Zamknij

Imieniny Damiana - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Damiana

23.04.2021 18:17
Kiedy wypadają imieniny Damiana?
fot. Shutterstock

Imieniny Damiana wypadają osiem razy w roku. Sprawdź, jakie to daty, jakie są życzenia imieninowe dla Damiana i czym charakteryzują się panowie o tym imieniu.

Damian to piękne męskie imię, które jest bardzo popularne w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że sposobów na jego celebrowanie jest tak wiele. Imieniny Damiana wypadają bowiem aż osiem razy w roku.

Panowie o tym imieniu mogą zatem świętować niemal o każdej porze roku. Przedstawiamy, jakie to daty, która z nich jest najpopularniejsza, a także jakie życzenia imieninowe dla Damiana będą odpowiednie. Poznajcie też charakterystykę mężczyzn, którzy noszą to imię. Okazuje się bowiem, że mają naprawdę ciekawą osobowość. 

Zobacz także: Imieniny Daniela. Złóż mu wyjątkowe życzenia imieninowe

Imieniny Damiana – kiedy obchodzimy?

Imieniny Damiana są dość popularne w naszym kraju. Przede wszystkim ze względu na liczbę dat.

Choć nie są może tak częste jak imieniny Juliana, panowie o tym imieniu również mogą świętować kilka razy do roku. Najpopularniejsze imieniny Damiana wypadają 12 kwietnia oraz 26 września. Mężczyźni, którzy mają tak na imię, mogą jednak świętować także: 12 lutego, 23 lutego, 4 maja, 14 lipca, 26 października oraz 14 listopada.

O tym, kiedy obchodzi się imieniny, z reguły decyduje bliskość tego dnia od daty narodzin. Coraz więcej osób jednak dowolnie wybiera tę datę, zważywszy przede wszystkim na własne upodobania.

Znaczenie i pochodzenie imienia Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego. Co ciekawe, jest to męskie imię wywodzące się od żeńskiego, mianowicie bogini Damii. Była ona czczona w Epidaurze.

Imię to pochodzi natomiast od greckich słów „dámios” i „démios”, które oznaczają lekarza ludowego, a także od słowa „damaon”, czyli pogromca i uzdrowiciel.

Zobacz także: Imieniny Dawida – kiedy wypadają? Sprawdź znaczenie imienia, pochodzenie i daty

Jaki jest Damian? Charakterystyka mężczyzn o tym imieniu

Damian jest mężczyzną, który nie ma łatwego charakteru. Na pierwszy rzut oka wydaje się ekstrawertyczny, jednak nie sposób od niego wyciągnąć prawdy na jego temat. W rzeczywistości jest bowiem niezwykle zamknięty w sobie. Jeżeli będzie opowiadał cokolwiek, to na temat innych, a nie swój własny. Lubi też zabarwiać rzeczywistość, gdy już musi opowiadać o sobie.

Lubi wyrażać swoją opinię na każdy temat i jest przekonany o swojej racji. Nigdy nie przyzna się do błędu, nawet jeżeli wie, że zawinił. Bywa konfliktowy, jednak potrafi iść na kompromis, jeżeli tylko ktoś pierwszy wyciągnie do niego rękę. Jest bowiem mężczyzną upartym. Jeżeli się z kimś pokłóci, woli zakończyć tę relację, niż wyciągnąć rękę na zgodę.

W miłości bywa opiekuńczy, ale za grosz w nim romantyka. Będzie wierny swojej wybrance, ale też niezwykle zaborczy. Wydaje mu się bowiem, że jego lojalność powinna przełożyć się na całkowite oddanie. Przez to bywa nieco despotyczny, a nawet niebezpieczny. Nie radzi sobie z emocjami i wyraża je bardzo ekspresyjnie – często krzykiem i rzucaniem rzeczami.

I choć sam lubi spędzać czas z przyjaciółmi, woli osobiście decydować o tym, jak wszyscy będą spędzać czas. Nie lubi dostosowywać się do niespodziewanych sytuacji, a już na pewno nie poświęci się w imię jakiejś idei, jeżeli nie widzi w tym celu. Dlatego też rzadko kiedy bywa pomocny swoim najbliższym.

Trzeba jednak przyznać, że Damian jest osobą niezwykle sumienną. Jeżeli tylko zobowiąże się do czegoś, będzie dążył do tego, żeby rzetelnie doprowadzić sprawę do końca i zrobić to jak najlepiej. Nigdy nie przyzna się, że czegoś nie potrafi. Nie poprosi o pomoc i będzie za wszelką cenę próbował zrobić wszystko samodzielnie, choćby musiał w błyskawicznym tempie nabyć nowe umiejętności.

Patroni Damiana

Damian był męczennikiem. Zazwyczaj występuje w połączeniu  Kosmą. Byli bowiem braćmi i według wielu legend nawet bliźniakami. Żyli w III wieku w Rzymie. Wiary oraz miłości do bliźniego nauczyła ich matka – święta Teodozja chrześcijańska.

Damian był wówczas cenionym lekarzem. Nigdy jednak nie pobierał honorarium za swoją pracę. Pomagał bliźnim w potrzebie, a szczególną troską otaczał ludzi biednych. Zdarzało się, że wraz z bratem leczył pogan, dzięki czemu ci następnie się nawracali.

Damian i Kosma zostali pojmani podczas prześladowania chrześcijan. Byli torturowaniu, a ostatecznie ścięci mieczem. Tę męczeńską śmierć ponieśli na Cyprze. Właśnie tam obaj zostali pochowani.

Jeżeli zatem zastanawiacie się, jakie są imiona do bierzmowania i czy Damian będzie odpowiednie, śmiało możecie je wybrać. Damian został patronem Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, a także cukierników.

Zobacz także: Imieniny Dariusza – kiedy obchodzimy? Przeczytaj znaczenie imienia, cechy osobowości i daty imienin

Damian – odpowiedniki imienia w innych językach

Damian to piękne imię, które w innych językach brzmi podobnie do polskiego. W niektórych przypadkach jednak trochę się różni.

 • Język angielski – Damien,
 • język niemiecki – Damian,
 • język włoski – Damiano,
 • język rosyjski – Демьян, Дамиан.

Zdrobnienia imienia Damian

Przyjaciele Damiana mają swoje sposoby na to, żeby się do niego zwracać. Oto najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia:

 • Dami,
 • Dam,
 • Damek,
 • Damiano,
 • Damiuś,
 • Danio,
 • Maniek.

Życzenia imieninowe dla Damiana

Poznajcie piękne życzenia imieninowe dla Damiana. Z pewnością mu się spodobają.

Jak masz na imię, dobrze to wiem,
dlatego życzenia do Ciebie ślę.
Życzę radości, pięknej miłości,
marzeń spełnienia i powodzenia!

***

Damianku!
Z okazji Twoich imienin:
Najlepszego, wiecznego i niezniszczalnego zdrowia,
Najpiękniejszego i najszczerszego uśmiechu,
Najprawdziwszych przyjaciół
I największej miłości!
Spełniaj się w życiu zawodowym
I dąż do spełnienia wszystkich swoich marzeń.

***

Z okazji Twoich imienin przesyłam najlepsze życzenia,
aby każdego poranka budziło Cię roześmiane słońce,
aby ptaki, śpiewając radośnie, napełniały Twe serce optymizmem,
aby wszystkie troski i kłopoty znikały wraz z nadejściem nowego dnia.

Zobacz także, kiedy wypadają:

Życzenia pochodzą ze stron: smiesznezyczeniaurodzinowe.pl, zyczeniowo.pl.