Zamknij

Pierwszy raz – jak go zaplanować i co trzeba wiedzieć?

24.01.2019
Aktualizacja: 16.10.2019 15:09
Uśmiechnięta para
fot. Shutterstock

Nastolatek nie porozmawia o seksie z rodzicami, chętniej skorzysta z porad internetowych. Gorzej, gdy ich źródłem informacji są rówieśnicy, którzy by zaimponować, potrafią nawet skłamać. Poruszanie intymnych tematów jest krępujące i trudne. Więc jak to jest z tym pierwszym razem?

Rozpoczęcie życia seksualnego jest ważnym i emocjonalnym etapem życia każdego człowieka. W społeczeństwie seks jest tematem tabu, nieciekawie wygląda edukacja seksualna w Polsce. Młodzi wyszukują informacji w internecie lub przekazują sobie szczątkowe instrukcje. Jak przeżyć swój pierwszy raz? I kiedy jest odpowiednia pora, by zacząć współżycie? Podpowiadamy!

Zobacz także: Gra wstępna podkręca atmosferę. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Pierwszy raz – w jakim wieku?

Nie ma odpowiedniego wieku, w którym powinno się zacząć współżycie. Nikt nigdy nie określił konkretnego wieku, zresztą nie miałoby to sensu. Wiadomo, że  dziewczynki, które nie miały jeszcze pierwszej miesiączki, na pewno nie są gotowe i może się zdarzyć, że nie będą jeszcze na długo po tym, jak dostaną miesiączkę. Zależy to nie tylko od czynników biologicznych, ale też psychicznych.

Najważniejsze, żeby nie ulegać presji środowiska – seks to nie jest żaden wyścig i nie musisz się decydować na współżycie, jeśli jeszcze nie jesteś gotowy. Nie powinieneś robić rzeczy wbrew sobie. Co ważne – seks nie jest sposobem udowadniania uczuć, a momentem bliskości. Pierwszy raz powinien się odbyć za porozumieniem obu stron.

Pierwszy raz –jak wygląda?

Musisz pamiętać, że nie wszystko da się zaplanować. Seks to oddanie się chwili, spontaniczność podyktowana pożądaniem. Najważniejsze, żeby nie wywierać presji na partnerze i nie wyobrażać sobie, że wszystko pójdzie jak w filmie. Skup się na emocjach – niech one będą twoim doradcą. Ważna jest atmosfera – dokładnie zaplanujcie, kiedy chcecie przeżyć pierwszy raz i gdzie. Dzięki temu nie będziecie się przejmować czynnikami zewnętrznymi. Zadbajcie o muzykę, odpowiedni nastrój i nie zapomnijcie o zabezpieczaniu!

Pierwszy raz – jak go zaplanować?

Porozmawiajcie o swoich oczekiwaniach i wyobrażeniach. Wspólnie wybierzcie miejsce, w którym będziecie się czuć bezpiecznie i komfortowo. Pomyślcie o nastrojowej muzyce, świeczkach. Ważne jest też światło – niektóre dziewczyny wstydzą się swojego ciała i boją się kochać przy zapalonym świetle. Jeśli to odpowiednia osoba, to na pewno zaakceptuje cię taką, jaka jesteś. Pamiętaj, że nie ma idealnych ludzi. Najważniejsze to pomyśleć o antykoncepcji.

Zobacz także: Antykoncepcja hormonalna - to nie tylko tabletki antykoncepcyjne. Koniecznie sprawdź, co jeszcze!

Pierwszy raz – czy można zajść w ciążę?

Można, dlatego już od samego początku trzeba się zastanowić nad odpowiednią antykoncepcją. Unikaj stosunku przerywanego – nie jest to skuteczna metoda.

Pierwszy raz – antykoncepcja

Sposobów na uniknięcie niechcianej ciąży jest bardzo dużo. Jeśli wybraliście prezerwatywy, to musicie się jeszcze nauczyć ich używać – to bardzo ważne, źle założona prezerwatywa może pęknąć albo się zsunąć. Wybierajcie prezerwatywy w sprawdzonych źródłach – aptekach lub drogeriach i koniecznie nie trzymajcie ich w portfelu.

Antykoncepcja hormonalna powinna być dopasowana do każdej dziewczyny i skonsultowana z ginekologiem. Lekarz przed wydaniem recepty, powinien przeprowadzić z dziewczyną szczegółowy wywiad oraz wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. Pamiętajcie, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Najgorszym pomysłem jest stosunek przerywany - nie jest to dobra metoda zapobiegania ciąży, szczególnie na pierwsze zbliżenie, gdy chłopak może nie kontrolować wytrysku. 

Czy pierwszy raz boli?

Nie wszystkie dziewczyny będą odczuwały ból podczas pierwszego seksu. Każda kobieta jest inaczej zbudowana – wszystko zależy od grubości błony dziewiczej, bo to właśnie jej zerwanie może powodować dyskomfort. Okazuje się, że nie u wszystkich dziewczyn wystąpi też krwawienie.

Zobacz także: Co to jest sneating? To bardzo niebezpieczny trend w randkowaniu!