Zamknij

Imieniny Gracjana – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Gracjana

20.04.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 09:11
Imieniny Gracjana – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Gracjana
fot. Shutterstock

Imieniny Gracjana obchodzimy tylko raz w roku – 18 grudnia. Sprawdź, jakie życzenia imieninowe złożyć w tym dniu solenizantowi. Dowiedz się, skąd pochodzi imię Gracjan, jakie jest jego znaczenie i kto jest jego patronem.

Dowiedz się, skąd pochodzi imię Gracjan, kto jest jego patronem i jakimi cechami odznacza się mężczyzna, który nosi to imię. Sprawdź, kiedy Gracjan obchodzi imieniny. Zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych i spraw solenizantowi radość w dniu jego święta.

Imieniny Gracjana – kiedy obchodzimy?

Gracjan świętuje swoje imieniny tylko jeden dzień w roku – 18 grudnia. W tym przedświątecznym i pełnym przygotowań oraz zamieszania czasie, nie zapomnij o solenizancie i koniecznie złóż mu życzenia imieninowe. Kilka oryginalnych pomysłów znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Gracjan

Imię Gracjan pochodzi od łacińskiego słowa gratia, czyli „wdzięk". Oznacz więc osobę pełną wdzięku i uroku.

Jaki jest Gracjan? Charakterystyka osoby o imieniu Gracjan

Gracjan to mężczyzna bardzo wrażliwy i o wielkim sercu. Nie potrafi przejść koło krzywdy innych obojętnie – sam zawsze garnie się do pomocy i chcę innym przychylić nieba. Bez wahania potrafi podzielić się tym, co ma, nawet jeśli sam ma niewiele. Nie oczekuje za to żadnej wdzięczności ani zadośćuczynienia – robi to z potrzeby serca i sprawia mu to ogromną radość.

Nic dziwnego więc, że Gracjan ma wielu przyjaciół. Jest bardzo towarzyski, lubi spędzać czas w gronie znajomych i źle znosi samotność. Często ma też oryginalne zainteresowania, o których lubi opowiadać innym. Dzięki temu uchodzi za człowieka ciekawego i doskonałego partnera do rozmowy.

Niewątpliwą zaletą Gracjana jest spokój i opanowanie – trudno wyprowadzić go z równowagi. Nie traci głowy nawet w bardzo stresujących sytuacjach i z każdej jest w stanie znaleźć jakieś wyjście.

Gracjan jest stały w uczuciach i choć cieszy się zazwyczaj dużym powodzeniem u kobiet, nie interesują go flirty i przelotne romanse. Szuka partnerki, z którą będzie mógł stworzyć partnerską, opartą na zaufaniu relację i ciepły, stabilny dom oparty na tradycji. Wybrankę swego serca Gracjan traktuje jak księżniczkę i dba o to, by niczego jej nie brakowało do szczęścia.

Kluczem do sukcesu zawodowego Gracjana jest to, by połączył pracę ze swoją pasją. Sprawdzi się więc w zawodach, które w jakiś sposób będą pokrewne jego zainteresowaniom.

Patroni Gracjana

Patronem mężczyzn o imieniu Gracjan jest święty Gracjan uważany za pierwszego biskupa Tours. Urodził się na początku III wieku naszej ery. Od dziecka był bardzo wierzący, miał też ogromny talent do przemawiania, dlatego był świetnym kaznodzieją. Pragnął nawracać i ewangelizować ludzi, dlatego w 250 roku wyruszył na misję do Galii. Dotarłszy do Tours, osiadł tam na stałe i został tam pierwszym katolickim biskupem. Funkcję tę piastował przez pięćdziesiąt lat aż do śmierci.  

Za patrona Gracjana można uznać także świętego Gracjana, męczennik spod Amiens. Nie wiemy o nim zbyt wiele. Jego grób czczono od XI wieku. Nie wiemy, kiedy ani w jakich okolicznościach zginął. Prawdopodobnie był chrześcijańskim pasterzem, który zginął z ręki swego prześladowcy Rykcjowara. Jak niosła wieść gminna, co roku 23 października, we wspomnienie tego świętego, leszczyna, która rosła przy jego grobie, pokrywała się liśćmi i rodziła owoce. Drzewo wyrosło podobno z kija, który w tym miejscu wbił w ziemię Gracjan przed swoją śmiercią.

Gracjan – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Gracjan jest nadawane chłopcom nie tylko w Polsce. Odpowiedniki imienia Gracjan w językach obcych to:

 • angielski – Gratian
 • białoruski – Gracyjan
 • francuski – Gratien
 • hiszpański – Gracio, Graciano
 • bułgarski – Grácián, Gratian
 • rosyjski – Gracian
 • słowacki – Grácián
 • słoweński – Gracijan
 • łaciński – Gratianus, Grattius
 • niemiecki – Gratian, Gratianus, Grattius ukraiński – Grácián
 • węgierski – Gracián, Karácson
 • włoski – Grazio, Graziano
 • czeski – Gracián
 • litewski – Gracijonas, Gracianas, Gracius
 • portugalski – Graciano

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Gracjan

Jeśli chcesz zwrócić się pieszczotliwie do Gracjana, możesz użyć jednego ze zdrobnień imienia Gracjan: Grac, Gracek, Gracik, Gracjando, Gracjanek, Gracjanuś, Gracko, Gracu, Gracuś, Graku, Graszek, Gratek.

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Gracjana

Nie zapomnij o Gracjanie w dniu jego imienin i koniecznie złóż mu życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka propozycji wierszowanych życzeń imieninowych – zainspiruj się nimi i spraw solenizantowi przyjemność w dniu jego święta.

 

W dniu imienin przyjmij, proszę,

szczerych życzeń pełne kosze

W dobrym banku - sum bajecznych

dzieci zdrowych, ślicznych, grzecznych.

A urody - wciąż w rozkwicie…

Niech w miłości płynie życie

 

***

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

 

***

Twoje imię w kalendarzu

to jest Twój szczęśliwy dzień.

Poczta kwiatów w korytarzu

już za chwilę spotka Cię!

Życzeń pęki weź do serca

i uśmiechaj często się...

Smutków niech Ci nikt nie wkręca

dziś są imieniny Twe!

 

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

    Zobacz także, kiedy wypadają: