Zamknij

Naukowcy zbadali, co wpływa na trwałość związku. Wyniki zaskakują

22.11.2022 14:33

Psychologowie zbadali 40 tysięcy par, by dowiedzieć się, jaka jest najważniejsza cecha udanego związku. Sprawdź, czy nie brakuje jej w twojej relacji.

Zakochani
fot. Shutterstock

Badania przeprowadzone przez Julie i Johna Gottmanów dają do myślenia. Autorzy książek "Siedem zasad udanego małżeństwa" i "10 sposobów, które mogą naprawić twoje małżeństwo" podzielili się właśnie wynikami analiz zgromadzonych podczas rozmów z tysiącami par. Portal medonet.pl opublikował najważniejsze z nich.

Zobacz także: 56-latka urodziła dziecko własnego syna. Zrobiła to dla prawdziwej miłości

Naukowcy zbadali, co wpływa na trwałość związku. Wyniki zaskakują

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą cechą miłosnej relacji, która ma przetrwać długie lata, jest namiętność. Wielu ludzi uważa, że to właśnie siła uczucia do drugiej osoby decyduje o przyszłości związku. Jeśli po upływie czasu wciąż czujemy, że wzbudza w nas intensywne emocje, o wiele łatwiej będzie nam postarać się o bliskość i zaangażowanie.

Inni z kolei twierdzą, że w związku kluczowa jest komunikacja. Ich zdaniem partnerzy powinni mówić sobie wszystko, darzyć się bezgranicznym zaufaniem i wypracować umiejętność rozwiązywania konfliktów.

Jak ustalili Julie i John Gottman, którzy w ramach swojej psychologicznej pracy przebadali 40 tysięcy zakochanych par, w rzeczywistości to zupełnie inna cecha relacji decyduje o trwałości związku. Według naukowców osoby, które chcą stworzyć szczęśliwą relację, powinny pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Są to docenianie partnera i zwracanie na niego uwagi.

Najważniejsza cecha udanego związku jest inna, niż mogło się wydawać

Gottmanowie przedstawili przykład sytuacji, która pozwala sprawdzić, na ile udany jest nasz miłosny związek z partnerem. Wystarczy sobie wyobrazić, że jedna osoba w związku przegląda właśnie telefon i po chwili wypowiada słowa: "Jaki ciekawy artykuł!". Psychologowie wyodrębnili trzy typy reakcji:

  • zwrócenie uwagi (turning toward) - zainteresowanie tym, co powiedział partner (dopytywanie o to, czego dotyczy artykuł),
  • odwrócenie uwagi (turning away) - milczenie i brak zainteresowania,
  • zdenerwowanie (turning against) - okazanie zirytowania ("Nie widzisz, że jestem zajęty?").

Według Gottmanów szczęśliwe pary doceniają swoją relację na tyle, że zawsze zwracają uwagę na siebie nawzajem. Chcą wysłuchiwać opowieści na temat tego, jak minął im dzień, i nigdy nie są nimi znudzeni. Dzięki temu mogą spędzić razem długie lata i wcale nie mieć poczucia, że wiedzą już o sobie wszystko.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Ta para jest ze sobą dwa lata i jeszcze nigdy się nie całowała. Teraz zdradziła dlaczego