Zamknij

Okres świąteczny to też... sezon rozwodów. Dlaczego ludzie kłócą się w tym czasie?

09.12.2021 15:34

Wydawać się może, że święta łączą ludzi. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że okres bożonarodzeniowy to także sezon na rozwody. Dlaczego tak się dzieje?

Boże Narodzenie i rozwód idą w parze. Sezon świąteczny sprzyja rozstaniom
fot. Shutterstock

Boże Narodzenie to magiczny czas. Ludzie wówczas chcą być z najbliższymi i są dla siebie życzliwi. Tym bardziej zatem dziwić może fakt, że właśnie w tym okresie doświadczamy wzmożonej liczby rozwodów. Badania wykazały, że święta sprzyjają rozstaniom. Wpływ na to może mieć wiele rzeczy. Najważniejszym powodem jest jednak to, że sezon świąteczny dołuje sporo osób. Zobaczcie, co na ten temat powiedziała ekspertka ds. relacji międzyludzkich.

Zobacz także: Kobiety spod tych znaków zodiaku umieją stworzyć w domu świąteczną atmosferę. Grudzień z nimi jest magiczny

Boże Narodzenie i rozwód idą w parze. Sezon świąteczny sprzyja rozstaniom

Świętom Bożego Narodzenia co roku towarzyszy wyjątkowa otoczka. Gwiazdkowa magia sprawia, że czujemy presję związaną z idealnym dniem. Wówczas łatwo o to, żeby zdarzyło się coś nieprzewidzianego, co zacznie nam przeszkadzać. 

Portal thesun.co.uk podaje, że pierwszy poniedziałek po Bożym Narodzeniu został mianowany "Dniem Rozwodu". W przedświątecznej gorączce skupiamy się bowiem na organizacji rodzinnych przyjęć, gonimy za prezentami i zapominamy o dbaniu o swoich partnerów. Do tego dochodzą frustracje związane ze spotkaniami z bliskimi, alkohol - wszystkie te zewnętrzne czynniki mogą mieć druzgocący wpływ na nasze związki.

To, co powinno być najwspanialszą porą roku, powoli staje się najgorszą dla związków - powiedziała ekspertka ds. relacji, Clio Wood, w rozmowie z thesun.co.uk.

Okazuje się, że przyczyna leży przede wszystkim w samej organizacji świąt. 

Zobacz także: Aż 90% rozwodów ma miejsce przez te 4 rzeczy. Co ciekawe, na liście nie ma zdrady

Dlaczego ludzie kłócą się w okresie świąt?

Ekspertka przedstawiła 5 powodów, przez które związki rozpadają się w okresie świątecznym. Niektóre z nich mogą was zaskoczyć. 

1. Frustracja związana z obowiązkami 

Kobiety z reguły mają o wiele więcej obowiązków przed świętami niż ich mężowie. To może prowadzić do frustracji. Zwłaszcza że do tego dochodzi stres związany z organizacją świąt dla rodziny i presją czasu. Wówczas mogą zarzucić partnerowi brak wsparcia.

2. Brak seksu

Młode małżeństwa często spędzają święta w rozjazdach. To sprawia, że nie mają dla siebie intymnej przestrzeni. W efekcie zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą być zirytowani. 

3. Presja czasu

Obowiązki związane ze sprzątaniem i zakupami to jedno, ale dochodzi jeszcze presja czasu w same dni świąteczne. Niektórych rzeczy nie jesteśmy bowiem w stanie przyrządzić wcześniej. Wówczas w bożonarodzeniowy poranek, zamiast zająć się szykowaniem siebie do przyjęcia, nerwowo krzątamy się w kuchni, wyżywając swoje frustracje na małżonku. 

4. Nieporozumienia rodzinne

Oczywiście nikt z nas nie bierze ślubu z teściami, jednak zdarza się, że potrafią oni dolać oliwy do ognia. Gdy musimy gryźć się w język przy rodzicach naszego partnera, później możemy mu to wypominać. Jeszcze gorzej bywa, kiedy zaczynamy kłócić się z jego bliskimi. I tak źle, i tak niedobrze.

5. Zbyt długie i obfite świętowanie

Warto z góry zaplanować czas, jaki spędzimy w gościach, jak również ilość alkoholu, którą jesteśmy w stanie wzajemnie tolerować. Inaczej może się bowiem zdarzyć, że po powrocie do domu wybuchnie niekontrolowana kłótnia, która przerodzi się w prawdziwą wojnę. Wszystko dlatego, że alkohol może doprowadzić do szczerości i żale, które kumulowały się w nas podczas przygotowań do świąt, wypłyną na powierzchnię. 

Zobacz także: Rozwiedziona kobieta pokazuje zdjęcia ze ślubu. Widać na nich, że małżeństwo nie będzie udane

loader
Angelina Jolie w złotej sukni i Brad Pitt w smokingu i muszce na czerwonym dywanie przed galą rozdania Oscarów
10 Zobacz galerię
fot. AXELLE/BAUER-GRIFFIN/East News

Źródło: thesun.co.uk