Zamknij

Imieniny Alberta - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Alberta

22.04.2021 18:37
Kobieta z mężczyzną świętują
fot. Shutterstock

Albert obchodzi imieniny kilka razy w roku – m.in. w styczniu, lutym, maju, czerwcu czy wrześniu. Tego, skąd pochodzi imię Albert, jakie ma znaczenie i kiedy dokładnie wypadają imieniny Alberta, dowiesz się z naszego imiennika. Poznaj też najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Alberta. Warto mu je złożyć w tym ważnym dniu.

Kiedy świętujemy imieniny Alberta? Jacy są mężczyźni, którzy noszą to imię? Skąd pochodzi Albert i od kiedy funkcjonuje w Polsce? Zajrzyj do naszego imiennika i poznaj znaczenie imienia Albert. Sprawdź także, jakie życzenia imieninowe możesz złożyć osobie, która się tak nazywa.

Zobacz także: Imieniny Juliana - kiedy obchodzimy? Poznaj daty jego imienin, znaczenie imienia i piękne życzenia imieninowe dla Juliana

Imieniny Alberta – kiedy obchodzimy?

Imieniny Alberta obchodzone są kilka razy w roku – 8 stycznia, 25 stycznia, 18 lutego, 11 maja, 17 czerwca, 7 sierpnia, 24 sierpnia, 5 września, 14 września, 15 listopada, 21 listopada, 24 listopada. Najpopularniejsze daty to 17 czerwca i 15 listopada, gdyż wtedy przypadają też w Kościele katolickim wspomnienia liturgiczne patronów Alberta – św. Adama Hilarego Bernarda Chmielowskiego i św. Alberta Wielkiego.

W czasie, kiedy najwięcej Albertów celebruje swój dzień, świętują również inne osoby. 17 czerwca bowiem wypadają imieniny Laury i Adolfa, a imieniny w listopadzie ma Leopold.

Od czego zależy to, kiedy obchodzi się imieniny? Przyjęło się, że świętujemy je w dniu, który znajduje się najbliżej daty naszych urodzin. Jednak często jest tak, że dorosła osoba sama decyduje, kiedy chce celebrować ten ważny dzień. Jak widać, mężczyźni o imieniu Albert mają sporo dni do wyboru.

Znaczenie i pochodzenie imienia Albert

Albert to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów oznaczających adal (ród szlachecki) i beraht (jasny, błyszczący) i powstało ze skrócenia Adalberta. Oznacza zatem „pochodzącego ze szlachetnego rodu”. Alternatywną wersją Alberta jest Olbracht.

W Polsce Albert pojawił się już w XII wieku. W późniejszych latach występował w różnych formach Jalbertus, Olbertus, Albart. Żeńską formą imienia Albert są Alberta i Albertyna.

Albert jest numerologiczną 4. I też cechy przypisane do tej cyfry noszą często panowie o tym imieniu. Takie osoby są przede wszystkim ciekawe świata i potrafią wyjść poza schemat. Do tego cechuje je kreatywność i umiejętność zarażania pasją innych. Albert ma bujną wyobraźnię, ale też często buja w obłokach. Długo nad czymś rozmyśla, ale bardzo powoli zabiera się do działania. Mężczyzna o tym imieniu bywa też nieco zamknięty w swoim świecie i nieśmiały. Może mieć przez to problem z nawiązywaniem znajomości, w tym z kobietami.

Jaki jest Albert? Charakterystyka mężczyzn o tym imieniu

Albert to mężczyzna, który ma oryginalne spojrzenie na świat. Interesuje go wszystko, co go otacza i podchodzi też do analizowania tego w niestandardowy sposób. Umie on wyjść poza utarte schematy i zaproponować nowatorski punkt widzenia. Albertowie mają wyobraźnię, charyzmę i są bardzo kreatywni. Ale choć wydawać by się mogło, że osoba z takim zestawem cech jest idealna, w tym przypadku tak nie jest.

Mężczyźni o imieniu Albert często nie umieją się skoncentrować. „Zawieszają się” na jednej myśli i za chwilę tracą wątek. Lubią bujać w obłokach i trudno sprawdzić ich na ziemię.

Albert lubi podejmować wyzwania, ale miewa momenty, że potrzebuje poleniuchować. Niestety rozpręża się do tego stopnia, że później trudno zagonić go do pracy. Staje się nieco flegmatyczny, ociężały i nie chce mu się wrócić na tory aktywności. Warto dodać, że mężczyźni, którzy noszą imię Albert, są nieco nieśmiali w stosunku do kobiet. Przez to właśnie mogą mieć kłopoty sercowe, gdyż nie umieją zagaić do osoby, która ich interesuje.

Zobacz także: Imieniny Miłosza – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Miłosza

Patroni Alberta

Albert ma dwóch patronów. Są nimi: św. Albert Wielki i św. Adam Hilary Bernard Chmielowski. Ten pierwszy był dominikaninem i doktorem Kościoła, natomiast drugi był polskim zakonnikiem, powstańcem i malarzem.  

Św. Albert Wielki jest patronem osób studiujących nauki przyrodnicze oraz górników. Był jednym z najwybitniejszych ludzi swojej epoki i jako jedyny uczony otrzymał przydomek Wielki. Ze względu na swoją wiedzę i wysokie wykształcenie nazywano go „doctor universalis”.

Z kolei brat Albert, czyli św. Adam Hilary Bernard Chmielowski był powstańcem, który podczas bitwy pod Mełchowem, w czasie zrywu styczniowego, stracił nogę i dostał się do niewoli rosyjskiej. Po zakończeniu powstania wyjechał do Paryża i tutaj udał się na studia artystyczne. Kontynuował je też w Monachium, a następnie wrócił do kraju i został znanym impresjonistą. Mężczyzna wstąpił do zakonu franciszkanów i właśnie tu otrzymał imię brata Alberta. Za pieniądze, które otrzymywał ze sprzedaży swoich obrazów, stworzył schronienie dla biednych i potrzebujących. Założył też zakon albertynów i albertynek, a ich głównym celem jest właśnie opieka nad chorymi i biednymi. Św. Albert został kanonizowany 12 listopada 1989 roku przez papieża Jana Pawła II.

Albert - odpowiedniki imienia w innych językach

Albert wywodzi się z języka germańskiego i ma swoje odpowiedniki w wielu krajach na całym świecie. Jak w innych językach brzmi imię Albert?

 • Język angielski – Elbert,
 • język francuski – Aubert,
 • język niemiecki – Albertus, Edelbert,
 • język czeski – Albertin, Albrecht,
 • język duński, szwedzki – Albrekt,
 • język hiszpański, włoski – Alberto,
 • język grecki – Alvertos.

Zdrobnienia imienia Albert

Imię Albert nosi w Polsce ok. 14 tys. mężczyzn. Jednak bliscy mówią do nich nieco inaczej, często używając zdrobnień. Jakie są zdrobnienia imienia Albert? Przedstawiamy wam najpopularniejsze:

 • Albercik,
 • Albercio,
 • Albertunio,
 • Albertusio,
 • Albertuś,
 • Bercik,
 • Bercio.

Zobacz także: Imieniny Miłosza – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Miłosza

Znani Albertowie

Wśród znanych osób znajdziemy kilku Albertów. Jednym z najsłynniejszych jest niemiecki fizyk i twórca teorii względności – Albert Einstein. Jacy są inni sławni panowie, którzy noszą imię Albert?

 • Albert Camus – francuski pisarz,
 • Albert Brooks – amerykański aktor,
 • Albert Lee – brytyjski gitarzysta,
 • Albert Johnson – amerykański raper.

Życzenia imieninowe dla Alberta

Imieniny Alberta wypadają wiele razy w roku, ale to daty 17 czerwca i 15 listopada są najpopularniejsze. Jakie życzenia imieninowe dla Alberta przygotować? Koniecznie zapoznaj się z tymi, które dla was zebraliśmy i zaskocz znajomego mężczyznę o tym imieniu w dniu jego święta.

Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje imieninki!

***

Albercie, w dniu Twoich imienin
składam Ci życzenia.
Niech Ci się spełnią
wszystkie Twe marzenia.

***

W dniu Twych imienin życzę Ci,
samych radosnych w Twym życiu dni.
Sukcesów w życiu i wytrwałości,
zdrowia, szczęścia i dużo miłości.

Zobacz także: Zabawne życzenia imieninowe. Zaskocz swoich bliskich śmiesznymi wierszykami

Życzenia imieninowe pochodzą ze stron: imienniczek.pl, www.smiesznezyczeniaurodzinowe.pl.