Zamknij

Mansplaining to częste i niebezpieczne zjawisko randkowe. Może prowadzić do agresji

21.01.2022 11:48

Są różne rodzaje przemocy mężczyzn wobec kobiet. Często jest to znęcanie się psychiczne. Jednym z przejawów takiego zachowania jest mansplaining. 

Mansplaining to częste i niebezpieczne zjawisko randkowe. Na czym polega?
fot. Shutterstock

Randki powinny być przyjemne. Z reguły tego typu spotkaniom towarzyszy szybsze bicie serca, zauroczenie i... nieumiejętność racjonalnego ocenienia charakteru osoby, z którą się spotykamy. Właśnie stąd bierze się wiele niebezpiecznych zjawisk. Może to być negging, curving lub mansplaining, który jest wyjątkowo okrutny i niekoniecznie musi mieć miejsce wyłącznie na pierwszych randkach. Prawdziwe oblicze naszego partnera może bowiem ujawnić się nawet po latach. Sami zobaczcie, na czym polega mansplaining. 

Zobacz także: Hogging to niebezpieczne zachowanie głównie ze strony mężczyzn. "Nikt nie zasługuje na coś takiego"

Mansplaining - co to takiego? 

Mansplaining, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Ich zachowanie można określić wręcz przemocą wobec kobiet.

Jak podaje portal miastokobiet.pl, sama nazwa mansplaining wzięła się od eseju "Men Explain Things to Me" autorstwa Rebekki Solnit. Właśnie tym słowem kobieta opisała sytuację, w jakiej znalazła się podczas jednego z przyjęć.

Okazało się, że rozmawiała z jednym z zaproszonych facetów o wydanej przez siebie książce. Mężczyzna za wszelką cenę próbował wyjaśnić jej problematykę lektury, udowadniając, że kobieta nie ma racji. Brnął w swoją argumentację nawet wtedy, gdy dowiedział się, że to ona jest autorką dzieła. W dodatku okazało się, że sam nie przeczytał książki.

Właśnie z tej opowieści jesteśmy w stanie wyciągnąć definicję mansplainingu. O co konkretnie chodzi w tym zjawisku? 

Zobacz także: "Love Bombing" to niebezpieczne zjawisko w randkowaniu! Sprawdź, na czym polega, zanim staniesz się ofiarą

Mansplaining to częste i niebezpieczne zjawisko randkowe

Mansplaining to sytuacja, która zazwyczaj zdarza się podczas randek. Wówczas poznajemy się z potencjalnym partnerem i często pojawiają się różnice światopoglądowe. Wtedy do głosu dochodzi chęć udowodnienia swojej racji. 

O tym zjawisku możemy powiedzieć w momencie, gdy mężczyzna próbuje objaśnić coś kobiecie, jednocześnie udowadniając jej za wszelką cenę, że nie ma racji. Często stosuje wówczas techniki umniejszające jej wartości i inteligencji. Upraszcza wszystko, o czym ona mówi, a niekiedy nie daje jej nawet dojść do głosu. 

Mansplaining może jednak mieć miejsce także w późniejszym etapie związku. Często dochodzi do sytuacji, gdy faceci zaczynają deprecjonować swoje partnerki np. w towarzystwie. Zdarza się też, że to zjawisko dotyczy relacji pomiędzy przypadkowo spotkanymi kobietami i mężczyznami. 

Zobacz także: Myślała, że spotkała mężczyznę życia. W pewnym momencie randka zamieniła się w horror

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: miastokobiet.pl