Zamknij

Imieniny Brygidy – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Brygidy

05.06.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:05

Imieniny Brygidy wypadają trzy razy w roku, jednak najpopularniejszą datą imienin Brygidy jest 23 lipca. Przeczytaj życzenia imieninowe dla Brygidy, dowiedz się, skąd pochodzi to imię i sprawdź, jakie cechy ma kobieta, która je nosi.

Imieniny Brygidy
fot. Shutterstock

Poznaj daty imienin Brygidy i przeczytaj najpiękniejsze życzenia imieninowe. Dowiedz się, co oznacza imię Brygida, skąd pochodzi i jaka jest osoba, która je nosi

Imieniny Brygidy – kiedy obchodzimy?

Imieniny Brygidy wypadają w kalendarzu trzy razy w roku: 1 lutego, 23 lipca i 8 października. Najwięcej kobiet o imieniu Brygida obchodzi imieniny właśnie 23 lipca. Koniecznie pamiętaj o tej dacie, jeśli wśród rodziny czy znajomych masz kogoś o tym imieniu i złóż solenizantce życzenia imieninowe. Kilka inspirujących propozycji znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Brygida

Imię Brygida ma pochodzenie staroislandzkie i oznacza kobietę, która jest potężna, silna.

Jaka jest Brygida? Charakterystyka osób o imieniu Brygida

Brygida jest osobą pełną energii, i bardzo spontaniczną. Często podejmuje decyzje szybciej, niż zdąży je przemyśleć, przez co nie zawsze są one trafione. Brygida jest jednak urodzoną optymistka i niezależnie od sytuacji, zawsze widzi szklankę do połowy pełną.  To kobieta radosna, uśmiechnięta, wesoła i potrafiąca czerpać z życia pełnymi garściami. Nic więc dziwnego, że ma wielu przyjaciół i wolny czas zazwyczaj spędza otoczona gromadą znajomych.

Brygida nie boi się zmian. Lubi je nawet i często sama do nich dąży. Nie jest typem osoby, która chce spędzić całe życie, utrzymując status quo. Zakłada, że każda zmiana prędzej czy później jest na lepsze. Cechuje ją także dobra intuicja zarówno co do ludzi, jak i wydarzeń. Często jest w stanie wyczuć, co się wydarzy i w ten sposób uniknąć negatywnych dla siebie sytuacji.

Brygida lubi doradzać innym, sama jednak rzadko słucha rad, bo jest uparta i wie, czego chce od życia. Wytrwale do tego dąży i nie przejmuje się przeszkodami, które los stawia na jej drodze. Dzięki swojej konsekwencji, jest w stanie osiągnąć to, o czym inni tylko marzą.

W miłości ceni sobie spontaniczność i oczekuje, że partner będzie ją zaskakiwał nawet po kilku latach związku. Nie wyobraża sobie u swojego boku nudziarza czy domatora. Potrzebuje mężczyzny silnego i zdecydowanego, ale też pełnego pomysłów i pasji do życia.

Brygida sprawdzi się doskonale w zawodach, które wymagają kontaktu z ludźmi. Będzie świetną dziennikarką, stewardessą czy handlowcem. Odnajdzie się także w świecie show biznesu.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Brygidy

Patronką kobiet o imieniu Brygida jest święta Brygida, która urodziła się w 1303 roku w Szwecji w miejscowości Uppsala w bogatej, ale bardzo pobożnej i wierzącej rodzinie. Rodzice od najmłodszych lat wpajali Brygidzie wartości chrześcijańskie, uczyli modlitw, opowiadali o Bogu i czytali Pismo Święte. Dziewczyna cieszyła się szczególną łaską Matki Boskiej, która często ukazywała się jej, przekazując jej prawdy wiary. W wieku 10 lat dziewczyna miała widzenie, w którym ujrzała męczeńską śmierć Jezusa, i wtedy podjęła decyzję o tym, że chce swoje życie poświęcić służbie Bogu i ludziom.

Gdy Brygida była nastolatką, straciła matkę. Ojciec postanowił oddać córkę na wychowanie swojej bratowej, która mieszkała na zamku w Aspanas. Gdy dziewczyna miała 14 lat, ciotka zdecydowała wydać ją za mąż za Ulfa Gotmarssona, syna gubernatora Wastergotlandu. Choć Brygida miała inny plan na swoje życie, nie sprzeciwiała się woli ciotki i starała się być dobrą żoną. Dziewczyna dbała o męża oraz gości, których przyjmowali, a w ich domu panowała atmosfera wzajemnego szacunku, miłości i wiary w Boga. Brygida urodziła ośmioro dzieci, które również wychowywały się w chrześcijańskich wartościach. Matka dbała o to, by czytały Pismo Święte i postępowały zgodnie z przykazaniami. Duchowym przewodnikiem Brygidy był Piotr Olafsson z zakonu cystersów.

Gdy Brygida miała około 30 lat, zmarł jej syn, co było dla niej wielką tragedią. By odzyskać wewnętrzną równowagę, wyruszyła na pielgrzymkę do grobu świętego Olafa, by prosić o łaskę dla całej rodziny. Niestety wkrótce po powrocie los zadał jej kolejny cios – tym razem straciła męża. To spowodowało, że Brygida postanowiła całkowicie oddać się Bogu i pomocy ubogim. Znów zaczęła doznawać objawień. Spisywała je w Księdze Objawień, która później została przetłumaczona na wiele języków. Założyła także zakon, którego członkinie były nazywane brygidkami. Zmarła w 1373 roku, w wieku 70 lat. W jej pogrzebie wzięło udział wielu wiernych i dostojników kościelnych. Mówi się także, że niektórzy chory zostali wtedy uzdrowieni.

Święta Brygida jest patronką Europy, Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci.

Brygida – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Brygida ma swoje odpowiedniki w wielu językach. Najpopularniejsze z nich to:

 • angielski – Bridget, Briddgett, Bridgete, Bridgett, Bridgette, Bridgit, Briget, Brigett, Brigette, Briggette, Bridgid, Bridgitte
 • białoruski – Brygida
 • bułgarski – Brigita
 • czeski – Brigita
 • duński – Birgit, Birgitte
 • estoński – Brigitta, Brigitte
 • fiński – Pirkko, Birgitta
 • francuski – Brigitte
 • grecki – Vrigida
 • hiszpański – Brigida
 • holenderski – Brigitta, Bregetta
 • litewski – Brigita
 • łacina – Brigida, Brigitta
 • łotewski – Brigita
 • niemiecki – Brigitta, Brigitte, Birgitta, Birgitte, Birgit, Britta
 • norweski – Birgit
 • rosyjski – Бригитта (Brigitta)
 • rumuński – Brigida
 • słoweński – Brigita
 • szwedzki – Brigitta, Birgit
 • ukraiński – Бригида (Brigida)
 • włoski – Brigitta, Brigida.

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Brygida

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Brygida to: Bri, Bridget, Brigett, Brigit, Bry, Brycia, Brydzia, Brydziula, Brydziulcia, Brydziulinka, Brydziulka, Brydziunia, Brydziusia, Brydziutka, Brydziuś, Brydź, Brydż, Bryga, Brygada, Brygi, Brygidka, Brygidulka, Brygidunia, Brygidusia, Brynia, Brysia, Brytka, Bryś, Bryśka, Bryćka.

Życzenia imieninowe dla Brygidy

Jeśli w gronie Twoich znajomych czy wśród członków rodziny masz kogoś o imieniu Brygida, koniecznie pamiętaj, by w dniu jej imienin, czyli 23 lipca złożyć jej życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji wierszyków z życzeniami, które mogą Cię zainspirować.

 

Dużo zdrówka i miłości,

mocy śmiechu i słodkości,

mało smutku oraz łez

pełni szczęścia jeśli chcesz.

 

***

Ile maku w makowniku,

ile sera jest w serniku,

ile uszek w barszczu pływa

ile ości miewa ryba.

Tyle słońca i słodyczy

w Dniu Imienin Tobie życzy…

 

***

 

Ile godzin bije czas,

Ile liści sypie las.

Tyle szczęścia i słodyczy,

W dniu imienin.

Twoich życzy...

Zobacz także, kiedy wypadają: