Zamknij

Imieniny Janusza - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Janusza

17.04.2021 21:58

Imieniny Janusza świętujemy tylko raz w roku – 21 listopada. Poznaj życzenia imieninowe dla Janusza, sprawdź, co znaczy to imię i dowiedz się, jakie cechy ma osoba, która nosi to imię.

Imieniny Janusza - kiedy obchodzimy? Poznaj daty, znaczenie imienia Janusz i imieninowe życzenia dla Janusza
fot. Shutterstock

Masz wśród rodziny lub znajomych kogoś o imieniu Janusz? Koniecznie sprawdź, kiedy Janusz obchodzi imieniny i zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych dla Janusza. Z naszego imiennika dowiesz się także, skąd pochodzi imię Janusz i jakim mężczyzną jest ktoś, to nosi to imię.

Imieniny Janusza – kiedy obchodzimy?

Imieniny Janusza obchodzimy jeden raz w roku, jesienią, a dokładnie 21 listopada.  Koniecznie zapamiętaj tę datę, jeśli wśród  bliskich czy znajomych masz jakiegoś Janusza. W naszym imienniku znajdziesz propozycje rymowanych wierszyków z życzeniami imieninowymi, które możesz wysłać Januszowi w dniu jego święta.

Znaczenie i pochodzenie imienia Janusz

Imię Janusz pochodzi z języka węgierskiego i powstało wskutek zdrobnienia imienia Jan. Jako osobne imię zaczęło być używane już w XII wieku. W Polsce najchętniej nadawano je nowo narodzonym chłopcom w latach 50. XX wieku.

Jaki jest Janusz? Charakterystyka osoby o imieniu Janusz

Janusz jest bardzo zaradny, pracowity i aktywny. Nie cierpi siedzieć w miejscu, lubi ciągle próbować nowych rzeczy. Nie chce i nie umie polegać na innych – zawsze liczy sam na siebie i sam dba o swoje sprawy, przez co wiele umie zrobić i ciągle się uczy. Janusz przez otoczenie często jest postrzegany jako złota rączka – potrafi naprawić wiele rzeczy, lubi majsterkować i zamiast kupować coś, woli stworzyć to sam.

Janusz bywa uparty – trudno nakłonić go do zmiany zdania, a gdy obierze już jakiś cel często dąży do niego ślepo, nie biorąc pod uwagę zmieniających się okoliczności. Janusz rzadko słucha rad innych, za to sam chętnie ich udziela. To często bywa powodem jego konfliktów z bliskimi.

W związku Janusz jest czuły, opiekuńczy, wyrozumiały i troskliwy, a także skłonny do wielu wyrzeczeń dla osoby, którą kocha. Niestety jest nieco na bakier z romantyzmem, bywa też nieśmiały i zamknięty w sobie, dlatego mimo tak wielu pozytywnych cech, które czynią go dobrym mężem i ojcem, wcale nie nawiązuje łatwo kontaktów z płcią przeciwną. Gdy jednak kobieta zwiąże się z Januszem może być pewna, że będzie miała u boku mądrego, zaradnego i empatycznego partnera, z którym stworzy stabilny dom.

Z powodu swoich cech oraz silnego skoncentrowania na innych Janusz doskonale sprawdzi się w zawodach wymagających troski o innych przy jednoczesnym podejmowaniu szybkich i jednoznacznych decyzji, takich jak: strażak, żołnierz czy ratownik medyczny.

Patroni Janusza

Patronem mężczyzn o imieniu Janusz jest święty Janusz znany także jako Jan Polak herbu Pelikan, dominikanin, który żył w XII wieku. Święcenia przyjął w Krakowie, a następnie wraz ze świętym Jackiem, swoim nauczycielem wyjechał do Szwecji, gdzie w klasztorze pełnił posługę jako kaznodzieja i niósł pomoc potrzebującym. Dzięki swojej pełnej miłości i wiary postawie zyskał wielu naśladowców, którzy także wstąpili do zakonu dominikanów i głosili Słowo Boże. W pewnym monecie chętnych do zakonu było tak wielu, ze arcybiskup Upsali zdecydował o budowie nowego klasztoru. Święty Janusz nadal z zapałem służył innym zgodnie ze swoją wiarą, zdobywając sławę zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i dostojników Kościoła. W końcu został powołany na biskupa Abo, a później na arcybiskupa Upsali. Pod koniec życia został prymasem. Po jego śmierci od razu rozpoczął się kult świętego Janusza, a przy jego grobie miały dziać się cuda i niewytłumaczalne zjawiska.

Janusz – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Janusz ma też swoje odpowiedniki w kilku językach obcych, między innymi:

  • czeski – Jan, Ivan, Johan, Honza
  • francuski – Jean
  • hiszpański – Juan
  • litewski – Jonas, Jasius
  • portugalski – Joao

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Janusz

Janusz to bardzo popularne imię męskie zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Nie dziwne więc, że ma sporo zdrobnień. Najczęściej używane zdrobnienia imienia Janusz to: Jachu, Jancio, Janek, Jani, Janio, Janis, Janiu, Janko, Jano, Janu, Janusio, Januszek, Jasiek, Jasiu, Jasiunio, Jasiuniu, Jaś, Jaśko,

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Janusza

Nie zapomnij złożyć życzeń Januszowi w dniu jego imienin, czyli 21 listopada. Poniżej znajdziesz kilka wesołych wierszyków, które będą idealne, by wysłać je smsem i pokazać solenizantowi, że o nim pamiętasz.

Imieniny - każdy to powie,

najlepsza okazja, by wypić za zdrowie.

Toast za Ciebie, za lepsze czasy,

by nie zabrakło piwa i kasy.

Ostatni toast, rzecz najważniejsza,

by jutro głowa nie była cięższa...

 

***

Mądre życzenia na imieniny

W dniu imienin przyjmij, proszę,

szczerych życzeń pełne kosze

W dobrym banku - sum bajecznych

dzieci zdrowych, ślicznych, grzecznych.

A urody - wciąż w rozkwicie…

 

***

Życzenia na imieniny

wysyłam do Ciebie z tej przyczyny

że dziś są Twoje Imieniny.

Niech Ci zawsze szczęście sprzyja

pech z daleka Cię omija.

Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,

niech Cię kocha cały świat

 

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

    Zobacz także, kiedy wypadają: