Zamknij

Imieniny Honoraty – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Honoraty

03.05.2021
Aktualizacja: 03.05.2021 10:31
Imieniny Honoraty – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Honoraty
fot. Shutterstock

Imieniny Honoraty możemy świętować aż cztery razy w roku, ale najczęściej obchodzimy je 11 stycznia. Przeczytaj życzenia imieninowe dla Honoraty, sprawdź, skąd pochodzi to imię i jaka jest kobieta o imieniu Honorata.

Dowiedz się, kiedy Honorata obchodzi imieniny. Zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych dla Honoraty. Przeczytaj skąd pochodzi imię Honorata i jaka jest osoba, która je nosi.

Imieniny Honoraty – kiedy obchodzimy?

Imieniny Honoraty wypadają cztery razy w roku: 11 stycznia, 16 stycznia, 22 lutego, 22 grudnia. Najwięcej kobiet o imieniu Honorata świętuje 11 stycznia. Koniecznie pamiętaj o tej dacie, jeśli znasz jakąś Honoratę, i złóż tego dnia solenizantce życzenia imieninowe.

Znaczenie i pochodzenie imienia Honorata

Imię Honorata wywodzi się od łacińskiego słowa honoratus, czyli „szanowany”, „wielbiony”.

Jaka jest Honorata? Charakterystyka osób o imieniu Honorata

Honorata jest kobietą pewną siebie, czarującą, piękną i bardzo towarzyską. Lubi dobrą zabawę i beztroskie spędzanie czasu. Jednocześnie jest inteligentna i ambitna. Szybko się uczy, ma też talent do uczenia innych i dzielenia się swoją wiedzą. O tym, co ją interesuje potrafi opowiadać godzinami i to w taki sposób, że inni słuchają z wypiekami na twarzy. Honorata jest także szczera i uparta. Zawsze mówi to, co myśli, gardzi zgniłymi kompromisami i albo stawia na swoim, albo całkowicie odpuszcza. Nie dla niej są półśrodki i ustępowanie innym. Honorata zwycięża albo w ogóle nie bierze udziału w wyścigu.

Honorata ma tendencje przywódcze – lubi kierować innymi, za to nie znosi, gdy ktoś mówi jej, co ma robić. Jest też przekorna. Jeśli ktoś próbuje ją do czegoś zmusić, zazwyczaj dla zasady zrobi coś zupełnie odwrotnego, by pokazać swoją niezależność. Jednocześnie działa tak, by nie zrobić nikomu krzywdy. Nie toleruje przemocy i agresji. Jest dyplomatką i potrafi wyrazić swoje zdanie tak, by nikogo nie urazić.

Honorata jest też wrażliwa, zwłaszcza na piękno natury i sztukę. Często dostrzega rzeczy, których inni nie zauważają. Lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, oraz dobrze wyglądać.

W związku zazwyczaj jest stroną dominującą i podświadomie szuka partnera bardziej uległego i takiego, który pozwoli sobą kierować. Mężczyzna, który zwiąże się z Honoratą, powinien potrafić uszanować jej zdanie i nie martwić się tym, że to kobieta zostanie głową jego rodziny. Powinien też umieć adorować partnerkę i okazywać jej miłość na każdym kroku – dla Honoraty okazywanie uczuć jest bardzo istotnym elementem w związku.

Zawodowo Honorata sprawdzi się doskonale na kierowniczych stanowiskach oraz w zawodach, w których będzie miała realną władzę i możliwość podejmowania decyzji, jak np. sędzia, adwokat, radca prawny czy polityk, ale też artysta.

 Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Honoraty

Patronką kobiet o imieniu Honorata jest święta Honorata, która urodziła się pod koniec V wieku miasteczku Pawia we Włoszech. Była najmłodszą siostrą Epifaniusza – tamtejszego biskupa, który później również został uznany za świętego. Cała rodzina Honoraty była głęboko wierząca, a rodzice dbali zarówno o gruntowne wykształcenie swoich pociech, jak i ich rozwój duchowy. Wychowywali ich w miłości do Boga i bliźniego i wpajali im chrześcijańskie wartości. Honorata od najmłodszych lat związała swoje życie z Bogiem – chciała służyć Jemy i żyć zgodnie z Jego nauką.  

Pewnego dnia miasteczko, w którym mieszkała Honorata, najechało plemię Gotów – zginęło wtedy wiele mieszkańców, a część z nich została pojmana. Do niewoli trafiła również Honorata, którą chciano wydać za germańskiego wodza – Odoakera. Brat Honoraty, Epifaniusz, który był człowiekiem wpływowym, doprowadził do uwolnienia wszystkich jeńców. Honorata, wróciwszy do domu, przyrzekła przed ołtarzem czystość oraz poświęcenie swego życia służbie Bogu. Zmarła w opinii świętości około 500 roku. Została pochowana obok swego brata Epifaniusza w kościele pod wezwaniem świętego Wincentego w Pawii.

Honorata – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Honorata występuje także w innych krajach. Jego najpopularniejsze odpowiedniki w językach obcych to:

 • angielski – Honorata, Honorine
 • bułgarski – Chonorata
 • francuski – Honorata, Honoria, Honorine
 • grecki – Onorata
 • hiszpański – Honorata
 • litewski – Honorata, Onorata
 • łaciński – Honorata
 • niemiecki – Honorata
 • rosyjski – Gonorata
 • słowacki – Honoráta
 • węgierski – Honorata
 • włoski – Onorata, Onoria

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Honorata

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Honorata to: Ata, Hansik, Hesia, Ho, Hon, Hona, Honcia, Honda, Hondo, Hondzia, Honek, Honey, Honi, Honia, Honiaczek, Honiak, Honiek, Honik, Honisia, Honiś, Honka, Hono, Honor, Honora, Honoratka, Honorcia, Honorka, Honosia, Honusia, Hooney, Horatio, Horka, Hosia, Hotka, Hońcia, Norcia, Norka.

Życzenia imieninowe dla Honoraty

Nie zapomnij o najpopularniejszych imieninach Honoraty i złóż jej życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka wesołych rymowanych wierszyków imieninowych wprost idealnych do wysłania smsem, wpisania na tradycyjną kartkę z życzeniami lub dołączenia jako bilecik do bukietu kwiatów.  

 

Imieniny - każdy to powie,

najlepsza okazja, by wypić za zdrowie.

Toast za Ciebie, za lepsze czasy,

by nie zabrakło piwa i kasy.

Ostatni toast, rzecz najważniejsza,

by jutro głowa nie była cięższa...

 

***

Ile godzin bije czas,

Ile liści sypie las,

Tyle szczęścia i słodyczy,

W dniu imienin

Twoich życzy ...

 

***

Miś dał by Ci miodek,

miodzio do jedzenia,

a ja zamiast tego,

składam ci życzenia:

Zdrowia, szczęścia, długich lat,

niech zakwitnie szczęścia kwiat,

dzisiaj masz swe imieniny,

więc i wesołej życzę miny.

Życzy...

 

Zobacz także, kiedy wypadają: