Zamknij

Co to jest związek kohabitacyjny i kogo dotyczy?

16.04.2019
Aktualizacja: 16.04.2019 11:39
Szczęśliwa para
fot. Shutterstock

Związek kohabitacyjny jest często mylony z konkubinatem. Okazuje się, że to dwie różne rzeczy. Co zatem oznacza i jak to wygląda w Polsce?

Wiele osób wyobraża sobie, że związek składa się z kilku etapów, które od pierwszych spotkań prowadzą do zażyłości, narzeczeństwa aż wreszcie – ślubu. Okazuje się, że relacji dwóch osób nie można tak łatwo określić.

Istnieje wiele innych form życia w związku. Jedną z nich jest bycie w związku kohabitacyjnym. Dla kogo taki związek jest odpowiedni, czym dokładnie jest i skąd się wzięło takie pojęcie. I czym taki związek różni się od konkubinatu?

Sprawdziliśmy!

Związek kohabitacyjny - co to?

Związek kohabitacyjny to rodzaj relacji, na którą decyduje się coraz więcej młodych Polaków. Już na wstępnie warto zaznaczyć, że nie jest to formalny związek. Taki rodzaj związku często określa się złośliwie „życiem na kocią łapę”.

Trudno określić związek kohabitacyjny jedną definicją, bo jak to w życiu bywa – nie każda para, która żyje w ten sposób, mogłaby się w taką definicję wpasować.

Związek kohabitacyjny jest silną relacją. Para mieszka ze sobą, ale nie jest w związku małżeńskim. Taka para prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, dzieli się codziennymi obowiązkami i pozostaje w relacjach seksualnych.

W dużym uproszczeniu – związek kohabitacyjny to relacja pary, która żyje ze sobą, ale nie zdecydowała się na sformalizowanie swojego związku.

Związek kohabitacyjny – charakterystyka

Wielu naukowców i seksuologów próbowało scharakteryzować taki rodzaj relacji i określić, jak dokładnie wygląda życie takiej pary. Najczęściej partnerzy sami ustalają zasady, które dotyczą:

  • podziału obowiązków,
  • podziału wspólnych wydatków,
  • jak spędzać wolny czas.

Prawda jest taka, że wiele par decyduje się na taką formę relacji przed małżeństwem i traktuje to trochę jak sprawdzian. Wspólnie przyzwyczajają się do siebie, swoich potrzeb i oswajają ze stałą obecnością partnera.

W ten sposób uczą się życia, które czeka ich po ślubie.

Mówi się, że związek kohabitacyjny jest momentem przejściowym przed zawarciem małżeństwa, ale warto pamiętać o tym, że nie każdy marzy o hucznym ślubie i niektórym taki sposób życia odpowiada.

Na taki rodzaj relacji decydują się również rozwodnicy, którzy chcą mieszkać wspólnie z partnerem i budować razem dom, ale niekoniecznie mają ochotę na ponowny ożenek.

Związek kohabitacyjny to stan, który jest obecnie akceptowany społecznie i nikogo nie dziwi taka forma bycia w związku.

Zobacz także: Pierwszy raz – jak go zaplanować i co trzeba wiedzieć?

Związek kohabitacyjny a konkubinat

Czym zatem związek kohabitacyjny różni się od konkubinatu? Oba pojęcia są używane w tym samym kontekście, wręcz wymiennie. Okazuje się, że różnica jest niewielka i dotyczy zaledwie miejsca zamieszkania pary.

W związku kohabitacyjnym para mieszka ze sobą, natomiast w konkubinacie nie jest to konieczne.

Związek kohabitacyjny – prawo

Jak już wspomnieliśmy – związek kohabitacyjny nie jest związkiem formalnym, zatem nie jest w żaden sposób uprzywilejowany. Para nie może korzystać z takich udogodnień jak pary, które pozostają w związku małżeńskim. Mowa o wspólnym rozliczaniu podatku, czy wspólnocie majątkowej. Nie można również dziedziczyć po partnerze.

Co ciekawe – taka para napotyka się również na duże utrudnienia w życiu codziennym. Nie zostaną im udzielone informacje na temat stanu zdrowia partnera w szpitalu, nie będą mogli również odebrać poczty partnera – do tego wszystkiego potrzebują odpowiedniego upoważnienia.

W wielu państwach istnieje możliwość zarejestrowania związku, który nie jest małżeństwem. Między innymi w Niemczech, Anglii, Grecji i Czechach. W Polsce związku partnerskiego zawrzeć nie można.

Zobacz także: Gra wstępna podkręca atmosferę. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Zagłosuj

Czy uważasz, że twój związek jest szczęśliwy?

Liczba głosów: