Zamknij

Chcesz sprawdzić, czy partner kłamie? Psycholożka wyjaśnia, jak zorientować się od razu

25.11.2022 09:50

Podejrzewasz, że partner nie jest z tobą szczery? Możesz łatwo się o tym przekonać. Zdradzają go oczy i... sposób mówienia.

Zakochani
fot. Shutterstock

Często wyczuwamy fałsz w czyimś zachowaniu dzięki swojej intuicji. Są jednak sposoby na to, by rozpoznać kłamstwo w ciągu kilku sekund. Jak podaje Wirtualna Polska Kobieta, istnieją czytelne sygnały świadczące o tym, że ktoś nie mówi nam całej prawdy.

Zobacz także: 56-latka urodziła dziecko własnego syna. Zrobiła to dla prawdziwej miłości

Chcesz sprawdzić, czy partner kłamie? Psycholożka wyjaśnia, jak zorientować się od razu

Najczęściej stosowaną metodą służącą sprawdzeniu, czy ktoś kłamie, jest obserwowanie jego mimowolnych odruchów. Eksperci ustalili już dawno, że kłamca unika kontaktu wzrokowego, zerka w górę lub patrzy na drzwi. Jeśli rozmówca kieruje spojrzenie ponad naszą głowę i skłania się w lewą stronę, to niemal pewny znak, że zmyśla.

Łatwo się zorientować, gdy druga strona ma coś do ukrycia. Zachowuje wtedy fizyczny dystans i unika bliskości, cofa się, odchyla głowę. Może kurczowo trzymać przy sobie telefon. Nie chce opowiadać o swoich sprawach i łatwo się irytuje.

O wiele trudniej jest rozpoznać białe kłamstwo - a właśnie takie najczęściej występują w miłosnych relacjach. Co wskazuje na to, że partner serwuje nam półprawdy? Zdradziła to psycholożka i terapeutka seksualna Barbara Santini.

Tak przyłapiesz partnera na kłamstwie. Nie chodzi tylko o spojrzenie

Niektórzy uważają, że szczerość i bezpośrednia komunikacja są podstawą udanego związku. Są jednak i tacy, którzy wolą odrobinę skłamać, by nie urazić partnera. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, starają się unikać awantur poprzez wypowiadanie białych kłamstw. To kłamstwo w dobrej wierze - jego celem jest oszczędzenie cierpienia ukochanej osobie.

Wielu z nas nie potrafi jednak zaakceptować tego, że partner coś przed nami ukrywa. Chcemy być w związku opartym na zaufaniu. Jak się przekonać, czy druga strona tuszuje przed nami prawdę? Barbara Santini twierdzi, że zwraca na to uwagę nie tylko treść wypowiedzi, ale też forma i tempo jej wypowiadania:

Osoby, które dopuszczają się białego kłamstwa, zmieniają normalną strukturę zdań, mówiąc szybciej lub wolniej niż zazwyczaj - zdradziła w rozmowie z "Newsweekiem".

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Ta para jest ze sobą dwa lata i jeszcze nigdy się nie całowała. Teraz zdradziła dlaczego

loader