Zamknij

Imieniny Henryka - kiedy wypadają? Sprawdź znaczenie imienia, pochodzenie i daty!

20.03.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 10:15
Imieniny Henryka - kiedy wypadają? Sprawdź znaczenie imienia, pochodzenie i daty!
fot. Shutterstock

Imieniny Henryka najczęściej obchodzone są 19. stycznia. Jeśli Twój bliski ma tak na imię, pamiętaj aby w ten wyjątkowy dzień złożyć mu imieninowe życzenia. W naszym artykule znajdziesz wierszyki, które mogą posłużyć Ci jako imieninowe życzenia dla Henryka. Sprawdź nasze propozycje, przeczytaj pochodzenie imienia Henryk, cechy osobowości osób o tym imieniu i daty imienin!

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Henryka jest 19 stycznia, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Henryka, biskupa i męczennika. Jest on ważną postacią w całej Skandynawii. Został pochowany w gminie Nousiainen, która stała się miejscem pielgrzymkowym dla wiernych. Ponadto, Henryk może celebrować 23. stycznia, 19. lutego, 16. marca, 10. kwietnia, 10. czerwca, 13. lipca oraz 2. września.

Przeczytaj także: I mieniny Aliny - kiedy wypadają? Sprawdź daty, znaczenie imienia i przeczytaj wierszyki z okazji imienin!

Henryk – pochodzenie imienia

Henryk to imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów „richi” i „heim”, oznaczających: ten, który jest potężny i bogaty. W Polsce jego obecność datuje się od XV w. Osoba o imieniu Henryk jest duszą towarzystwa i słynie z dużego poczucia humoru. Patronem osób o tym imieniu jest św. Henryk – patron Finlandii, który wraz z królem szwedzkim Erykiem IX udał się na podbój tego kraju.

Henryk – cechy charakteru

Mężczyźni noszący imię Henryk, są osobami wesołymi i pełnymi energii, mają naturę choleryka, bardzo trudno opanowują swoje emocje. Henryk to pewny siebie człowiek, który odważnie i przede wszystkim konsekwentnie realizuje swoje cele. Nie boi się podejmować różnych działań, nawet gdy wydają się trudne czy wiążą się z dużą odpowiedzialnością.
Henryk lubi również mieszać się w nie swoje sprawy i komentować rzeczy, które nie powinny go zbytnio interesować. Henryk jest mężczyzną pragnącym podziwu i rozgłosu. Za wszelką cenę chce błyszczeć w towarzystwie i wyróżniać się na tle innych – z tego powodu może wydawać się nieco ekscentryczny. Nie pokazuje swojego złego humoru, raczej swoim nastawieniem zarażają innych. Znajomi bardzo go cenią i często można na nim polegać. Ciężko jest mu przyznać się do własnych błędów, które zazwyczaj ignoruje. Już od najmłodszych lat Henryk przejawia wszechstronne zainteresowania. Henryk lubi rozwijać swoje umiejętności i chętnie podchodzi do nowych wyzwań. Jest uparty i zawsze dąży do wyznaczonego celu.

Zobacz również: Imieniny Angeliki - kiedy obchodzimy? Znaczenie imienia, życzenia, cechy osobowości, daty!

Henryk – najpopularniejsze zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Henryk są: Heniek, Henio, Heniu, Heniuchna, Heniulek, Heniuszek, Heniuszka, Heniuś, Heniutek, Henry, Henryczek, Henryś, Heńko.

Henryk– imiona w językach obcych

Oprócz ogólnie przyjętej formy Henryk, są jeszcze formy obcojęzyczne tego imienia, są nimi: Henricus (łac.), Harry, Harrison, Henry, Hendrick (ang.), Heinrich, Henrik (niem.), Henri (fr.), Enrique, Enriquez (hiszp.), Enrico, Arrigo (wł.), Genrih (ros.), Jindřich, Hynek, Jindra, Jindřiška (czes.), Henrich, Enrik, Hynek (słowac.), Henrih, Henrik, Heno, Henko (połud.-słow.), Enrikas, Henrikas, Henrichas (litew.), Aalto, Heikki, Henrikki (fin.).

Imieniny Henryk – życzenia, wierszyki

Jeśli w Twoim towarzystwie znajduję się osoba o imieniu Henryk, zaskocz ją i spraw przyjemność pięknymi życzeniami w formie zabawnego wierszyka! Jeśli nie możesz złożyć Henrykowi życzeń imieninowych osobiście, możesz wysłać je w formie zarówno SMS-em jak i zrobić z nich piękną kartkę imieninową. Przedstawiamy nasze propozycje!

Przeczytaj również: Imieniny Bartłomieja - kiedy wypadają? Sprawdź daty, znaczenie imienia i przeczytaj wierszyki z okazji imienin!

W dniu imienin życzę Ci

subtelnej niecierpliwości wiosny,

łagodnego wzrastania lata,

cichej dojrzałości jesieni,

mądrości dostojnej zimy,

i wielu chwil radości,

aby każdy dzień był dla Ciebie

niezapomnianą przygodą

i powodem do zadowolenia.

Chciałabym, aby nigdy nie zabrakło Ci

miłości najważniejszych osób w Twoim życiu.

Bądź zawsze szczęśliwa i wyrozumiała!

***

Wiązankę najpiękniejszych życzeń Imieninowych:

długich lat życia, szczęścia, dobrego zdrowia i sił,

powodzenia w pracy i całym życiu.

Spełnienia najskrytszych marzeń,

realizacji dobrych zamiarów i planów.

Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość

oraz wszelkiej pomyślności

życzy,…

****

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

****

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta,
serce mi bije, serce pamięta.
Niech więc życzenia lecą listownie,
bo nie mam szansy przekazać słownie.
Niech lecą prędko do swego celu,
niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.