Zamknij

Imieniny Bianki – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Bianki

03.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 13:02
Imieniny Bianki – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Bianki
fot. Shutterstock

Imieniny Bianki wypadają aż 3 razy w roku: w kwietniu, sierpniu i grudniu, jednak najpopularniejszą datą imienin Bianki jest 2 grudnia. Sprawdź, jakie życzenia imieninowe złożyć tego dnia Biance, skąd pochodzi to imię i kto jest patronem Bianki.

Sprawdź, kiedy wypadają imieniny Bianki. Zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych dla Bianki. Przeczytaj skąd pochodzi imię Bianka i jaka jest osoba, która je nosi.

Imieniny Bianki – kiedy obchodzimy?

Imieniny Bianki wypadają aż trzy razy w roku: 21 kwietnia, 10 sierpnia i 2 grudnia. Najwięcej kobiet o imieniu Bianka świętuje 2 grudnia. Nie zapomnij o tej dacie w ferworze przedświątecznych przygotowań i koniecznie złóż Biance życzenia imieninowe. W naszym imienniku znajdziesz kilka inspirujących propozycji rymowanych wierszyków z życzeniami imieninowymi.

Znaczenie i pochodzenie imienia Bianka

Imię Bianka jest odpowiednikiem francuskiego imienia Blanche, czyli „biała” albo „jasna”. W średniowieczu było nadawane dziewczętom o jasnych włosach. W języku polskim pojawiło się w XV wieku.  

Jaka jest Bianka? Charakterystyka osób o imieniu Bianka\

Bianka to kobieta o silnym charakterze, przebojowa, ambitna i bardzo towarzyska. Uwielbia ludzi i źle znosi samotność. Jest niezwykle spontaniczna i żywiołowa, a na jej twarzy zazwyczaj gości uśmiech. To niepoprawna optymistka – w każdej sytuacji doszukuje się pozytywów i zamiast załamywać ręce – działa.

Bianka lubi luksus i wygody. To urodzona księżniczka i tak chcę być traktowana, zwłaszcza przez swojego partnera. Mężczyzna, który zwiąże się z Bianką, powinien być przygotowany na dość wysoko zawieszoną poprzeczkę. Jeśli jednak podoła wymaganiom, Bianka odwdzięczy mu się ciepłem, troską i nieograniczoną lojalnością. Jest bowiem kobietą, która dla ukochanej osoby zrobi absolutnie wszystko.

Bianka jest osobą bardzo aktywną – uwielbia sport i jest to dla niej najlepszy sposób na relaks i spędzenie wolnego czasu. Nieustannie próbuje nowych dyscyplin, również tych ekstremalnych, bo od czasu do czasu potrzebuje zastrzyku adrenaliny.

Bianka ma też bardzo dobry kontakt z ludźmi – bardzo łatwo nawiązuje nowe znajomości i szybko skraca dystans między sobą a nowo poznanymi osobami.

Bianka jest inteligentna, sprytna i przedsiębiorcza, dlatego bardzo dobrze radzi sobie w pracy, bez względu na wykonywany zawód. Idzie do celu konsekwentnie i często najkrótszą możliwą drogą. Nie uznaje kompromisów w życiu zawodowym – gra o wszystko i nie akceptuje porażek. Bianka sprawdzi się więc na kierowniczych stanowiskach, doskonale odnajdzie się także w show biznesie.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Bianki

Patronką kobiet o imieniu Bianka jest święta Blanka Kastylijska, która urodziła się w 1188 roku w Hiszpanii jako córka króla Alfona VIII oraz jego żony Eleonory Angielskiej.Byli oni nie tylko ludźmi bardzo zamożnymi, lecz także głęboko wierzącymi, uczynnymi i dobrymi. W takich wartościach wychowali też swoją córkę, od dziecka wpierając jej miłość do Boga, posłuszeństwo oraz zachęcając ją do pomagania potrzebującym. Aby zapewnić jej jak najlepszą przyszłość, oddali jej rękę następy trony francuskiego, Ludwikowi VIII, za którego Bianka wyszła, mając 12 lat. Mimo tak młodego wieku, małżeństwo Bianki i Ludwika było bardzo udane. Wychowaniu przez rodziców w podobnych wartościach, szanowali się i wspierali wzajemnie. Szybko doczekali się też potomka, który otrzymał imię po ojcu. Niestety 3 lata po narodzinach pierworodnego syna, Ludwik VIII zmarł, a tron po nim odziedziczył jego syn Ludwik IX. Ponieważ był jeszcze dzieckiem, w jego imieniu rządziła Bianka, która okazała się mądrą, dobrą, sprawiedliwą i roztropną królową. Obowiązki sprawowania władzy w państwie łączyła z wychowaniem syna, którego przygotowywała do objęcia tronu i przyszłej roli króla.

Bianka – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Bianka jest nadawane dziewczynkom także poza granicami naszego kraju. Odpowiedniki imienia Bianka w innych językach to:

  • angielski – Blanche, Gwen, Bianca
  • bułgarski – Bjanka
  • francuski – Blanche
  • hiszpański – Blanca
  • niemiecki – Bianca
  • włoski – Bianca

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Bianka

Imię Bianka nie ma wielu zdrobnień, jednak jeśli chcesz zwrócić się pieszczotliwie do Bianki, możesz użyć jednego ze spieszczeń tego imienia: Biancia, Biańcia, Binka, Biania.

Życzenia imieninowe dla Bianki

Jeśli znasz kogoś o imieniu Bianka, koniecznie zapisz sobie daty jej imienin w kalendarzu, by nie zapomnieć złożyć solenizantce życzeń imieninowych. Poniżej znajdziesz kilka rymowanych wierszyków idealnych do wysłania Biance w dniu jej święta. Skorzystaj z naszych propozycji.

Ile jest w drabinie szczebli,
Ile złodziej nakradł mebli,
Ile ludzi w Ameryce,
Tyle szczęścia Tobie życzę!!!

***
Życzenia Imieninowe dla Ciebie:
Nie zerkaj za siebie,
Idź śmiało przez życie,
Podkochuj się skrycie,
Kontroluj swe żądze,
Zarabiaj pieniądze,
Lekceważ pętaków,
Unikaj cwaniaków,
Przepisów przestrzegaj,
Na sobie polegaj,
Lecz przede wszystkim
Pokaż im wszystkim!

***
Twoje imię w kalendarzu,
To jest Twój szczęśliwy dzień,
Poczta kwiatów w korytarzu,
Już za chwilę spotka Cię!
Życzeń pęki weź do serca,
I uśmiechaj często się...
Smutków niech Ci nikt nie wkręca,
Dziś są imieniny Twe!

Zobacz także, kiedy wypadają: