Zamknij

Imieniny Edyty – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Edyty

05.06.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:04

Imieniny Edyty możemy świętować trzy razy w roku, jednak najpopularniejszą datą imienin Edyty jest 16 września. Sprawdź, jakie życzenia imieninowe złożyć Edycie, skąd pochodzi to imię i jaka jest Edyta.

Imieniny Edyty
fot. Shutterstock

Kiedy Edyta obchodzi imieniny? Jakie życzenia imieninowe złożyć jej w dniu jej święta? Co oznacza imię Edyta i jaka jest osoba, która je nosi? Tego dowiesz się z naszego imiennika.

Imieniny Edyty – kiedy obchodzimy?

Imieniny Edyty możemy świętować trzy razy w roku: 9 sierpnia, 16 września i 8 grudnia. Najwięcej kobiet o imieniu Edyta świętuje dzień swoich imienin 16 września. Tego dnia koniecznie pamiętaj, by złożyć solenizantce życzenia. Kilka inspiracji znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Edyta

Imię Edyta pochodzi z języka staroangielskiego i oznacza „szczęście walecznych”.

Jaka jest Edyta? Charakterystyka osób o imieniu Edyta

Edyta jest osobą ciepłą, życzliwą i sympatyczną. Ma bardzo dobre serce i nie potrafi przejść obojętnie obok krzywdy innych osób. Ma także poczucie humoru, dystans do siebie i uwielbia się bawić, dlatego cieszy się sympatią innych ludzi i ma spore grono przyjaciół, z którymi lubi spędzać czas. Zazwyczaj rozpiera ją pozytywna energia, dlatego jest postrzegana jako osoba wesoła i bezkonfliktowa. Rzeczywiście, Edyta stroni od sprzeczek, kłótni i sporów  - czasem woli po prostu ustąpić niż tracić czas na kłótnie.

Edyta jest także osobą spokojną – trudno wyprowadzić ją z równowagi. Potrafi zachować zimną krew w każdej sytuacji i nawet nie da po sobie poznać, że jest zdenerwowana. To jednak czasem obraca się przeciwko niej – Edyta tłumi w sobie emocje i często ich nie pokazuje, przez co wszyscy myślą, że u niej zawsze wszystko układa się dobrze. Gdy jednak coś jest nie tak, nie umie wyciągnąć ręki po pomoc.

Edytę cechuje też wrażliwość i ufność. Zawsze zakłada, że inni mają dobre intencje, przez co często zdarza się, że pozwala się zranić i skrzywdzić. Przez to jest ostrożna w relacjach z mężczyznami. Nie jest typem flirciary. Szuka partnera stałego w uczuciach i takiego, który zapewni jej poczucie bezpieczeństwa.

Kobieta o imieniu Edyta jest też uparta i konsekwentna. Umie dążyć do swojego celu i nigdy w tym nie ustaje, nawet gdy los rzuca jej kłody pod nogi. Dlatego Edyta doskonale sprawi się na stanowiskach kierowniczych, zwłaszcza w branżach, które wymagają częstego kontaktu z klientem.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Edyty

Patronką kobiet o imieniu Edyta jest święta Edyta, córka angielskiego króla Edgara, która urodziła się ok. 960 roku. Jej matką była święta Wulfryda, która została porwana z opactwa w Wilton przez królewskich namiestników. Za ten czyn Edgar przez 10 lat pozbawiony był prawa do korony. Po śmierci jego prawowitej żony poprosił Wulfrydę o rękę, ta jednak odmówiła. Gdy tylko nadarzyła się okazja, dziewczyna uciekła z powrotem do klasztoru, w którym szybko została przeoryszą.

Edyta wychowywała się więc w towarzystwie zakonnic i wzrastała w wierze chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich wartościach. Otrzymała też bardzo dobre wykształcenie i szybko złożyła śluby zakonne. Od tego czasu wraz z matką zajmowała się sprawami zakonnymi, a także pomagała innym i głosiła Słowo Boże, żyjąc zgodnie z przykazaniami. W wieku 18 lat miała proroczy sen, w którym ujrzała śmierć swojego przyrodniego brata Edwarda, który zasiadał wtedy na tronie. Faktycznie, kilka dni później jej brat zginął w zamachu. Edyta otrzymała propozycję objęcia tronu, odmówiła jednak, argumentując swoją decyzję tym, że chce swoje życie poświęcić Bogu. Za swój rodzinny majątek wybudowała kościół w Wilton. Zamarła kilka tygodni po zakończeniu jego budowy. Po śmierci ukazała się kilkukrotnie we śnie swojej matce oraz innym siostrom zakonnym, opowiadając jaką walkę stoczyła z Szatanem. Dzięki jej wstawiennictwie kilka osób zostało cudownie uzdrowionych.

Edyta – odpowiedniki imienia w innych językach

Najpopularniejsze odpowiedniki imienia Edyta w językach obcych to:

 • angielski – Edith, Editha, Edita, Edithe, Eadgyth
 • białoruski – Èdzita
 • bułgarski – Edita
 • czeski – Editha, Edith
 • duński – Edith
 • estoński – Edit
 • fiński – Eedit, Ediita
 • francuski – Édith
 • grecki – Editha
 • hawajski – Ekika
 • hebrajski – Idit
 • hiszpański – Edita
 • litewski – Edita
 • łaciński – Editha
 • łotewski – Edite
 • niemiecki – Edith
 • norweski – Edith
 • portugalski – Edita
 • rosyjski – (Эдита) Edita
 • serbski – Едита (Edita)
 • staroangielski – Eadgyth
 • szwedzki – Edit
 • ukraiński – Едіта (Edita)
 • włoski – Editta.

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Edyta

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Edyta to: Dita, Ditek, Diti, Ditku, Dycia, Dyda, Dydka, Dyduś, Dylek, Dyluś, Dynia, Dysia, Dyszka, Dyt, Dyta, Dytek, Dytka, Dytko, Dyśka, Dyćka, Dyńka, Ecia, Ed, Eda, Edajda, Edcia, Edd, Edda, Edek, Edel, Edelka, Edi, Ediczek, Edidi, Edis, Edit, Edita, Edith, Editka, Edka, Edusia, Eduś, Edyteczka, Edytka, Edytorek, Edyś, Edyśka, Edzia, Edziaczek, Edziak, Edzik, Edzio, Edzioch, Edziol, Edziola, Edziorek, Edzioszek, Edzioszka, Edziu, Edziucha, Edziuchna, Edziulcia, Edziulek, Edziulka, Edziunia, Edziuś.

Życzenia imieninowe dla Edyty

Wśród twoich znajomych lub przyjaciół jest osoba o imieniu Edyta? Koniecznie pamiętaj o jej święcie i złóż jej życzenia imieninowe. Jeśli nie masz na nie pomysłu, zainspiruj się naszymi poniższymi propozycjami. Te wesołe, rymowane wierszyki sprawią, że wywołasz uśmiech na twarzy solenizantki.

 

Niech ten radosny dzień.

Na zawsze Twe troski,

Odsunie w cień.

I niech się śmieje do Ciebie świat,

Blaskiem szczęście i długich lat.

 

***

Najlepsze życzonka,

pięknego w życiu słonka,

smutków małych jak biedronka

i szczęścia wielkiego jak smok!

 

***

Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki dziś są Twoje imieninki!

Zobacz także, kiedy wypadają: