Zamknij

Imieniny Alicji - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Alicji

17.04.2021 22:57
Imieniny Alicji - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Alicji
fot. Shutterstock

Imieniny Alicji obchodzimy aż siedem razy do roku! Najpopularniejszą datą imienin Alicji jest 21 czerwca. Dowiedz się, kiedy jeszcze Alicja świętuje swoje imieniny, przeczytaj życzenia imieninowe dla Alicji i dowiedz się, jaka jest osoba, która nosi to imię.

Jakie cechy charakteru ma Alicja? Jaką jest osobą? Kiedy Alicja obchodzi imieniny i jakie życzenia imieninowe złożyć Alicji? Przeczytaj nasz imiennik i dowiedz się.  

Imieniny Alicji – kiedy obchodzimy?

Imieniny Alicji wypadają aż siedem razy w roku! Najwięcej kobiet o imieniu Alicja obchodzi swoje święto 21 czerwca, ale imieniny Alicji można celebrować też 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia, 18 maja, 1 września, 11 listopada. Jeśli masz wśród znajomych lub krewnych kogo o imieniu Alicja, koniecznie dowiedz się, w który dzień obchodzi imieniny i przygotuj oryginalne życzenia imieninowe. Kilka propozycji znajdziesz w naszym artykule.

Znaczenie i pochodzenie imienia Alicja

Imię Alicja w języku polskim pojawiło się prawdopodobnie  jako adaptacja angielskiego imienia Alice, które z kolei pochodzi od imienia Adelajda (z języka niemieckiego Adelheid). Oznacza ono „niewiastę o szlachetnym obliczu”. Inna teoria mówi, że imię Alicja ma swoje korzenie w starożytnej Grecji i pochodzi od słowa aletheia, czyli prawda.

Jaka jest Alicja? Charakterystyka osoby o imieniu Alicja

Alicja jest osobą niezwykle silną, zaradną osobą. Ma twardy charakter i trudno ją złamać. Nie potrafi prosić o pomoc, zawsze ze wszystkim chce radzić sobie sama, ale nigdy nie odmawia pomocy innym. Jest w stanie rzucić wszystko, by biec na ratunek, jeśli komuś z jej bliskich czy przyjaciół dzieje się coś złego. Z tego powodu Alicja jest doskonałą przyjaciółką i wspaniałą, oddaną partnerką oraz matką. Dobro najbliższych jest dla niej często ważniejsze niż swoje własne. Dlatego Alicja potrzebuje partnera silnego, zdecydowanego, opiekuńczego i takiego, na którym będzie mogła się oprzeć, gdy nie będzie w stanie poradzić sobie sama.

W życiu prywatnym Alicja bywa skryta i potrzebuje sporo własnej przestrzeni. Ma wrażliwą, często artystyczną duszę, która potrzebuje miejsca na ekspresję. Lubi obcować ze sztuką, czasem sama tworzy, ale wyłącznie dla własnej przyjemności, a nie dla pieniędzy. Alicja uwielbia podróże. Nawet krótki wyjazd za miasto jest dla niej lepszym odpoczynkiem niż wyjście do spa czy na masaż.

Alicja ceni sobie spokój i stabilizację w życiu. Nie znosi obłudy i kłamstwa, a gdy ktoś raz ją zawiedzie, raczej nie będzie już w stanie odbudować jej zaufania. Sama niczego nie udaje, nie zakłada żadnej maski, jest prawdomówna i szczera – czasem aż do bólu.

Patroni Alicji

Za patronkę kobiet, które noszą imię Alicja, uznaje się świętą Alicję, przełożoną sióstr dominikanek.  Była ona bardzo pobożną kobietą i od pierwszych dni w zakonie wykazywała się ogromną pracowitością, niezłomną wiarą, posłuszeństwem i chęcią niesienia pomocy innym. A życie dominikanek nie jest łatwe – trzeba bowiem wiedzieć, że siostry dominikanki wybrały dla siebie pełną pokuty i umartwiania się drogę, bo wierzą, że cierpienie za życia jeszcze bardziej przybliża je do Jezusa. Święta Alicja szybko została wybrana przełożoną zakonu, a inne siostry miały ją za wzór do naśladowania i często zwracały się do niej z prośbą o radę lub duchowe wsparcie.

Patronkami Alicji mogą być też błogosławiona Alicja Jadwiga Kotowska – polska zakonnica, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie oraz błogosławiona. Alicja le Clerc – Francuzka, założycielka Kanoniczek Regularnych od Najświętszej Maryi Panny.

Alicja – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Alicja zyskało ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą dzięki książce „Alicja w Krainie Czarów” oraz jej filmowej adaptacji i nadal jest chętnie nadawane dziewczynkom przez rodziców na całym świecie, dlatego w wieku językach znajdziemy odpowiednik tego imienia:

 • angielski – Alice, Alicia, Alyce
 • białoruski – Alicyja
 • bułgarski – Alicija
 • czeski – Alice
 • duński – Alice
 • fiński – Aliisa, Liisa, Alisa
 • francuski – Alice, Alix
 • grecki – Alisia, Alissija
 • hiszpański – Alicia
 • holenderski – Alice, Aliesje
 • litewski – Alicija, Alė
 • łaciński – Alicia
 • niemiecki – Alice
 • norweski – Alice, Allis
 • portugalski – Alice
 • rosyjski – Алиса (Alisa)
 • słowacki – Alica
 • ukraiński – Аліса (Alisa)
 • węgierski – Aliz, Alicia
 • włoski – Alice

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Alicja

Imię Alicja ma wiele zdrobnień. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Ala. Jednak to nie wszystko. Jeśli chcesz czule zwrócić się do Alicji, możesz powiedzieć do niej: Alunia, Alusia, Aluchna, Alutka. Alcia, Aleczka, Aluchna. 

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Życzenia imieninowe dla Alicji

Jeśli chcesz sprawić Alicji przyjemność w dniu jej imienin, koniecznie złóż jej życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka propozycji wierszyków z życzeniami imieninowymi, które będą idealne do wysłania smsem lub wpisania na kartkę z życzeniami czy bilecik z kwiatami.

 

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

 

***

Jak marzeń tysiące,

Jak kwiatów tysiące,

Jak motyli tysiące

Tak ja Ci składam życzenia gorące!

 

***

Twoje imię w kalendarzu,

To jest Twój szczęśliwy dzień,

Poczta kwiatów w korytarzu,

Już za chwilę spotka Cię!

Życzeń pęki weź do serca,

I uśmiechaj często się...

Smutków niech Ci nikt nie wkręca,

Dziś są imieniny Twe!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: