Oceń
Każdy związek mierzy się z różnymi problemami. Niektórzy wychodzą z nich obronną ręką, z kolei dla innych będzie to jedną z przyczyn zakończenia relacji. Terapeutka od związków Lauren Consul w rozmowie z mirror.co.uk powiedziała o pięciu charakterystycznych oznakach, które mogą świadczyć o tym, że twój związek chyli się ku upadkowi.
Nie patrzysz "głębiej"
Kłótnie w związkach zdarzają się dość często. Zdaniem ekspertki często jednak są one bardzo powierzchowne. Skupiamy się na tym, kto, co zrobił, a czego nie, który z partnerów ma rację, a kto się myli, zamiast porozmawiać głębiej o naszych odczuciach i motywach. Wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć perspektywę drugiej osoby.
Unikasz odpowiedzialności
Dość częstym problemem w relacjach jest również to, że często żadna z osób nie chce brać odpowiedzialności za swoją rolę w związku. Zdarza się, że za wszelkie niepowodzenia obwiniamy partnera, mówiąc, że gdyby się zmienił lub zrobił to w inny sposób, wszystko byłoby dobrze. Nie dostrzegamy natomiast winy w nas samych.
Zobacz także: Zrobiła to dla mężczyzny po 3 randkach. Poczuła, że to ten jedyny
Nie zadajesz pytań
Ekspertka wskazała na jeszcze jeden problem, który często dotyka pary – szczególnie te z wieloletnim stażem. Na początku znajomości zakochani zadają sobie wiele pytań i są sobą zainteresowani. Z czasem jednak zaczynają być mniej ciekawi partnera, coraz rzadziej pytają, jak on się czuje, co myśli czy jakie są jego cele. To w końcu doprowadza do tego, że bardziej są dla sobie jak współlokatorzy:
Nie podtrzymujesz ciekawości swojego partnera, przestajesz zadawać pytania, przestajesz dociekać jego marzeń czy nadziei - po prostu zakładasz, że wiesz, bo jesteście ze sobą od dawna – podkreśla.
Mówisz jedno, robisz drugie
Lauren dotyka jeszcze jednej ważnej kwestii, która może doprowadzić do zakończenia relacji. Ma to miejsce wtedy, gdy słowa i działania partnerów nie są spójne. Takie postępowanie przez dłuższy czas może sprawić, że te osoby będą miały względem siebie mniejsze zaufanie.
Nie wspierasz
Zdaniem ekspertki związek zaczyna się psuć również wtedy, gdy partnerzy przestają się wzajemnie wspierać. Według niej w tym przypadku kluczowa jest praca jako zespół, aby rozwiązać daną sytuację. Zaznacza ona jednak, że sama świadomość problemu nie wystarczy, natomiast potrzebna jest jeszcze odpowiednia motywacja z obu stron.
Zobacz także: Tę parę dzieli 25 lat różnicy. "Nie dbamy o to, co mówią o nas inni"
RadioZet.pl/mirror.co.uk
Oceń artykuł