Zamknij

Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet

18.11.2021 15:22

Toksyczne związki są bardzo niebezpieczne dla naszej psychiki. Szczególnie groźnym zjawiskiem jest syndrom gotującej się żaby. Sprawdź, o co chodzi. 

Niebezpieczne zjawisko w związku - syndrom gotującej się żaby. To toksyczne
fot. Shutterstock

Toksyczny związek to częste zjawisko, które bywa bardzo niebezpieczne. Ludzie, którzy w nim tkwią, zazwyczaj nie potrafią postawić się partnerowi, a gdy już to zrobią, mogą mieć traumę na całe życie. Wiele osób zastanawia się zatem, co powoduje, że jesteśmy uwięzieni w takich relacjach. Paradoksalnie ludzie bardziej przywiązują się do toksycznego partnera niż do normalnego. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem tego typu jest syndrom gotującej się żaby. Na czym polega i w czym tkwi jego toksyczność? Przekonajcie się.

Zobacz także: Toksyczny związek ma niebezpieczny wpływ na twoje zdrowie. 3 groźne symptomy

Niebezpieczne zjawisko w związku - syndrom gotującej się żaby

Już sama nazwa, która odnosi się do gotującej się żaby, może nam powiedzieć wiele na temat tego zjawiska. Wystarczy wyobrazić sobie, jak zachowałby się płaz pod wpływem wysokiej temperatury. 

Więcej na temat tego niebezpiecznego zjawiska napisał portal cytaty.pl. Okazuje się, że o syndromie gotującej się żaby możemy powiedzieć w momencie, gdy ktoś zbiera się na odwagę, żeby uciec ze związku, ale jest już za późno - jego psychika i zdrowie są w druzgocącym stanie. 

Jeżeli nie widać możliwości poprawy sytuacji – tkwimy w niej. Poświęcamy się dla dobra innych, dla pozornego spokoju. Musimy się jednak nauczyć, że w ten sposób tylko krzywdzimy samych siebie. Jeśli pozwalasz na to, że ktoś cię wykorzystuje w jakikolwiek sposób - fizyczny, emocjonalny czy materialny - będzie to robił, dopóki nie zareagujesz. Zdaj sobie sprawę, kiedy nadszedł twój czas, żeby skoczyć - możemy przeczytać na stronie cytaty.pl. 

Ma to przypominać właśnie żabę, która znajduje się w garnku z gotującą się wodą. Dopóki nie poczuje, że ciecz zaczyna ją parzyć, pozostanie w naczyniu i spróbuje dostosować się do danej temperatury. Dopiero gdy nie będzie potrafiła wytrzymać, postanowi uciec z garnka. Może być już jednak za późno - wykończona wysoką temperaturą żaba zdechnie. 

Zobacz także: Narkopata to bardzo niebezpieczny typ mężczyzny. Sprawdź, jak go rozpoznać

Dlaczego tkwimy w toksycznych związkach?

Serwis cytaty.pl wyjaśnił też, co powoduje, że tkwimy w takich relacjach. Często bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz związek jest toksyczny, ale nie potrafimy się z niego uwolnić. Strach przed pozostaniem samemu powoduje jednak, że zaczynamy wypierać wszystko, co złe w naszym życiu.

W momencie, kiedy uświadamiamy sobie, co robiliśmy, jest już za późno na reakcję. Nie mamy już wystarczająco sił, by wydostać się z relacji. Często przez długotrwałe złe traktowanie tracimy wiarę w siebie i swoje umiejętności - czytamy.

A wam zdarzyło się tkwić w toksycznym związku? 

Zobacz także: Jak poradzić sobie po toksycznym związku? Dzięki temu wrócisz do normalności

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: cytaty.pl/papilot.pl