Zamknij

Imieniny 23 kwietnia – kartka z kalendarza

01.06.2021
Aktualizacja: 01.06.2021 13:28

23 kwietnia imieniny obchodzą m.in. Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Jerzy, Lena, Maria, Marol, Wojciech i Wojciecha. Kto jeszcze świętuje w tym dniu? Sprawdź i dowiedz się także, jakie święta obchodzimy 23 kwietnia.

Imieniny 23 kwietnia – kartka z kalendarza
fot. Shutterstock

23 kwietnia wypada kilka bardzo popularnych imienin. Świętują wtedy m.in. Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Jerzy, Lena, Maria, Marol, Wojciech i Wojciecha. Do kogo jeszcze powinniśmy przyjść tego dnia z kwiatami i życzeniami imieninowymi? Sprawdź, kto jeszcze obchodzi tego dnia imieniny oraz jakie święta wtedy wypadają.

Kto obchodzi imieniny 23 kwietnia?

23 kwietnia imieniny obchodzą: Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Jerzy, Lena, Maria, Marol, Wojciech i Wojciecha. To jednak nie jedyni solenizanci. Tego dnia świętują także osoby o bardziej oryginalnych i rzadziej spotykanych imionach: Achilles, Adalbert, Egidia, Feliks, Fortunat. Jeśli znasz kogoś o takim imieniu, koniecznie pamiętaj o tym, by złożyć solenizantowi tego dnia życzenia.

Dowiedz się także, kto jeszcze obchodzi imieniny w kwietniu

23 kwietnia– święta w kalendarzu

Tego dnia obchodzimy wspomnienie kilku świętych, patronów dzisiejszych solenizantów.

Święta w Kościele Katolickim

Wspomnienia i święta w Kościele katolickim 23 kwietnia obchodzą:

  • św. Ibar - apostoł Wexfordu
  • św. Jerzy – męczennik, w Polsce i w Czechach
  • bł. Maria Gabriella Sagheddu - zakonnica
  • bł. Teresa Maria Manetti - zakonnica
  • św. Wojciech - biskup i męczennik, główny patron Polski. Jest również patronem Czech i Węgier.
  • św. Helena z Udine — Augustiańska tercjarka

Nietypowe święta

Oprócz świąt i wspomnień w Kościele Katolickim 23 kwietnia obchodzimy również Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został wpisany jako coroczne święto w 1995 roku przez UNESCO. Celem tego nietypowego święta jest promowanie czytania książek i poruszenie problemu łamania praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, nawiązuję także do śmierci Williama Szekspira i historyka Inca Garcilaso de la Vega. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

23 kwietnia świętujemy również Międzynarodowy Dzień Języka Angielskiego, którym obecnie posługuje się nim około 2 miliard ludzi na całym świecie. Dzień Języka Angielskiego został ustanowiony dla upamiętnienia bogactwa kultury lingwistycznej języka Szekspira. Jest to również termin uznawany za dzień urodzin i śmierci autora Romea i Julii. Język Angielski jest uznany za najłatwiejszy język ze wszystkich dostępnych, jest jednak jednym z najważniejszym, przede wszystkim ułatwia nam porozumiewanie się z ludźmi na całym świecie, a także otwiera drzwi do kariery. Jest podstawowym językiem obcym w szkołach i na studiach, dzięki niemy zadbamy o własny samorozwój.
Do innych nietypowych świąt odbywających się 23 kwietnia w Polsce należą:

- Światowy Tydzień Działań na rzecz Edukacji

- Dzień Języka Hiszpańskiego

- Dzień Gografa.