Zamknij

Cyberflashing to bardzo niebezpieczne zjawisko. Zostało uznane za przestępstwo

17.03.2022 14:23

W sieci możemy natrafić na wiele niebezpiecznych zjawisk. Jednym z nich jest cyberflashing, który jest wyjątkowo groźny dla młodych kobiet.

Cyberflashing to niebezpieczne zjawisko. Jest już uznane za przestępstwo
fot. Shutterstock

Molestowanie może mieć różne oblicza. Doskonale wiemy bowiem, że w jego skład wchodzi nie tylko gwałt, ale również dotyk czy nękanie psychiczne. Jedną z form molestowania jest także flashing, czyli obnażanie się przed kimś, kto tego nie chce. W Polsce to zjawisko znane jest także jako ekshibicjonizm, jednak od jakiegoś czasu przyjmuje on zupełnie nową, internetową formę. Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o cyberflashingu. Okazuje się, że i on teraz będzie uznawany za przestępstwo.

Zobacz także: Przemoc seksualna to nie tylko gwałt. Kampania "Nie bądź tym facetem" wam to uzmysłowi 

Cyberflashing to niebezpieczne zjawisko 

Choć wydawać się może, że w sieci nic nie ginie i pewne rzeczy łatwiej udowodnić, okazuje się, że wielu przestępców internetowych do tej pory pozostawało bezkarnymi. Teraz ma się to zmienić. 

Z cyberflashingiem spotkało się wielu z nas. Przyczyniają się do tego różne portale społecznościowe typu Snapchat, Instagram czy TikTok. To właśnie tam mężczyźni potrafią wysłać młodym kobietom zdjęcia np. swojego przyrodzenia. To jednak nie wszystko.

Coraz częściej tego typu sytuacje przenikają się z rzeczywistością. Kobiety jadące metrem dostają intymne zdjęcia od swoich współpasażerów przy pomocy AirDropa czy Bluetooth. Gdyby taka osoba podeszła do kogoś na żywo i się obnażyła, najprawdopodobniej zostałaby zatrzymana. W sieci natomiast pozostaje bezkarna. Teraz ma się to zmienić. 

Zobacz także: Spiking to niebezpieczne zjawisko. Przez nie kobiety boją się chodzić do nocnych klubów

Cyberflashing został uznany za przestępstwo

Portal marieclaire.com donosi, że Narodowa Organizacja Kobiet od lat walczy o to, żeby internet był przestrzenią bardziej sprzyjającą kobietom i bezpieczniejszą. Teraz panie powoli zaczynają być chronione.

Coraz więcej stanów w USA wprowadza ustawę o cyberflashingu, która ustanawia, że wysyłanie intymnych zdjęć obcym osobom w sieci będzie wykroczeniem zapisanym w prawie cywilnym. Weszła ona w życie już w Wirginii, Nowym Jorku, Wisconsin i Kalifornii. Mamy nadzieję, że inne kraje również przyłączą się do ochrony kobiet w sieci. 

Zobacz także: Hogging to niebezpieczne zachowanie głównie ze strony mężczyzn. "Nikt nie zasługuje na coś takiego"

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: marieclaire.com