Zamknij

Imieniny 11 listopada – kartka z kalendarza

01.06.2021
Aktualizacja: 01.06.2021 13:32

11 listopada imieniny obchodzą m.in. Anastazja, Alicja, Bartłomiej, Jan, Jozafat, Maciej, Marcin. Kto jeszcze świętuje w tym dniu? Sprawdź i dowiedz się także, jakie święta obchodzimy 11 listopad.

Imieniny 11 listopada – kartka z kalendarza
fot. Shutterstock

11 listopada wypada kilka bardzo popularnych imienin. Świętują wtedy m.in. Anastazja, Alicja, Bartłomiej, Jan, Jozafat, Maciej, Marcin Do kogo jeszcze powinniśmy przyjść tego dnia z kwiatami i życzeniami imieninowymi? Sprawdź, kto jeszcze obchodzi tego dnia imieniny oraz jakie święta wtedy wypadają.

Kto obchodzi imieniny 11 listopada?

11 listopada imieniny obchodzą: Anastazja, Alicja, Bartłomiej, Jan, Jozafat, Maciej, Marci . To jednak nie jedyni solenizanci. Tego dnia świętują także osoby o bardziej oryginalnych i rzadziej spotykanych imionach: Maryna, Menas, Pafnucy, Prot, Sobieżyr i Teodor . Jeśli znasz kogoś o takim imieniu, koniecznie pamiętaj o tym, by złożyć solenizantowi tego dnia życzenia.

Dowiedz się także, kto jeszcze obchodzi imieniny w listopadzie.

11 listopada – święta w kalendarzu

Tego dnia obchodzimy wspomnienie kilku świętych, patronów dzisiejszych solenizantów.

Święta w Kościele Katolickim

Wspomnienia i święta w Kościele katolickim 11 listopada obchodzą:

  • bułgarscy bł. męczennicy: Kamen Wiczew, Jozafat Sziszkow, Paweł Dżidżow.
  • Jan Jałmużnik - patriarcha
  • Marcin z Tours – biskup. Dzień Świętego Marcina. Legionista pochodzący z terenu dzisiejszych Węgier. Biskup Tours. Patron Francji, młynarzy, żołnierzy i żebraków.
  • Teodor Studyta (zm. 826)
  • Weran z Vence – biskup
  • bł. Wincencja Maria Poloni - zakonnica
  • bł. Alicja Kotowska — zakonnica, dziewica i męczennica z czasów II Wojny Światowej
  • św. Wiktoria z Sabiny (zm. ok. 250-303) — znana też jako Wiktoria z Rzymu. Dziewica i męczennica. Patronka Łowicza i diecezji łowickiej.

11 listopada jest Narodowym Świętem Niepodległości i dniem wolnym od pracy. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Co roku z tej okazji organizowane są huczne parady w wielu miastach w Polsce, marsz Niepodległości w Warszawie, biegi, patriotyczne koncerty abyśmy mogli cieszyć się niepodległością, którą Polska odzyskała 102 lata temu. Oprócz Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada wypada Dzień Świętego Marcina, czyli Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy. To wyjątkowe święto, które najhuczniej celebruje się w Poznaniu, to tam odbywa się festyn i pochód na ulicy nazwanej na cześć Marcina z Tous. Z tym dniem wiąże się również tradycja przyrządzania gęsi i wypiekania rogali świętomarcińskich.

Nietypowe święta

11 listopada, nie jest przypadkową datą gdyż, tego dnia oprócz Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Świętego Marcina obchodzimy również Światowy Dzień Jakości, który podkreśla jak ważną rolę odgrywa jakość, święto zainicjowane przez organizacje do spraw jakości ma za zadanie podkreślenie znaczenia jakości i jej ciągłej kontroli.
Do innych nietypowych świąt odbywających się 11 listopada należą:

- Światowy Dzień Jakości

- Japoński Dzień Singli

- Dzień Służby Cywilnej
- Święto Orderu Virtuti Militari