Zamknij

Imieniny Apolonii - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Apolonii

15.04.2021
Aktualizacja: 15.04.2021 23:32
Imieniny Apolonii - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Apolonii
fot. Shutterstock

Apolonia świętuje imieniny w lutym. Sprawdź, skąd pochodzi imię Apolonia, jakie cechy ma osoba nosząca to imię i przeczytaj życzenia imieninowe dla Apolonii.

Kiedy świętujemy imieniny Apolonii? Jaka jest osoba nosząca imię Apolonia i skąd pochodzi do oryginalne imię? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego imiennika. Znajdziesz tu również propozycje życzeń imieninowych dla Apolonii.

Imieniny Apolonii – kiedy obchodzimy?

Imieniny Apolonii obchodzimy tylko raz w roku – 9 lutego. Pamiętaj o tej dacie, jeśli wśród rodziny, znajomych czy przyjaciół masz kogo o imieniu Apolonia. W naszym imienniku znajdziesz też imieninowe wierszyki, które możesz wysłać Apolonii w dniu jej święta.

Znaczenie i pochodzenie imienia Apolonia

Imię Apolonia pochodzi z języka greckiego i oznaczą „tę, która należy do boga Apolla”. Choć wydaje się dość nowoczesne, to w Polsce znane jest już od XIV wieku. Jego męskim odpowiednikiem jest imię Apoloniusz.

Jaka jest Apolonia? Charakterystyka osób o imieniu Apolonia

Kobiety o imieniu Apolonia jest niezwykle inteligentna, przez co przyciąga do siebie innych ludzi, bo jest doskonałą partnerką do długich, ciekawych rozmów. Charakteryzuje się też oryginalną osobowością i z wielką pasją oraz oddaniem robi rzeczy, które lubi. Poświęca się im w stu procentach i chce być w nich najlepsza. Apolonia jest niezwykle energiczna, towarzyska, uśmiechnięta i ma do siebie dużo zdrowego dystansu, co sprawia, że inni czują się przy niej swobodnie i lubią przebywać w jej towarzystwie.

Apolonia jest też doskonałą panią domu. Potrafi zadbać o swoich bliskich i nie pozwoli, by im czegokolwiek brakowało. Doskonale gotuje, a jej wypieki zawsze wzbudzają zachwyt wśród domowników. Jest piastunką domowego ogniska i bardzo to lubi. Dzięki niej w domu zawsze panuje rodzinna i miła atmosfera.

Apolonia lubi dobrze wyglądać, ale nie podąża ślepo za modą. Potrafi umiejętnie wybrać z niej to, co ponadczasowe, klasyczne i co pasuje do jej urody. Ponadto jest osobą bardzo kulturalną, taktowaną i wyważoną – rzadko się kłóci i potrafi szybko rozwiązać każdy konflikt. To jednak czasem staje się jej zgubą, bo Apolonia nie zawsze potrafi być asertywna i czasem pozwala innym wejść sobie na głowę.

Apolonia ze względu na swoją ogromną wrażliwość doskonale sprawdzi się w zawodach, które wymagają empatii i opieki nad innymi, takich jak np. pielęgniarka, pedagog, nauczycielka czy opiekunka.

Patroni Apolonii

Patronką wszystkich kobiet noszących imię Apolonia jest święta Apolonia z Aleksandrii, która urodziła się pod koniec drugiego lub na początku trzeciego wieku w Aleksandrii. Był to burzliwy i trudny czas dla chrześcijan, bo wyznawcy Chrystusa byli prześladowani i brutalnie zmuszani do wyrzeczenia się swojego Boga. Przedstawiciele ówczesnej władzy robili wszystko, by nowo powstającą religię unicestwić, a jej przedstawicieli – albo zmusić do zmiany wiary, albo zgładzić. Taki los nie ominął także Apolonii, która została brutalnie pobita przez przeciwników Chrystusa oraz obezwładniona wraz z innymi chrześcijanami. Pojmanych wyznawców Jezusa chciano spalić na stosie, jednak dano im wybór – jeśli sami z własnej woli wyrzekliby się publicznie swojej wiary, ocaliliby życie. Dla Apolonii ważniejsza jednak była jej miłość do Chrystusa, bo nie wahając się, z modlitwą na ustach, sama weszła w płomienie. Wieść o jej śmierci szybko się rozeszła. Uznano ją za świętą, która zginęła w męczeński sposób, i zbudowano w Rzymie bazylikę pod jej wezwaniem.

Święta Apolonia jest także uznawana za patronkę osób, mających problem z chorobami zębów i dziąseł.

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Apolonia – odpowiedniki imienia w innych językach

Apolonia jest popularnym imieniem także poza granicami naszego kraju. Odpowiednik tego imienia w innych językach to:

 • angielski – Apollonia
 • białoruski – Apalonija
 • bułgarski – Apolonija
 • czeski – Apolena
 • estoński – Appoloonia
 • francuski – Apollonie
 • hiszpański – Apolonia
 • litewski – Apolionija, Palionija, Polè
 • łaciński – Apollonia
 • macedoński – Apolonija
 • niemiecki – Apollonia
 • portugalski – Apolonia
 • rosyjski – Apolionija
 • słowacki – Apolonia, Apolena
 • szwedzki – Apollonia
 • ukraiński – Аполлонія (Apollonija)
 • włoski – Apollonia

Zdrobnienia imienia Apolonia

Najpopularniejszym zdrobnieniem od imienia Apolonia jest Pola, która przerodziło się w osobne imię i jest często i chętnie nadawane przez rodziców nowo narodzonym dziewczynkom. Inne zdrobnienia imienia Apolonia to: Apo, Apola, Apolcia, Apolinka, Apoloneczka, Apolonka, Loneczka, Lonia, Lońka, Pola, Polcia, Polcik, Poleczka, Poleńka, Polga, Poliś, Polka, Polly, Polon, Polonka, Polunia, Polusia, Poluś.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Życzenia imieninowe dla Apolonii

Jeśli masz wśród znajomych czy rodziny kogoś o imieniu Apolonia, warto dobrze przygotować się na dzień jej imienin i 9 lutego mieć w zanadrzu kilka miłych wierszyków, które możesz wysłać solenizantce. Skorzystaj z naszych propozycji, a na pewno sprawisz radość Apolonii w dniu jej imienin.

 

Imieniny - każdy to powie,
najlepsza okazja, by wypić za zdrowie.
Toast za Ciebie, za lepsze czasy,
by nie zabrakło piwa i kasy.
Ostatni toast, rzecz najważniejsza,
by jutro głowa nie była cięższa...

 

***

Ile godzin bije czas,
Ile liści sypie las,
Tyle szczęścia i słodyczy,
W dniu imienin
Twoich życzy…

***

Niech w imienin Twoich dzionek,
przepięknie śpiewa skowronek,
I moc życzeń przyniesie.
Dlatego życzę powodzenia w karierze

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: