Zamknij

Imieniny 24 maja – kartka z kalendarza

09.05.2021
Aktualizacja: 09.05.2021 21:56

24 maja imieniny obchodzą m.in. Joanna i Zuzanna. Poznaj pozostałych solenizantów i dowiedz się, jakie święta obchodzimy 24 maja.

Imieniny 24 maja – kartka z kalendarza
fot. Shutterstock

24 maja obchodzimy popularne imieniny Joanny i Zuzanny. To jednak nie wszystko. Solenizantów w tym dniu jest bowiem znacznie więcej. Do tego 24 maja przypada kilka nietypowych, ale bardzo ciekawych świąt. Sprawdź, jakie powody do świętowania mamy tego dnia.

Kto obchodzi imieniny 24 maja?

Najpopularniejszymi solenizantkami 24 maja są Joanna i Zuzanna. Jednak nie tylko one obchodzą w tym dniu swoje święto. Z kwiatami i życzeniami należy pójść też do Amalii, Dawida, Donacjan, Franciszka, Jana, Ludwika, Marii, Mileny, Oriona, Tomiry, Ubysławy, Wanesy, Wincentego i Dagmary. Nie zapomnij o solenizantach w dniu ich święta i jeśli znasz kogoś o takim imieniu, koniecznie pokaż mu, że o nim pamiętasz i przesyłasz moc najlepszych życzeń.

Dowiedz się także, kto jeszcze obchodzi imieniny w maju.

Przeczytaj także: Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia na imieniny SMS

Dowiedz się: Kiedy obchodzi się imieniny? Sprawdź, jak ustalić datę imienin i od czego to zależy

24 maja – święta w kalendarzu

Tego dnia mamy wiele okazji do świętowania. Poza popularnymi imieninami 24 maja obchodzimy bowiem kilka ciekawych świąt.

Święto Wojsk Specjalnych

Choć najpopularniejszym świętem wszystkich żołnierzy jest 15 sierpnia, czyli święto Wojska Polskiego, to nie jedyny dzień, kiedy mundurowi mogą świętować. 24 maja obchodzimy bowiem święto Wojsk Specjalnych, czyli tych żołnierzy, którzy biorą udział w najtrudniejszych i najbardziej wymagających operacjach wojskowych. Święto przypada w rocznicę ustawy uchwalonej w 2007 roku, zgodnie z którą Wojska Specjalne otrzymały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

Święta w Kościele Katolickim

W Kościele Katolickim 24 maja obchodzimy wspomnienie:

  • św. Joanny — kobiety, która – jak podaje Ewangelia wg św. Łukasza – była jedną z niewiast, które odkryły pusty grób Jezusa. postać biblijna.
  • św. Zuzannny, Marcjany i Palladi — męczennic.
  • św. Symeon Słupnika Młodszego — teologa, kaznodziei.
  • św. Zofii Barat (1779-1865) — francuskiej zakonnicy, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego.

Nietypowe święta

24 maja obchodzimy kilka nietypowych świąt:

  • Dzień Cyrylicy – cyrylica to alfabet, który służy do zapisu języków wschodniosłowiańskich. Nazwa wzięła się od jednego z apostołów Słowian – Cyryla, który wraz z Metodym brał udział w misji wielkomorawskiej i wprowadził język słowiański do liturgii. Z okazji Dnia Cyrylicy możesz spróbować zapisać swoje imię w tym alfabecie.
  • Europejski Dzień Parków Wodnych – z okazji tego święta warto wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi do któregoś z parów wodnych. Mnóstwo zabawy gwarantowane.
  • Europejski Dzień Parków Narodowych – to święto powstało na cześć pierwszego parku narodowego w Europie, którym jest Sarek powstały w 1909 roku i znajdujący się w Szwecji. Od tego czasu w Europie stworzono ponad 250 parków narodowych, z czego ponad 20 znajduje się w Polsce.
  • Dzień Ślimaka – to małe, niepozorne zwierzątko jest przez człowieka wykorzystywane w różny sposób. Jest przysmakiem kuchni francuskiej, a właściwości odżywcze i regeneracyjne jego śluzu są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.
  • Dzień Braci – jeśli masz brata, to jest doskonała okazja, by odezwać się do niego, złożyć mu życzenia i powiedzieć, jak bardzo go kochasz.