Zamknij

Imieniny Bartosza - kiedy wypadają? Sprawdź znaczenie imienia, pochodzenie i daty!

28.02.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 11:01
Imieniny Bartosza - kiedy wypadają? Sprawdź znaczenie imienia, pochodzenie i daty!
fot. Shutterstock

Imieniny Bartosza najczęściej obchodzone są 24 sierpnia, nie zapomnij aby w ten wyjątkowy dzień złożyć imieninowe życzenia, jeśli w swoim towarzystwie masz osobę o tym imieniu. W poniższym artykule znajdziesz świetne wierszyki, które mogą posłużyć Ci jako imieninowe życzenia dla Bartosza. Sprawdź nasze propozycje!

Bartosz to bardzo popularne imię w Polsce, dlatego też imieniny wypadają dosyć często. Najczęściej Bartosz obchodzi je 24 sierpnia, jednak może również świętować 21 kwietnia, 3 września i 12 grudnia, czyli aż 4 razy w roku! Patronem osób o imieniu Bartosz jest św. Bartłomiej, który spotykany jest w ewangeliach pod dwoma imionami: Bartłomiej oraz Natanael. W Polsce kult św. Bartłomieja był bardzo wzniosły, ku jego czci wybudowano ponad 145 kościołów i sanktuaria. Św. Bartłomiej był patronem rzemieślników, który był wzywany w przypadkach chorób nerwowych oraz chorób skóry.

Bartosz – pochodzenie imienia

Bartosz to bardzo popularne imię w naszej kulturze, stanowi jedną z wersji imienia Bartłomiej, bardzo często ludzie używają jej zamiennie zwracając się do kogoś o tym imieniu, jednak jest to osobna, skrócona forma imienia Bartłomiej, która obecnie ma już wiele odmian. Imię Bartosz pochodzi z Języka aramejskiego, wywodzi się ono od słów „Bar Tholomai” w dosłownym znaczeniu „Syn Tolmy”. Przysłowie ogólnie znane „Co chłop to Bartek” wskazuję, że przez wieki było to typowo chłopskie imię. W Polsce imię Bartosz pojawiło się w czasach średniowiecznych, pierwsze zapisy znajdujemy na początku XIII wieku.

Przeczytaj również:  Imieniny Arlety - kiedy obchodzimy? Przeczytaj znaczenie imienia, cechy osobowości i wierszyki z okazji imienin!

Bartosz – cechy charakteru

Mężczyźni o imieniu Bartosz są osobami twardo stąpającymi po ziemi, konsekwentni w swoich czynach, nie bojący się ich konsekwencji. Bartosz nawet w najtrudniejszych momentach życia zachowuje kamienną twarz i stara się jak najszybciej zaistniałą sytuacje. Osoby te nie lubią przegrywać i często nie godzą się z przegraną. Nie uznają również zdania „nie da się”. Bartosze często wybuchają, za sprawą swojego mocnego charakteru i temperamentu, bardzo łatwo jest ich również wyprowadzić z równowagi. Jeżeli chodzi o relacje z kobietami, nie należy do osób nieśmiałych, robi bardzo dobre wrażenia na kobietach ze względu na swoją męskość. W gronie znajomych lubi być w centrum uwagi, niekiedy popisuję się, aby zdobyć ich atencję. W związku Bartosz jest bardzo wymagający lecz kochający i pragnący rodzinnego ciepła.

Bartosz – zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Bartosz są: Bartuś, Bartek, Bartuń, Bartoszek, Barti, Bartunio, Bartusiek, Bart, Barto, Bartko, Bartyś.

Bartosz – imię w innych językach

Obcojęzyczne formy imienia Bartosz stanowią odpowiednik polskiego imienia Bartłomiej, czyli:

  • łacina: Bartholomaeus
  • j.angielski: Bartholomew
  • j.francuski: Barthélemy, Barthole, Bartholomé
  • j. niemiecki: Bartholomäus, Barthel, Barth
  • j. rosyjski: Warfolomej
  • j. włoski: Bartholomeo, Bartolo
  • j. słoweński: Jernej

Przeczytaj również: Imieniny Anieli - kiedy wypadają? Sprawdź daty, znaczenie imienia i przeczytaj wierszyki z okazji imienin!

Imieniny Bartosz – wierszyki

Jeśli masz bliską osobę o imieniu Bartosz i zbliżają się jej imieniny koniecznie musisz złożyć najserdeczniejsze życzenia z tej okazji. Może imieniny nie są obchodzone tak hucznie jak urodziny, ale warto pamiętać bliskich. Przedstawiamy propozycje wierszyków z okazji imienin Bartosza!

**

Dzień Twych imienin nadchodzi,
więc życzenia wysłać się godzi:
aby wszystko się spełniło,
co się Tobie wymarzyło,
byś pogodne miała sny –
z głębi serca życzę Ci!

**

Dzień Twych imienin z kalendarza
świetną okazję do życzeń stwarza:
niechaj szczęście zawsze Ci sprzyja,
a ludzka dobroć Cię nie omija.
Życzę Tobie wszystkiego dobrego,
lecz nie doświadczaj niczego złego.
Ciesz się życiem i dobrym zdrowiem,
nic lepszego nad zdrowie bowiem.

**

Dziś są Twoje imieniny, dzień jedyny,
który blaskiem Twym od rana cały lśni,
Twym wspomnieniem się uśmiecha,
budząc w duszy tęskne echa szczęścia,
Tobą wypełnionych, jasnych dni.
Więc życzenia swe gorące,
w południowe ślę Ci słońce,
by opadły cichym szmerem moich słów,
a w nich miłość najwierniejsza,
w nich słów kilka tego wiersza,
i tęsknoty łzą zmoczony bukiet bzów.