Oceń
Miłość jest piękna, ale również niezwykle skomplikowana. Nie zawsze układa się nam tak, jakbyśmy tego chcieli. Z czasem uczucie wygasa a nawet umiera. Gdy nie ma już co zbierać, partnerzy decydują się wtedy na rozstanie.
Rozstanie kojarzy się nam z ogromnym bólem, cierpieniem czy depresją. Trudno wyobrazić sobie życie po rozstaniu. Doskwiera nam tęsknota, niektórzy odczuwają złość. Te wszystkie emocje łączą się ze smutkiem i przygnębieniem.
Co zrobić, żeby poczuć się lepiej po zakończonym związku? Jak sobie wszystko poukładać na nowo? Podpowiadamy!
Jak sobie poradzić z rozstaniem?
Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy z nas zupełnie inaczej przechodzi rozstanie. Mogą się również różnić etapy przechodzenia przez ten trudny proces.
Początek miłości jest zawsze bardzo ekscytujący – cieszymy się obecnością drugiej osoby, snujemy plany o wspólnej przyszłości i składamy sobie deklaracje.
Być może właśnie dlatego rozstanie jest jednym z najtrudniejszych momentów życia każdego człowieka. Nie każdy potrafi sobie z nim poradzić. Bywa bolesne, jest naznaczone rozczarowaniem i smutkiem.
Rozstaniu często towarzyszą problemy ze snem, pojawiają się obezwładniające lęki czy bóle mięśni. Eksperci w dziedzinie psychologii uważają, że rozstaniu towarzyszy ból porównywalny do śmierci bliskiej osoby.
Bywa, że niespodziewane rozstanie przeżywa się nawet latami. Jak sobie poradzić i co zrobić, żeby złagodzić te objawy?
Jak poradzić sobie z emocjami po rozstaniu?
Przede wszystkim warto skupić się na swoich emocjach – czujesz smutek czy złość? Postaraj się je nazwać. Zastanów się również nad tym, czego brakuje ci najbardziej. Poczucia bliskości? A może obecności drugiej osoby? Czasami tęsknimy za samą ideą związku, a nie konkretną osobą.
Nie odtwarzaj w myślach wspólnie spędzonych chwil. To niezwykle trudne, ale zarazem skuteczne. Z czasem wspólnie spędzone chwile przestaną być tak żywe w twoich myślach i łatwiej pogodzisz się ze stratą.
Postaraj się skupić na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Uczestnicz w życiu swoich znajomych, planuj sobie czas.
Bardzo ważne jest też zrozumienie, że niektóre związki po prostu się kończą, a drogi w związku rozchodzą się. Ludzie dojrzewają, zmieniają się ich oczekiwania.
Zobacz także: Toksyczny związek – jak go rozpoznać i zakończyć?
Jak poradzić sobie ze smutkiem po rozstaniu?
Psychologowie uważają, że każda osoba przechodzi przez kilka faz po zakończonym związku. Najtrudniejszy jest pierwszy etap, gdy nie do końca godzimy się z nową, zaistniałą sytuacją.
W drugiej fazie dociera do nas, że rozstanie jest faktem. Nie mamy już nadziei na powrót do partnera. Często wtedy towarzyszy nam złość i frustracja.
W trzeciej fazie zaczyna się stopniowe uwalnianie od relacji i wychodzenie z doła emocjonalnego. Powoli zaczynamy się godzić z zaistniałą sytuacją.
Przede wszystkim rozstanie jest trudnym etapem życia, niekiedy pozostaje w nas na zawsze. Każda zraniona osoba potrzebuje czasu, by dojść do siebie, przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nauczyć się żyć na nowo.
Warto pamiętać, że ból związany z rozstaniem stopniowo będzie ustępować, ponownie pojawi się nadzieja na nową miłość.
W momencie rozstania warto nie działać impulsywnie i starać się ochłonąć. Inaczej, w afekcie, można popełnić wiele czynów, których z czasem będzie się żałować.
Z drugiej strony warto pomyśleć również o tym, że życie w nieudanym związku nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest bolesne i potrafi wpędzić człowieka w depresję, a także sprawdzić, że trudniej będzie się ponownie otworzyć na miłość i zaufać drugiej osobie.
A wy jak radzicie sobie z rozstaniem?
Zobacz także: Czego pragną kobiety? Poradnik dla każdego mężczyzny
Oceń artykuł