Zamknij

Imieniny Cecylii - kiedy je świętujemy? Przeczynaj znaczenie imienia Cecylia, życzenia i daty

01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 18:18
Imieniny Cecylii - kiedy je świętujemy? Przeczynaj znaczenie imienia Cecylia, życzenia i daty
fot. Shutterstock

Imieniny Cecylii najczęściej w Polsce obchodzone są 22. listopada, jednak to nie jedyna data w której Cecylia może świętować swoje imieniny. Jeśli znasz Cecylie nie zapomnij złożyć jej życzeń z okazji imienin, mogą być w formie wierszyka, które przedstawiamy poniżej! Przeczytaj również znaczenie imienia, najpopularniejsze zdrobnienia i charakterystykę osób o imieniu Cecylia!

Najczęściej imieniny Cecylii obchodzimy 22. listopada, jednak Cecylia  może świętować również 10 czerwca! Czyli dwa razy w roku. Jeśli znasz osobę o tym imieniu spraw jej przyjemność pięknymi życzeniami! Przedstawiamy poniżej nasze propozycje!

Patronem kobiet o imieniu Cecylia św. Cecylią dziewicą poświęconą Bogu. Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej, śpiewu, chórów, sprzedawców instrumentów. Według legend miała niezwykły talent wokalny, na który składał się niesamowity głos i umiejętność gry na instrumentach. Pięknym głosem często chwaliła pana. Od jej imienia nazywano bractwa i stowarzyszenia muzyczne powstałe w różnych państwach europejskich.

Przeczytaj również: Imieniny Bogusławy - kiedy obchodzimy? Przeczytaj znaczenie imienia, cechy osobowości i wierszyki z okazji imienin!

Cecylia - pochodzenie imienia

Imię Cecylia pochodzi z języka łacińskiego, od słowa "caecus", tłumaczonego jako "ciemny, ślepy, wątpliwy", nawiązując tym samym do rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus. Cecylia to żeński odpowiednik imienia Cecyliusz, pojawiło się w Polsce po raz pierwszy w XIII wieku.

Cecylia - cechy osobowości

Cecylia dawniej należało do bardziej popularnych imienin niż teraz. Kobiety o imieniu Cecylia są cierpliwe i empatyczne, służą pomocą zawsze gdy ich bliski tego potrzebuje. Jest również osobą, które zawsze dotrzymują obietnic. Cecylia jest osobą ostrożną, nie podejmuje pochopnych decyzji. Nie należy również do osób konfliktowych, raczej należy do osób nieśmiałych i wrażliwych, którzy liczą się ze zdaniem innych.  Jej wrodzona subtelność, wrażliwość, wyczucie taktu oraz wysoka kultura osobista sprawiają, że bardzo szybko zjednuje podobnych sobie ludzi, którzy darzą ją sympatią oraz szacunkiem. Bardzo dba o to, by w domu było komfortowo i przytulnie. Jej małą obsesją jest kupowanie rzeczy, które go uatrakcyjnią. Cecylia jest kobietą bardzo rodzinną, więc pilnie strzeże ogniska domowego i wierności małżeńskiej.

Przeczytaj także: Imieniny Bernadety - Sprawdź znaczenie imienia, życzenia, daty!

Cecylia - imię innych językach

Angielskim odpowiednikiem imienia Cecylia jest forma Cecilia lub Sissy, niemieckim Cäcilia, francuskim Cécile, rosyjskim – Cecilija

Cecylia - najpopularniejsze zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Cecylia są: Cela, Celcia, Celia, Celineczka, Celinka, Celinusia, Celka, Celunia, Celusia, Celuś, Cesia, Cyla, Cylcia, Cylia, Cylunia, Cylusia, Cyluś, Cysia, Lusia, Sisi.

Imieniny Cecylii - wierszyki i życzenia imieninowe

Coraz częściej zapominamy o składaniu życzeń imieninowych, których nie świętujemy tak hucznie jak urodziny, warto jednak mimo wszystko pamiętać o swoich znajomych, przyjaciołach, czy bliskich i wysłać chociażby krótkiego SMS-a pokazując tym samym, że nie zapomnieliśmy o świętowaniu tego dnia razem z nimi. Przeczytaj nasze propozycje życzeń urodzinowych w formie pięknych wierszyków!

***

Twoje imię w kalendarzu,
To jest Twój szczęśliwy dzień,
Poczta kwiatów w korytarzu,
Już za chwilę spotka Cię!
Życzeń pęki weź do serca,
I uśmiechaj często się...
Smutków niech Ci nikt nie wkręca,
Dziś są imieniny Twe!

***
Żyj tak, aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ją z radością.
Czerp energię ze słońca,
z kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
Żyj najpiękniej, jak umiesz...

***

Z okazji Twoich imienin przesyłam najlepsze życzenia,
aby każdego poranka budziło Cię roześmiane słońce,
aby ptaki, śpiewając radośnie, napełniały Twe serce optymizmem,
aby wszystkie troski i kłopoty znikały wraz z nadejściem nowego dnia...