Zamknij

Imieniny Gerarda - kiedy obchodzimy? Poznaj daty, znaczenie imienia Gerard i imieninowe życzenia dla Gerarda

30.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:16
Imieniny Gerarda
fot. Shutterstock

Imieniny Gerarda wypadają aż dwanaście razy w roku! Najpopularniejszą datą imienin Gerarda jest jednak 24 września oraz 3 października. Jeśli znasz kogoś o tym imieniu, zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych i wyślij je solenizantowi w dniu jego święta. Poznaj także znaczenie imienia Gerard, dowiedz się, skąd pochodzi i jaki jest mężczyzna, który nosi to imię.

Kiedy Gerard obchodzi imieniny? Co oznacza jego imię i skąd pochodzi? Dowiesz się tego z naszego imiennika. Zajdziesz tu także wesołe wierszowane życzenia imieninowe, które możesz wysłać Gerardowi w dniu jego święta.

Imieniny Gerarda – kiedy obchodzimy?

Choć imię Gerard nie jest w czołówce najpopularniejszych imion męskich w Polsce, to mężczyzna o tym imieniu może świętować swoje imieniny aż dwanaście razy w roku: 30 stycznia, 12 lutego, 23 kwietnia, 13 maja, 13 czerwca, 3 września, 24 września, 3 października, 16 października, 30 października, 24 listopada, 29 grudnia. Najpopularniejszą datą imienin Gerarda jest jednak 24 września oraz 3 października. Jeśli znasz kogoś o tym imieniu, koniecznie dowiedz się, kiedy świętuje swój dzień i złóż mu życzenia imieninowe. Kilka inspirujących propozycji znajdziesz w naszym artykule.

Znaczenie i pochodzenie imienia Gerard

Imię Gerard ma pochodzenie germańskie. Wywodzi się od słów: ger, czyli „oszczep”, oraz hart, czyli „silny”. Można przetłumaczyć je wiec jako „mężny oszczepnik” lub też „sprawujący władzę” (oszczep był kiedyś uznawany za symbol władzy). Imię to jest szczególnie popularne na w zachodniej części Polski, gdzie przez wiele lat były silne wpływy niemieckie.

Jaki jest Gerard? Charakterystyka osoby o imieniu Gerard

Gerard to mężczyzna odważny, silny, ale jednocześnie troskliwy i opiekuńczy. Ma dobre serce, choć nie zawsze to pokazuje. Często skrywa swoje uczucia pod maską macho. Boi się bowiem, że jeśli przyzna się do swoich słabości, zostanie wyśmiany czy stanie się mniej męski w oczach innych. Gerard ma silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości i ostro reaguje na każdy przejaw łamania prawa czy niesprawiedliwości. Jest też prawdomówny – nigdy nie kłamie i tego samego wymaga od innych. Jest zrównoważony i spokojny – umie zachować zimną krew w każdej sytuacji. Ma swoje zdanie na każdy temat, nie zawsze jednak je głośno wypowiada. Jeśli uzna, że partner do rozmowy nie jest nim szczerze zainteresowany, woli nie tracić czasu na wyłuszczanie swojego stanowiska i zachowuje je dla siebie.

W relacjach z kobietami Gerard bywa skryty i zamknięty w sobie. Trudno przebić się przez skorupę, którą sam wokół siebie stworzył. Jeśli jednak komuś się to uda, Gerard staje się niezwykle czułym opiekuńczym i lojalnym partnerem, na którego można liczyć w każdej sytuacji. Skrycie marzy o założeniu rodziny, rzadko jednak się do tego przyznaje, pozując na niezależnego i niepotrzebującego nikogo wolnego ducha.

Jest też bardzo inteligentny i ma szerokie zainteresowania. Pasjonuje się literaturą, filmem, malarstwem, ale nie stroni też od aktywności fizycznej, dzięki czemu cieszy się nienaganną sylwetką.

Gerard doskonale odnajdzie się w zawodach takich jak sędzia, negocjator czy radca prawny, a także policjant czy żołnierz.

Patroni Gerarda

Patronem mężczyzn o imieniu Gerard może być:

 • święty Gerard Sagredo, który urodził się Gerard urodził się w 977 roku w zamożnej weneckiej rodzinie. Na chrzcie otrzymał imię Jerzy. Jako 5-latek ciężko zachorował, a lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Wtedy rodzice zawieźli go wyspę św. Jerzego, która leży przy Kanale Wielkim, w pobliżu placu św. Marka, by prosić jego patrona o zdrowie dla dziecka. Chłopiec wyzdrowiał, a rodzice w podziękowaniu Bogu postanowili oddać go do klasztoru benedyktynów. Jerzy przyjął zakonne imię Gerard na cześć swojego ojca. Gerard udał się na studia do Bolonii, a po powrocie został opatem klasztoru na wyspie św. Jerzego. W czasie swojej podróży do Ziemi Świętej musiał zatrzymać się w Dalmacji. Następnie, zmieniając plan, ruszył na Węgry, gdzie najpierw podjął dzieło ewangelizacji, a potem został wychowawcą syna króla Stefana. W kolejnych latrach Gerard został eremitą i spędził kilka lat w puszczy. Zginął śmiercią męczeńską, strącony do Dunaju ze stromej góry Kelem (zwanej dziś górą Gerarda) przez powstańców, próbujących przywrócić dawny kształt państwa. jako męczennik, z rąk powstańców próbujących przywrócić poprzedni kształt państwa. Za świętego uznał go papież Grzegorz VII w 1083 roku.
 • święty Gerard Majella, który urodził się 6 kwietnia 1726 w Muro Lucano. Jego ojciec zmarł, gdy Gerard miał 12 lat. Od tego czasu on, jego matka i trzy siostry żyli w ubóstwie. Gerard początkowo próbował dostać się do zakonu kapucynów, ale nie przyjęto go ze względu na słaby stan zdrowia. Gdy miał 23 lata udało mu się wstąpić jako brat świecki do zakonu redemptorystów w Deliceto. Pracował tam w przyklasztornym ogrodzie, potem jako zakrystianin, krawiec, furtian i opiekun chorych w infirmerii. W 1749 roku otrzymał habit zakonny i złożył śluby wieczyste. Po ślubach pozostał w domu w Deliceto. Zmarł na gruźlicę w wieku 30 lat.
 • święty Gerard z Brogne, który urodził się we Flandrii ok. 895 roku. W młodości był żołnierzem, porzycił jednak mundur na rzecz habitu zakonnego. Założył klasztor  w Brogne, którego został opatem. Zreformował także opactwo św. Ghislaina koło Mons, nadając mu regułę św. Benedykta.

Gerard – odpowiedniki imienia w innych językach

Najpopularniejsze odpowiedniki imienia Gerard w językach obcych to:

 • angielski  Garrard, Garret, Garret, Garit, Gerard
 • czeski  Gerhard
 • francuski  Gérard
 • hiszpański  Gerardo
 • łaciński  Gerardus, Gerhardus
 • litewski  Gerhardas
 • niemiecki  Gerhard, Gerhardt, Gerhart, Geert
 • rosyjski  Gerard
 • słowacki  Gerhard
 • słoweński  Gerard, Gerdo, Žerar
 • węgierski  Gellért
 • włoski  Gherardo, Gerardo.

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Gerard

Najczęściej używane zdrobnienia imienia Gerard to: Gerardson, Gerardzik, Gerardzina, Gercio, Gerciu, Gerdzio, Geri, Gero, Gerr, Geru, Gerucha, Gerusiątko, Geruszka, Geruś, Gery.

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Gerarda

Chcesz złożyć Gerardowi życzenia imieninowe w dniu jego święta, ale nie masz pomysłu? Zainspiruj się naszymi propozycjami. Te wesołe rymowane wierszyki z życzeniami z pewnością sprawią solenizantowi radość i będą dowodem na to, że o nim pamiętasz.

 

W dniu imienin przyjmij, proszę,

szczerych życzeń pełne kosze

W dobrym banku - sum bajecznych

dzieci zdrowych, ślicznych, grzecznych.

A urody - wciąż w rozkwicie…

Niech w miłości płynie życie!

 

***

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

***

Twoje imię w kalendarzu

to jest Twój szczęśliwy dzień.

Poczta kwiatów w korytarzu

już za chwilę spotka Cię!

Życzeń pęki weź do serca

i uśmiechaj często się...

Smutków niech Ci nikt nie wkręca

dziś są imieniny Twe!

 

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: