Zamknij

Imieniny 21 stycznia – kartka z kalendarza

10.05.2021
Aktualizacja: 10.05.2021 13:43

21 stycznia imieniny obchodzi m.in. Agnieszka i Jarosław. Poznaj pozostałych solenizantów i dowiedz się, jakie święta obchodzimy 21 stycznia.

Imieniny 21 stycznia – kartka z kalendarza
fot. Shutterstock

21 stycznia większość z nas kojarzy z najpopularniejszym świętem tego dnia, czyli Dniem Babci. Jednak w ten dzień obchodzimy także popularne imieniny oraz kilka nietypowych, ale wartych uwagi świąt. Sprawdź, kto świętuje imieniny 21 stycznia i jakie święta wtedy wypadają.  

Kto obchodzi imieniny 21 stycznia?

21 stycznia to dzień, w którym mamy naprawdę wielu solenizantów. Najpopularniejsze imieniny tego dnia to imieniny Agnieszki, Jarosława, Jarosławy, Józefa i Krystiana. Tego dnia świętują także osoby, które noszą bardziej oryginalne i rzadziej spotykane imiona m.in.: Epifaniusz, Inez, Awit, Awita, Długomił, Epifani, Eulogia, Eulogiusz, Józefa, Krystiana, Meinrad, Patrokles, Publiusz, Sobiesław. Jeśli znasz kogoś o tym imieniu, koniecznie złóż solenizantom życzenia lub wyślij im bukiet kwiatów.

Dowiedz się także, kto jeszcze obchodzi imieniny w styczniu.

Przeczytaj także: Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia na imieniny SMS

Dowiedz się: Kiedy obchodzi się imieniny? Sprawdź, jak ustalić datę imienin i od czego to zależy

21 stycznia – święta w kalendarzu

Tego dnia mamy wiele okazji do świętowania. Poza popularnymi imieninami 21 stycznia obchodzimy bowiem kilka ciekawych świąt.

Dzień Babci

21 stycznia to wyjątkowy dzień także ze względu na to, że świętujemy Dzień Babci. W Polsce obchodzimy go od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. W naszej kulturze babcia jest nie tylko nieocenioną pomocą dla rodziców w wychowaniu ich pociech, lecz także osobą, którą maluchy często uwielbiają najbardziej z całej rodziny. Babcia zawsze przytuli, pocałuje rozbite kolano, zrobi pyszną szarlotkę i znajdzie radę na każdy problem. Jak tu jej nie kochać? Dlatego 21 stycznia koniecznie pamiętaj o Dniu Babci i zarówno swojej babci, jak i babci swoich dzieci złóż życzenia z okazji jej święta. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie laurki wspólnie z wnukami lub wysłanie babci bukietu kwiatów.

Zobacz także: Chcesz uczcić Dzień Babci i Dziadka. Zaskocz ich niezwykłymi życzeniami

Święta w Kościele Katolickim

W Kościele Katolickim 21 stycznia obchodzimy także wspomnienie:

  • św. Agnieszka Rzymianki (?-ok. 305) — dziewicy i męczennicy, patronki ogrodników, zaręczonych, młodych par, ofiar gwałtu, dziewic i harcerek.
  • św. Juliana i Bazylissy — małżeństwa męczenników z Syrii za rządów Dioklecjana.
  • św. Epifaniusza z Pawii (438-496) — brata św. Honoraty, biskupa Pawii, zwanego "ojcem światłości i biskupów".
  • bł. Krystiany z Asyżu — uznawanej za założycielkę klasztoru Damianitów w Carpello.
  • św. Maksyma Greka — mnicha.

Nietypowe święta

21 stycznia obchodzimy też kilka nietypowych świąt, m.in.:

  • Dzień Zdrowej Wagi Kobiet – to święto, choć może wydawać się kontrowersyjne, to tak naprawdę ma na celu uświadomić nam, że najważniejsze jest nie dążenie do promowanych przez media ideałów sylwetki, tylko dbanie o siebie i racjonalne odżywianie. Zdrowy tryb życia nie tylko sprawia, że wyglądamy lepiej, lecz tak też się czujemy. A akceptacja siebie i swojego wyglądu jest kluczem do szczęśliwego życia.
  • Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych – dres – kto z nas go nie uwielbia. To wygodne, ponadczasowe ubranie sprawdzi się nie tylko przy aktywności sportowej, lecz także w domu, na co dzień, a coraz częściej również – na większe wyjścia. Dresy wracają do łask, a dziś obchodzą swoje święto.
  • Dzień Wiewiórki – te sympatyczne małe zwierzątka są niezwykle towarzyskie i łatwo się oswajają. W dniu ich święta warto wybrać się na spacer – może mimo zimowej aury uda się spotkać małego rudzielca, który jeszcze nie zrobił zapasów na zimę? Wtedy koniecznie miej przy sobie orzechy.
  • Międzynarodowy Dzień Przytulania – to chyba jedno z najsympatyczniejszych świąt w całym roku, bo kto nie lubi przytulania? Przytulanie poza tym, że jest przyjemne, ma także zbawienny wpływ na nasz organizm: obniża poziom stresu, redukuje napięcie, zmniejsza ryzyko chorób serca i wspiera odporność. Warto więc bez żadnych ograniczeń celebrować ten dzień.