Zamknij

Imieniny Dagmary - kiedy wypadają najbliższe? Przeczytaj życzenia, pochodzenie, daty imienin i wiele innych faktów!

04.03.2021
Aktualizacja: 04.03.2021 17:02
Imieniny Dagmary - kiedy wypadają najbliższe? Przeczytaj życzenia, pochodzenie, daty imienin i wiele innych faktów!
fot. Shutterstock

Imieniny Dagmary najczęściej obchodzimy 12. grudnia, jeśli więc masz wśród swoich przyjaciół osobę o tym imieniu, koniecznie złóż jej życzenia imieninowe w tym dniu! Przeczytaj również pochodzenie imienia Dagmara, daty oraz wybrane przez nas wierszyki imieninowe!

Imieniny Dagmary przypadają 4 razy w ciągu roku, warto więc złożyć życzenia jeśli znasz osobę o tym imieniu. W Polsce imieniny nie są obchodzone tak hucznie jak urodziny, warto jednak o nich pamiętać i sprawić przyjemność bliskim, wystarczy krótki SMS bądź kartka imieninowa z wybranymi życzeniami, przeczytaj nasze propozycję i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają!

Imieniny Dagmary – daty

Imieniny Dagmary najczęściej obchodzimy 12.grudnia, jednak to nie jedyna data, kiedy Dagmara może otrzymywać piękne życzenia z okazji imienin, bowiem w kalendarzu istnieją jeszcze daty: 14. lutego, 24. maja oraz 20 grudnia. Dagmara może świętować swoje imieniny aż 4 razy w ciągu roku! Za patronkę imienia uważa się królową Danii – Małgorzatę Dagmarę z rodu Przemyślidów, która słynęła ze swojej urody oraz dobroci.

Zobacz również: Imieniny Aldony - znaczenie imienia, życzenia, daty. Sprawdź

Dagmara – pochodzenie imienia

Dagmara to imię dość często spotykane w polskiej kulturze. Wywodzi się z połączenia słów dagr "dzień" i mar "dziewica", "panna", albo też mari "sławny", inną teorią jest, że pochodzi od skandynawskiego słowa oznaczającego „sławny dzień”. Pojawiają się też przypuszczenia, że imię jest żeńską formą Dagmar - dynastycznego imienia u plemion frankońskich. Oznacza ono „wielki przez dobroć” lub „mąż jasny jak dzień'.

Dagmara – cechy charakteru

Kobiety o imieniu Dagmara to osoby życzliwe i dobre. Posiadają duże empatii i wewnętrznego spokoju, są również bardzo cierpliwe. Dagmara jest z natury marzycielką, której nie brakuje poczucia humoru, jest również osobą zaradną i zorganizowaną, dzięki czemu ma spore szanse by osiągnąć w życiu sukces. Osoby o tym imieniu pociąga i wzbudza zainteresowanie wszystko co niebanalne, Dagmara nie boi się egzotycznych i dalekich przygód. Jest z natury niezależna i bardzo dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach, nie boi się bowiem odpowiedzialności i pracy pod presją czasu. W stosunku do współpracowników jest wymagająca, zapomina czasami, że nie wszyscy są w stanie dorównać jej zapałowi. Przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu, zawsze dba o to, by prezentować się elegancko i szykownie. Interesuje się najnowszymi trendami w modzie, a na pożądaną spódniczkę czy bluzkę potrafi wydać sporą gotówkę. Choć jest osobą pełną werwy i aktywnie spędza czas poza domem, to jednak własne cztery kąty są dla niej azylem. Marzy o kochanym mężu i dzieciach, typowej sielance. Sprawy rodzinne chroni jak największy skarb, nie pozwala by jakiekolwiek „brudy” prać publicznie.

Dagmara – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Dagmara ma również swoje odpowiedniki poza granicami naszego kraju, Dagmara to ogólnie przyjęta forma, jednak jest jeszcze Dagmar, Drahomira (czes.) oraz Dagomaro (hiszp.)

Przeczytaj również: Imieniny Aliny - kiedy wypadają? Sprawdź daty, znaczenie imienia i przeczytaj wierszyki z okazji imienin!

Dagmara – zdrobnienia imienia

Najczęściej używane zdrobnienia imienia Dagmara to: Dagma, Dagmar, Daga, Dagusia, Dudzia Gunia, Miłka

Dagmara – wierszyki imieninowe

Jeśli znasz Dagmarę i zbliżają się jej imieniny warto, abyś wysłał jej chociażby krótki wierszyk na znak, że o niej pamiętasz. Przeczytaj nasze propozycje wierszyków imieninowych i wybierz coś dla siebie!

Ile w ulu pszczół robotnic,

ile pociąg mija zwrotnic,

ile kwiatów liczy łąka,

ile kropek ma biedronka,

tyle szczęścia i słodyczy

w dniu imienin Tobie życzę

***

Kwiatów Ci nie dam, mimo szczerych chęci,

Lecz słowa, które zostaną w pamięci:

Życzę Ci szczęścia, dużo radości

I długiej, szczęśliwej przyszłości.

Niech los Ci z oczu łez nie wyciśnie,

Niechaj się wszystko wiedzie pomyślnie,

Wszystko, co piękne i wymarzone,

W dniu Twoich imienin niech będzie spełnione!

***
Niech życie Twe płynie
Bez goryczy , smutku,
Najskrytsze marzenia
Niech dojdą do skutku.
Całe długie życie
Radość niech przeplata
I szczęścia nić złota
Wije się przez lata.