Oceń
26 maja większości z nas kojarzy się z najpopularniejszym świętem, które wtedy obchodzimy, czyli Dniem Matki. To jednak także data bardzo popularnych imienin, m.in. Pauliny i Eweliny. Solenizantów w tym dniu mamy jednak znacznie więcej, a poza Dniem Matki obchodzimy jeszcze jedno ciekawe święto. Sprawdź, jakie jeszcze okazje do świętowania mamy 26 maja.
Kto obchodzi imieniny 26 maja?
26 maja imieniny obchodzą Paulina, Ewelina, Marianna i Filip. To jednak nie jedyni solenizanci tego dnia. Razem z nimi świętują także osoby, które noszą bardziej oryginalne i rzadziej spotykane imiona: Angelika, Adalwin, Adalwina, Alwin, Alwina, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Emil, Neriusz, Karp, Kwadrat, Lambert, Lamberta, Teodor, Więcemił, Zachariasz, Zacharia. Nie zapomnij złożyć solenizantom życzeń i wysłać im bukietu kwiatów.
Dowiedz się także, kto jeszcze obchodzi imieniny w maju.
Przeczytaj także: Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia na imieniny SMS
Dowiedz się: Kiedy obchodzi się imieniny? Sprawdź, jak ustalić datę imienin i od czego to zależy
26 maja – święta w kalendarzu
Tego dnia mamy wiele okazji do świętowania. Tę, o której pamiętamy chyba wszyscy, jest oczywiście Dzień Matki. To jednak nie wszystko. Tego dnia przypada wspomnienie kilku katolickich świętych, a także jeszcze jedno, mniej popularne święto.
Dzień Matki
Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych międzynarodowych świąt. W innych krajach jest jednak obchodzone w pierwszą lub drugą niedzielę maja. Geneza tego święta może być dwojaka. W starożytnej Grecji czczono matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. Tradycja ta powróciła w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, gdzie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. „niedzielę u matki”. Matką była tu jednak metaforycznie nazywana rodzima parafia lub kościół. Była to też okazja do spotkań w rodzinnym gronie. Z czasem ten zwyczaj przekształcił się w Dzień Matki w obecnym kształcie. Druga geneza święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od XIX wieku świętowano Dzień Matczynej Pracy, który przekształcił się później w Dzień Matek dla Pokoju, a w 1914 roku w Dzień Matki, które to święto oficjalnie zatwierdził Kongres. Święto w większości krajów upowszechniło się w drugiej połowie XX wieku.
Koniecznie pamiętaj, by tym dniu złożyć mamie życzenia. Z pewnością będzie jej też miło, jeśli przyjdziesz z bukietem kwiatów lub pudełkiem czekoladek. Uroczym pomysłem może być też narysowanie dla mamy laurki tak jak robiło się to w dzieciństwie. To jednak nie prezenty są w tym dniu najważniejsze, ale obecność i wyrażenie wdzięczności za to wszystko, co nasze mamy nam dały.
Zobacz także: 5 najfajniejszych prezentów na Dzień Mamy. Oto nasze pomysły!
Święta w Kościele Katolickim
W Kościele Katolickim 26 maja obchodzimy wspomnienie:
- św. Filipa Nereusza — włoskiego prezbitera, który jest twórca i propagatorem oratorium, a także patronem Rzymu.
- bł. Marii Angeliki Mastroti — włoskiej błogosławionej.
- św. Teodora I — papieża.
Nietypowe święta
26 maja obchodzimy także jedno nietypowe święto. Jest nim Dzień Samolotów z Papieru. To idealna okazja, by zbudować własny samolot i wybrać się – najlepiej z dziećmi – na spacer, by w plenerze przetestować jego możliwości lotu. Tworzenie rzeczy z papieru doskonale rozwija zdolności manualne, a także kreatywność. Sami zobaczycie, że zwykły samolot z papieru może mieć różne konstrukcje, a tym samym – różne możliwości lotu. Możecie zrobić zawody, czyj samolot utrzyma się najdłużej w powietrzu.
Oceń artykuł