Zamknij

Imieniny Amelii - kiedy Amelia obchodzi imieniny? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Amelii

14.04.2021 13:18
Imieniny Amelii - kiedy Amelia obchodzi imieniny?
fot. Shutterstock

Amelia świętuje imieniny aż cztery razy w roku, ale te najpopularniejsze przypadają 10 lipca. Dowiedz się więcej na temat pochodzenia imienia Amelia, cech jakie mają osoby noszące imię Amelia i znajdź oryginalne życzenia dla Amelii.

Imię Amelia jest w Polsce często nadawane nowo narodzonym dziewczynkom. Być może i w Twoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto nosi to imię? Koniecznie sprawdź, kiedy Amelia obchodzi imieniny i jakimi cechami odznacza się kobieta o tym imieniu?

Imieniny Amelii – kiedy obchodzimy?

Imieniny Amelii obchodzimy cztery razy w roku: 5 stycznia, 30 marca, 20 kwietnia i 10 lipca. Najpopularniejszą datą imienin Amelii jest 10 lipca – wtedy większość kobiet o imieniu Amelia świętuje swój dzień. Warto się do niego dobrze przygotować i poza drobnym podarunkiem w postaci kwiatów złożyć Amelii także oryginalne i wesołe życzenia imieninowe, na przykład w postaci wierszyka.

Przeczytaj również: Już niedługo imieniny Anny! Jakie życzenia imieninowe będą dla niej idealne? 

Znaczenie i pochodzenie imienia Amelia

Imię Amelia pochodzi z języka starogermańskiego i zostało stworzone  poprzez  skrócenie imion dwuczłonowych z pierwszym członem Amal-, np. Amalgunda lub Amalberga. Znaczenie imienia Amelia to „obrończyni domowego ogniska” lub „dobra gospodyni”.

Jaka jest Amelia? Charakterystyka osób o imieniu Amelia

Osoba, która nosi imię Amelia jest bardzo rodzinna i ciepła. Sama zazwyczaj marzy o dużej rodzinie, uwielbia dzieci i potrafi zadbać o swoich bliskich.  W jej domu panuje miłość i spokój, a każdy, kto się w nim znajdzie, od razu czuje się jak członek rodziny. Amelia jest też doskonałą słuchaczką, dlatego ludzie do niej lgną i lubią opowiadać jej swoje historie, zwierzać się i prosić o radę. Amelia jest bardzo rozsądną kobietą, raczej nie przepada za szaleństwami i rzeczami, które nie są zaplanowane. Lubi za to romantyczne wieczory oraz spotkania ze znajomymi, podczas których wspomina z nutką melancholii stare dobre czasy.

Amelia bywa też skryta i raczej niechętnie mówi o obie – woli słuchać, a otwiera się tylko przed tymi ludźmi, których dobrze zna i co do których jest pewna, że może im zaufać. Jest doskonałą przyjaciółką – oddaną i wierną, na którą można liczyć w każdej sytuacji.

Amelia nie dba przesadnie o urodę – wychodzi z założenia, że w ludziach liczy się piękno wewnętrzne, a nie modne ciuchy czy ładny makijaż. Nie ocenia ludzi po pozorach i zawsze daje im szansę, by mogła poznać ich bliżej. Dopiero wtedy wydaje o kimś osąd.

Kobieta o tym imieniu jest też ciągle ciekawa świata – uwielbia się uczyć, poznawać nowe miejsca i zdobywać kolejne kompetencje, co czyni z niej bardzo dobrego i wartościowego pracownika.

Zawodami, w których odnajdzie się osoba o imieniu Amelia będą profesje wymagające kontaktu z ludźmi i wspierania ich, jak np. psycholog, doradca finansowy czy trener personalny.

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Patroni Amelii

Patronką kobiet noszących imię Amelia jest święta Amelia znana również jako Amalberga Gandawska, Amalberga z Temse lub Amelia z Temse, która urodziła się ok. 741 roku w Ardem niedaleko Luksemburga. Została wychowana w bardzo religijnym domu o mocnych tradycjach katolickich. Jako nastolatka wstąpiła do zakonu benedyktynek w opactwie przy Munsterbilsen. Jej niezwykła uroda przyciągnęła jednak uwagę ówczesnych władców, m.in. Pepina, króla Franków i jego syna Karola Wielkiego, którzy dość długo zabiegali o jej względy, finalnie musieli jednak pogodzić się z powołaniem Amelii. Amelia w Temse nad Schelde ufundowała kościół poświęcony Maryi.

Święta Amelia jest też patronką rolników i rybaków – na obrazach najczęściej jest przedstawiana z Biblią lub krzyżem w ręku, czasem też z rybą przy stopie.

Amelia – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Amelia jest chętnie nadawane dziewczynkom przez ich  rodziców nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach, dlatego imię Amelia ma swoje odpowiedniki w wielu językach:

 • angielski – Amelia, Amalie, Emelie, Amelie
 • czeski – Amelie
 • duński – Malle
 • fiński – Amalia
 • białoruski – Amelija
 • bułgarski – Amalija
 • niemiecki – Amelie
 • norweski – Amalie
 • portugalski – Amélia
 • rosyjski – Амиаия (Amiaja)
 • słowacki – Amalia
 • ukraiński – Амалія (Amalija)
 • grecki – Amalija
 • hiszpański – Amalia
 • holenderski – Amelie
 • litewski – Amelijus
 • łotewski – Amelijs
 • włoski – Amalia, Amelie, Emmelina
 • francuski – Amélie, Émilie

Zdrobnienia imienia Amelia

Imię Amelia ma wiele zdrobnień. Najpopularniejszym spieszczeniami imienia Amelia są: Amelka, Amelcia, Amela, Mela, Ama, Amcia, Meluś, Ameluś.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Życzenia imieninowe dla Amelii

Oryginalne rymowane życzenia imieninowe z pewnością sprawią radość Amelii w dniu jej święta. Skorzystaj z naszych propozycji i koniecznie złóż Amelii życzenia 5 stycznia, 30 marca, 20 kwietnia lub 10 lipca.

Jak masz na imię ja dobrze wiem
więc dziś życzenia imieninowe złożyć Ci chcę,
mnóstwo radości, słodkiej miłości,
pełnego szczęścia i wiecznej młodości.
***
Na imieninowy upominek
nie chcę mówić wielu słów,
Zdrowia, szczęścia, pomyślności
niechaj w życiu Twoim gości!
***
Każdego roku o tej samej porze
Każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
Życzę Ci szczęścia, dużo radości,
To, czego pragniesz, by się spełniło,
A to, co kochasz, by Twoim było!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny