Zamknij

Imieniny Irminy – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Irminy

18.04.2021 21:31
Imieniny Irminy – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Irminy
fot. Shutterstock

Irmina świętuje imieniny cztery razy w roku – w kwietniu, wrześniu i aż dwa razy w grudniu. Najpopularniejszą datą imienin Irminy jest 18 września. Dowiedz się, jaka jest Irmina, kto jest jej patronem i przeczytaj życzenia imieninowe dla Irminy.

Sprawdź, kiedy wypadają imienny Irminy. Dowiedz się, co oznacza to imię i skąd pochodzi, sprawdź jaki cechy ma Irmina i zainspiruj się naszymi propozycjami imieninowych życzeń dla Irminy.

Imieniny Irminy – kiedy obchodzimy?

Irminy Irminy wpadają aż cztery razy w roku: 2 kwietnia, 18 września, 24 grudnia i 30 grudnia. Większość kobiet o imieniu Irmina świętuje swoje imienny we wrześniu. Warto pamiętać o tej dacie i złożyć w ten dzień Irminie imieninowe życzenia.

Znaczenie i pochodzenie imienia Irmina

Imię Irmina ma korzenie w języku starogermańskim i powstało jako zdrobnienie od imion zaczynających się na przedrostek Irm, takich jak na przykład Irmintruda czy Irminberga. Słowo irmen, oznacza kogoś, kto jest czczony lub szanowany.

Jaka jest Irmina? Charakterystyka osób o imieniu Irmina

Kobieta o imieniu Irmina jest bardzo inteligentna, zaradna i sprytna. Umie sobie poradzić w życiu i nie lubi, kiedy ktoś nadmiernie się o nią troszczy lub narzuca się z pomocą. Dlatego za partnera potrzebuje mężczyzny, który doceni jej niezależność i będzie ją w niej wspierał, ale w partnerski, nienarzucający się sposób. W związku zazwyczaj jest stroną dominującą i często dyskretnie kieruje swoim mężczyzną. Także podczas kłótni to do niej musi należeć ostatnie słowo.

Irmina kocha dzieci, a bliscy i rodzinne tradycje są dla niej bardzo ważne. Jest doskonałą organizatorką codziennych spraw, także życia rodzinnego i nawet mając wiele obowiązków, jest w stanie podzielić swój czas tak, by nikt nie czuł się zaniedbany.

Irmina jest też bardzo wesoła i towarzyska – uwielbia przebywać wśród ludzi. Raz na jakiś czas potrzebuje jednak wyciszenia i spokoju – wtedy zazwyczaj znika znajomym z pola widzenia i zaszywa się w sobie tylko znanym miejscu.

Irmina doskonale sprawdzi się w zawodach wymagających dobrej organizacji i zarządzania. Będzie więc doskonałym menadżerem, ale także logistykiem czy analitykiem finansowym.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Irminy

Patronką wszystkich kobiet o imieniu Irmina jest święta Irmina, która urodziła się VII wieku. Pochodziła z bardzo zamożnej rodziny, a jej rodzice, by zapewnić córce dobrobyt także w dorosłym życiu, postanowili ją wydać za Hugoberta – jednego z dostojników państwa Franków. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci: syna Bertrada oraz dwóch córek - Plektrudy i Adeli, które później – podobnie jak matka – zostały uznane za święte. Po śmierci męża Irmina postanowiła poświęcić swoje życie Bogu i wstąpiła do zakonu Trierer Klosters St. Marien, a wkrótce została przełożoną klasztoru w Trewirze. Również swój majątek odziedziczony po rodzicach Irmina oddała Kościołowi. Na jego ternie wybudowano opactwo, które szybko rozrosło się i zyskało na popularności.

Irmina – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Irmina można też spotkać w innych językach. Najpopularniejsze odpowiedniki imienia Irmina w językach obcych to:

  • angielski – Irma
  • białoruski – Irmyna, Jarmyna
  • czeski – Irma
  • duński – Irma
  • francuski – Irma
  • litewski – Irmija
  • łaciński – Irmina, Irma
  • portugalski – Irma
  • rosyjski – Irma
  • włoski – Irminone

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Irmina

Jeśli chcesz zwrócić się pieszczotliwie do Irminy, możesz użyć jednego ze zdrobnień imienia Irmina: Irmi, Irmin, Irminka, Iruś, Irusia, Irunia, Iruszek, Ireczek, Ireczka.

Życzenia imieninowe dla Irminy

Jeśli znasz kogoś o imieniu Irmina, koniecznie zapamiętaj daty jej imienin, i w dniu jej święta złóż solenizantce życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka wierszowanych życzeń, które z pewnością wywołają na twarzy Irminy uśmiech.

 

Dzisiaj imieninki Irminki,

więc życzę Panience

zawsze słodkiej minki,

prócz tego byś miała szczęście

i by los Ci sprzyjał,

na przykrości żebyś nie narzekała

i byś zawsze tak ładnie wyglądała!

 

***

Zdrowia, szczęścia, pomyślności,

marzeń spełnienia,

ewentualnie złotej rybki złowienia,

która spełni trzy życzenia.

 

***

W dniu Twych Imienin

niech najsłodsze owoce

porosną Twe życie,

byś mogła zasmakować

w ich rajskiej słodyczy!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: