Zamknij

Imieniny Celiny - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Celiny

17.04.2021 23:07
Imieniny Celiny – kiedy obchodzimy? Poznaj daty, znaczenie imienia Celina i imieninowe życzenia dla Celiny
fot. Shutterstock

Imieniny Celiny obchodzimy dwa razy do roku. Najpopularniejszą datą imienin Celiny jest 21 października. Dowiedz się, kiedy jeszcze Celina świętuje swoje imieniny, przeczytaj życzenia imieninowe dla Celiny i dowiedz się, jaka jest osoba, która nosi to imię.

Jaką osobą jest kobieta, która nosi imię Celina? Kiedy obchodzi imieniny i jakie życzenia imieninowe złożyć Celinie? Przeczytaj nasz imiennik i dowiedz się.  

Imieniny Celiny – kiedy obchodzimy?

Celina obchodzi imieniny dwa razy w roku: 21 października i 15 grudnia. Najpopularniejszą datą imienin Celiny jest 21 października. Koniecznie pamiętaj o tej dacie, jeśli znasz kogoś o imieniu Celina. W naszym imienniku znajdziesz oryginalne życzenia imieninowe, które możesz wysłać Celinie w dniu jej święta.  

Znaczenie i pochodzenie imienia Celina

Imię Celina pochodzi od łacińskiego słowa caelum, czyli niebo. Celina jest więc istotą niebiańską, nieziemską. Imię Celina ma też wiązek etymologiczny z imieniem Marcelina.

Jaka jest Celina? Charakterystyka osoby o imieniu Celina

Celina jest osobą niezwykle rodzinną, ciepłą i serdeczną. Lubi ludzi, jest wygadana i ma poczucie humoru, przez co często staje się duszą towarzystwa podczas spotkań w gronie rodziny, przyjaciół czy znajomych. Kobieta o imieniu Celina jest bardzo zgodna, nie lubi się kłócić i ma silną potrzebę bycia akceptowaną i kochaną, przez co często pozwala przekraczać swoje granice. Stara się żyć tak, by nie zrobić nikomu krzywdy, wypowiadać tak, by nikogo nie urazić, przez co często odpuszcza nawet w ważnych dla siebie sprawach i spycha swoje potrzeby na dalszy plan. Jest lojalna, opiekuńcza i wyrozumiała, dzięki czemu doskonale sprawdza się jak matka, żona i przyjaciółka.

Celina ma bardzo wrażliwą duszę – kocha przyrodę i najlepiej odpoczywa właśnie na łonie natury lub w kontakcie ze zwierzętami. Uwielbia także sztukę – kocha muzykę, teatr i dobre filmy z intrygującą fabułą. Często też jest artystycznie uzdolniona, ale przez wrodzoną skromność rzadko pokazuje to innym.

Celina jest także punktualna, dokładna i obowiązkowa, dzięki czemu jest ceniona w pracy, bo zarówno jej szef, jak i współpracownicy wiedzą, że mogą na niej polegać w każdej sytuacji. Ponieważ Celina ma wyjątkowo dobry kontakt z ludźmi, doskonale sprawdza się w zawodach, które tego właśnie wymagają, takich jak np. pracownik obsługi klienta, doradca, psycholog czy pielęgniarka.

Patroni Celiny

Patronką wszystkich kobiet, które noszą imię Celina, jest święta Celina, matka świętego Remigiusza, biskupa Reims.

Święta Celina urodziła się pod koniec IV wieku we wpływowej i bardzo bogatej rodzinie rzymskiego wodza Syagriusza. Ojciec, aby zapewnić jej w dorosłym życiu taki sam dobrobyt, do jakiego przywykła w dzieciństwie, postanowił wydać ją za mąż za Aemilius, francuskiego hrabiego, który był od niej znacznie starszy. Po ślubie Celina i jej mąż bardzo długo starali się o dziecko. Celina, ponieważ była bardzo wierząca, gorliwie modliła się, by Bóg obdarzył ich potomstwem.

Pewnego dnia, gdy Celina była już w podeszłym wieku, spotkała na swojej drodze pustelnika. Ten przepowiedział jej, że niebawem urodzi syna, który będzie wielkim człowiekiem. Tak też się stało – niedługo później na świat przyszedł długo wyczekiwany Remigiusz, który później został biskupem.

Celina zmarła ok. 458 roku i z powodu swojego pobożnego, bogobojnego i przepełnionego modlitwą życia została zaliczona w poczet świętych.

Przeczytaj również: Już niedługo imieniny Anny! Jakie życzenia imieninowe będą dla niej idealne? 

Celina – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Celina jest też chętnie nadawane w innych krajach i ma swoje odpowiedniki w językach obcych:

 • angielski – Celine, Selina
 • łaciński – Caelia, Caelina
 • portugalski – Celina
 • szwedzki – Celina
 • węgierski – Szelina, Celina
 • białoruski – Cylina
 • duński – Seline
 • bułgarski – Celina
 • rosyjski – Cilina
 • czeski – Celina
 • fiński – Selina
 • francuski – Céline
 • grecki – Kilina, Koilina
 • macedoński – Celina

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Celina

Imię Celina ma wiele zdrobnień. Najpopularniejsze z nich to: Cela, Celcia, Celi, Celia, Celincia, Celineczka, Celinka, Celinusia, Celinuszka, Celinuś, Celisia, Celiś, Celińcia, Celunia, Celuś, Celuśka, Cesia.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Życzenia imieninowe dla Celiny

W dniu imienin Celiny, czyli 21 października lub 10 grudnia, koniecznie wyślij do solenizantki życzenia imieninowe. Możesz zainspirować się jedną z naszych propozycji rymowanych życzeń imieninowych, które będą wprost idealne do wysłania w wiadomości sms.

 

W Dniu Twojego Święta

Składam Ci życzenia

Aby się spełniły

Wszystkie Twe marzenia

Które są dla Ciebie

Jak słońce dla świata

Niech szczęśliwie płyną

Twe piękne Lata

 

***

Marzeń, o które warto walczyć!

Radości, którymi warto się dzielić!

Przyjaciół z którymi warto być!

Nadziei, bez której nie da się żyć!

 

***

W dniu imienin dużo szczęścia, radości,

uśmiechu, mnóstwo wiary, wytrwałości, siły,

samych przyjemnych i spokojnych dni

życzy...

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: