Zamknij

Coraz więcej par decyduje się na postnup. To ryzykowne, ale opłacalne

14.12.2021 15:11
Postnup, czyli umowa małżeńska. Coraz więcej par się na nią decyduje
fot. Shutterstock

Postnup to inaczej umowa małżeńska i nie ma nic wspólnego z intercyzą. Dlaczego coraz więcej par się na nią decyduje?

Miłość kojarzy nam się z zaufaniem i uczciwością. Są jednak takie osoby, które pomimo tego, że ufają swojemu partnerowi, wolą się zabezpieczyć. Często wówczas podpisują intercyzę, czyli umowę przedślubną, w której jasno określa się, z jakim majątkiem poszczególne osoby wchodzą w związek małżeński. Tego typu pojęcie prawne jest znane większości z nas. Niektórzy jednak nie podpisują dokumentów przed ślubem, a potem tego żałują. Wówczas mogą zdecydować się umowę małżeńską, którą określa się mianem postnup. Okazuje się, że to zjawisko jest coraz powszechniejsze.

Zobacz także:  Umów się z partnerem na związek idealny. Klauzula stylu życia to klucz do sukcesu

Postnup, czyli umowa małżeńska. Coraz więcej par się na nią decyduje

To, że czasy się zmieniają, widać na każdym kroku. Dawniej umowy majątkowe w małżeństwie były nie do pomyślenia. Dziś coraz częściej zakochani traktują się jak równolegli partnerzy i chcą wzajemnie chronić swoje dobra. 

Być może wynika to z tego, że kobiety dziś są bardziej niezależne niż dawniej, a może po prostu więcej mówi się o równych prawach między partnerami - niezależnie od przyczyny postnup ma wiele plusów, ale może też wiązać się z ryzykiem. 

Zacznijmy jednak od pozytywów. Dlaczego małżonkowie coraz częściej decydują się na umowę majątkową? Zazwyczaj chodzi o zwykły pragmatyzm. Może się tak bowiem zdarzyć np. w momencie, gdy jeden z partnerów otwiera własną firmę i oboje chcą zabezpieczyć majątek przed utratą. Czasami też z biegiem lat następuje nagła zmiana w finansach i jeden z partnerów zaczyna zarabiać dużo więcej od drugiego. Wówczas również może chcieć zabezpieczyć swój majątek. 

Coraz częściej zdarza się jednak, że nie chodzi o pieniądze. W tego typu umowach "pomałżeńskich" można bowiem też określić zasady codziennego funkcjonowania. Mowa np. o opiece nad dziećmi, podziale zajęć domowych, a także wspólnym spędzaniu czasu. Może to znacznie poprawić relacje pomiędzy małżonkami. 

Zobacz także:  Hesidating to nowy trend randkowy, który będzie hitem 2022 roku. Powstał przez pandemię

Z jakim ryzykiem wiąże się postnup?

Jak w przypadku każdej tego typu umowy istnieje oczywiście też ryzyko. O ile twój majątek będzie zabezpieczony, o tyle łatwiej ci będzie rozstać się z partnerem w przypadku niepowodzeń.

Gdy małżonkowie mają wspólny majątek, często zastanawiają się znacznie dłużej nad rozstaniem przy kłótniach. Jeżeli nie ma między nimi nic wspólnego, wówczas łatwiej będzie im zacząć zmierzać w osobnych kierunkach. 

Zobacz także:  Podpalone tenisówki czy pomazany samochód? Zobacz, jak ludzie mszczą się na zdradzających partnerach

Źródło: marieclaire.com