Zamknij

Imieniny Danuty. Czy wybrałeś już dla niej najpiękniejsze życzenia?

01.03.2019
Aktualizacja: 01.10.2021 10:16
Imieniny Danuty już wkrótce. Czy wybrałeś już dla niej najpiękniejsze życzenia?
fot. Shutterstock

Imieniny Danuty świętujemy m.in. w czerwcu. Kiedy obchodzimy je w innych miesiącach i jakie życzenia i wierszyki będą najlepsze z tej okazji? Podpowiadamy!

Danuta jeszcze do niedawna królowała w różnych rankingach najchętniej wybieranych imion dla kobiet. Mimo, że w ostatnich latach nie jest już tak popularne, to wciąż dla wielu osób pozostaje jednym z najpiękniejszych damskich imion. Co dokładnie oznacza to imię, kiedy obchodzimy imieniny Danuty i jakie życzenia sprawią jej radość? Podpowiadamy!

Zobacz także: Wkrótce imieniny Marcina! Nie zapomnij złożyć mu życzeń!

Imieniny Danuty: daty

Kto z nas nie lubi obchodzić imienin! Najczęściej jednak trudno nam zapamiętać wszystkie daty, które dotyczą naszych przyjaciół i rodziny. Kiedy zatem świętujemy imieniny Danuty? Przeważnie obchodzimy je w czerwcu, ale po przejrzeniu kartek z kalendarza zauważymy, że wypadają one również w innych miesiącach. Zobacz, kiedy dokładnie Danuta ma swoje święto - o tych datach nie możesz zapomnieć:

  • 3 stycznia
  • 16 lutego
  • 24 czerwca
  • 1 października

Zobacz także: Michał to jedno z najpopularniejszych imion na świecie. Kiedy wypadają jego imieniny?

Imieniny Danuty: znaczenie imienia

Imię Danuta wywodzi się z litewskiego słowa Danute, które stanowi połączenie słów „niebo” oraz „ziemia”. Według niektórych źródeł imię to może mieć również swoje korzenie w łacińskim słowie „Donata”, które tłumaczy się jako darowana przez Boga. W Polsce imię to pojawiło się ok. XIV wieku.

Bez wątpienia popularność tego imienia to w dużej mierze zasługa powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy, w której jedna z bohaterek nosiła właśnie takie imię. Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu imię to bez wątpienia należało do najchętniej nadawanych w naszym kraju, to można zauważyć, że z roku na rok jego popularność słabnie. Przykładowo w 2017 roku według danych statystycznych imię Danuta nadano 89 razy. Dla porównania w tym samym roku najwyżej w zestawieniu znalazło się imię Julia z wynikiem, które nadano aż 9374 dziewczynkom.

Najpopularniejsze zdrobnienia w przypadku imienia Danuta to m.in. Dana, Danka, Dania, Danulka, Danutka czy Danusia. Ciekawostką może być fakt, że wiele nazwisk wywodzi się właśnie od tego imienia, jak np. Daniszewski, Daniś i Danowicz. Poza naszym krajem imię to jest często nadawane również na Litwie, Białorusi, Łotwie, Rosji i Słowacji.

Zobacz także: Jakie życzenia będą idealne na imieniny Doroty? Zobacz najlepsze propozycje.

Jakie są osoby o imieniu Danuta? To kobiety o bardzo dużej wrażliwości. Wyróżnia je duża kultura osobista. Zawsze starają się dostosować do panujących zakazów i norm i nie lubią się im przeciwstawiać. W pracy zdecydowanie należą do osób, które są bardzo solidne oraz skrupulatne. Danutę cechuje sumienność oraz pracowitość. Już w pierwszych dniach pracy można zauważyć ich doskonałe zdolności organizatorskie, gdyż doskonale radzą sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie. Te wszystkie cechy sprawiają, że znakomicie sprawdzą się na stanowiskach asystenckich i administracyjnych.

W życiu prywatnym kobiety o imieniu Danuta są niezwykle samodzielne i rzadko uzależniają swoje ważne decyzje od partnera. Cechuje je duża niezależności i poczucie własnej wartości, dlatego niekiedy długo szukają kandydata na małżonka, który odpowiadałby wszystkim ich wymaganiom.

Imieniny Danuty: życzenia i wierszyki

Znalezienie odpowiednich życzeń dla bliskiej osoby bywa niekiedy trudnym zadaniem. Bez względu na to, czy są to imieniny, urodziny, czy może święta niekiedy brakuje nam odpowiednich słów, aby wyrazić to co chcemy przekazać w tym wyjątkowym dla kogoś dniu. Jakie życzenia sprawdzą się w przypadku Danuty? Zobacz nasze propozycje!

***

Na bok wszystkie żale, smuty,

bo dziś święto jest Danuty,

Przyjmij więc moje serdeczne życzenia

zdrowia, miłości i zadowolenia.

Niech ci się twoje Danusiu życie

zawsze układa wprost wyśmienicie!

***

W tym wyjątkowym dniu imienin życzę Ci Danuto,

Aby spełniły się wszystkie twoje marzenia,

a zarazem cały czas pojawiały się kolejne do realizacji,

abyś osiągnęła w swoim życiu, wszystko czego tylko zapragniesz

i każdego dnia doceniała każdą piękną chwilę, którą przynosi Ci los.

***

Z okazji imienin przyjmij moje najlepsze życzenia,

zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz spełnienia

w życiu prywatnym i zawodowym.

Niech każdy nowy dzień będzie dla Ciebie pięknym wyzwaniem,

któremu z łatwością sprostasz z uśmiechem na twarzy.

***

Doskonale pamiętam, że dziś dzień twego święta,

więc przyjmij moje najgorętsze życzenia,

szczęścia, zdrowia i marzeń spełnienia.

Niech twoje serce będzie pełne miłości,

a każdy dzień powodem do wielkiej radości.

***

Życzę Ci dzisiaj kochana Danuto,

abyś cieszyła się każdą minutą,

bo to przecież nie żadne odkrycie,

że to z nich składa się przepiękne życie!

Zobacz także:  Imieniny Barbary zbliżają się wielkimi krokami! Złóż jej najpiękniejsze życzenia!