Zamknij

Życie z alkoholikiem - gdzie szukać pomocy, jak sobie radzić?

31.03.2021
Aktualizacja: 31.03.2021 21:53

Alkoholizm to sklasyfikowana choroba, która opiera się na uzależnieniu od substancji, jaką jest alkohol etylowy. Osoba chorująca ma nieustanną potrzebę picia napojów alkoholowych i nie dostrzega swojego problemu. Życie z alkoholikiem nie należy więc do najłatwiejszych. 

Bycie w relacji z osobą uzależnioną od alkoholu jest wyjątkowo trudne.
fot. Shutterstock

Bardzo często życie z alkoholikiem prowadzi do rozpadu relacji i pogorszenia stosunków z innymi ludźmi w życiu społecznym i zawodowym. Warto o tym pamiętać, ponieważ cierpi nie tylko osoba pijąca - ta trudna sytuacja odbija się także negatywnie na jego otoczeniu. 

Zobacz także: Jak alkohol wpływa na nasz wygląd? Może nam bardzo zaszkodzić

Czym jest alkoholizm? 

Dopóki osoba uzależniona nie uświadomi sobie skali problemu, bardzo ciężko jest ją skierować na odpowiednie leczenie. To właśnie z powodu bagatelizowania sprawy choroba potrafi wyrządzić tak wiele kłopotów. 

Przyczyn alkoholizmu jest wiele i zazwyczaj są to problemy, od których osoba uzależniona chce uciec, sięgając po alkohol. W stanie nietrzeźwości traci poczucie świadomości i nie martwi się już o problemy. 

Nieleczony alkoholizm prowadzi do poważnych powikłań, kończących się nierzadko śmiercią. Niekiedy są to bardzo drastyczne sytuacje. Będąc zupełnie nietrzeźwym, alkoholik w wyniku zatrucia może zwrócić treść żołądkową i nie panując nad swoim stanem, może zadławić się i udusić. Dlatego zmuszenie osoby chorej do leczenia jest tak ważne.  

Aby zapobiec alkoholizmowi, szczególnie istotna jest odpowiednia edukacja i świadomość powszechności tego zjawiska. Będąc bardziej wyczulonym na typowe objawy towarzyszące tej chorobie, możesz wcześniej zareagować i pomóc uzależnionemu. 

Zobacz także: Alkohol zmienia naszą osobowość? Naukowcy rozwiązali odwieczną zagadkę

Objawy alkoholizmu 

Jeżeli nie wiesz, czy powinieneś się martwić o potencjalny problem z alkoholem, sprawdź, czy dostrzegasz któreś z poniższych objawów: 

 • Silna potrzeba spożywania alkoholu
 • Zwiększona dawka spożywanego alkoholu - wynika to z nadmiernego spożycia i przyzwyczajenia się organizmu do danej dawki. Osoba uzależniona potrzebuje więcej substancji, aby doprowadzić się do stanu nietrzeźwości. 
 • Fizyczne objawy, tzw. objawy abstynencyjne - nudności, bezsenność, drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, drażliwy nastrój, tachykardia, wzmożona potliwość, niekiedy zachowania agresywne. Są to reakcje organizmu na brak substancji, która go stymulowała - typowe objawy uzależnienia. 
 • Stopniowe zaniedbywanie codziennych aktywności i odsuwanie się od życia społecznego. 
 • Ignorowanie i bagatelizowanie problemu. 

Zobacz także: Domowe sposoby na kaca. Jak leczyć zatrucie alkoholem?

Czy uzależnienie od alkoholu zawsze wygląda tak samo? 

Alkoholizm nie zawsze ma taki sam przebieg. Weekendowy alkoholik jest najlepszym przykładem tego zróżnicowania. To szczególnie ciężki przebieg alkoholizmu, ponieważ chory dba o swoje obowiązki, tym samym nie dając otoczeniu tak wielu argumentów na złe skutki spożywania alkoholu. 

Alkoholik przechodzący alkoholizm weekendowy pije w taki sposób, aby nie wzbudzać podejrzeń. Coraz częściej szuka pretekstów, które mają tłumaczyć jego sięganie po alkohol. W ten sposób stara się oszukać otoczenie, że nie ma żadnego problemu z piciem. 

Alkoholizm może mieć różne oblicza. Najczęściej kojarzony jest z osobami, które wpadają w tzw. cug i potrafią żyć w nim wiele lat. Jest to wówczas najprostsza droga prowadząca do śmierci z powodu całkowitego zatrucia organizmu. 

Jednak coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które absolutnie nie zdają sobie sprawy, że codzienne sięganie po alkohol, a nawet małą jego ilość, w ramach relaksu również prowadzi do alkoholizmu. Najczęściej jest to zjawisko związane z osobami będącymi na wysokich stanowiskach. 

Zobacz także: Piłeś wódkę we śnie? Koniecznie sprawdź interpretację sennika!

Jak żyć z alkoholikiem? 

Bycie w relacji z osobą uzależnioną od alkoholu jest wyjątkowo trudne. Nie ma dobrego sposobu na to, jak żyć z alkoholikiem tak aby każdy był szczęśliwy. Funkcjonując w takim położeniu, musimy uzbroić się w pewne zasady i mechanizmy działania. To ułatwi nam przetrwanie trudnego okresu i próbę pomocy osobie chorej. 

Wydaje się, że alkoholizm nie dotyczy młodych osób, ponieważ rzadko słyszymy komunikaty młodych dziewczyn, mówiących, że ich chłopak jest alkoholikiem. Okazuje się, że problem z uzależnieniem alkoholowym spotyka młodych ludzi równie regularnie. W sytuacji, kiedy młoda osoba wpada w nałóg, dużo łatwiej jest ją z niego wyciągnąć.  

Wiele instytucji, jakimi są przede wszystkim szkoła, uczelnia czy środowisko chorego, starają się jak najbardziej, aby pomóc takiej osobie, dlatego warto zgłaszać się do nich po pomoc. Dobrze, aby w takich momentach pojawiło się grono zaufanych, bliskich przyjaciół, którzy staną się wsparciem. 

Zastanawiając się, jak żyć z alkoholikiem, musimy liczyć się z tym, że będzie to trudna przeprawaSzczególnie ważne w takiej sytuacji jest zadbanie o swój komfort psychiczny. Jeżeli ulegniesz chorobie alkoholowej bliskiej osoby i staniesz się współuzależniony, będzie ci dużo trudniej o cokolwiek zawalczyć.  

Warto pamiętać, aby nie rezygnować z siebie. Pomocna przy tym będzie regularna konsultacja z psychologiem, który pomoże ci odpowiednio przechodzić przez walkę z chorobą bliskiej osoby. 

Aby poradzić sobie w życiu z alkoholikiem, musisz pamiętać o wyraźnym wyznaczeniu granic uzależnionemu i absolutnie nie pozwalać na ich naruszanie. To pozwoli ci zachować zdrowy dystans i bezpieczeństwo naszej psychiki. Nie możesz ulegać sytuacji, nawet wtedy, kiedy będzie naprawdę trudna. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się do dowolnej placówki zajmującej się takimi sprawami, w której znajdziesz profesjonalne wsparcie. 

Zobacz także: Miałeś sen o butelce? Sprawdź, co to oznacza według sennika!

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem 

Jak żyć z alkoholikiem pod jednym dachem i skutecznie pomóc zwalczyć jego nałóg? To pytanie jest bardzo często zadawane przez osoby, które szukają pomocy w walce z uzależnieniem jednego z domowników.  

Tak naprawdę to, jak postępować z alkoholikiem w domu, jest zależne od sytuacji. Istnieją różne stopnie zaawansowania alkoholizmu i każdy z nich wymaga innego poświęcenia w walce. W całej sytuacji najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie psychiczne i spora wiedza związana z problemem, jakim jest uzależnienie od alkoholu. Lepsze zrozumienie sytuacji pozwoli ci racjonalniej do niej podejść i oszczędzi zbędnych emocji. 

Związek z alkoholikiem będzie możliwy tylko wtedy, kiedy osoba zdrowa nie ulegnie stanowi uzależnionego i nie popadnie we współuzależnienie. 

Alkoholik w domu będzie wymagał od ciebie pewnych wyrzeczeń. Musimy liczyć się z tym, że w stanie nietrzeźwości będzie zdolny narobić bałaganu i zamieszania. Wystrzegaj się naprawiania jego szkód. To bardzo ważne, aby on sam poczuł, jakie są skutki jego picia. 

Gdy mąż jest alkoholikiem, co robić, aby uświadomić mu jego problem? Przede wszystkim nie możemy ukrywać przed nim jego choroby. Rozmawiajmy o niej wprost, aby chory miał stały komunikat z naszej strony. Oprócz otwartego informowania i uświadamiania go w tej kwestii starajmy się, aby czuł, że ma w nas oparcie. 

Zobacz także: Socjopata w związku - cechy osobowości, jak wygląda relacja

W jaki sposób alkoholik manipuluje bliskimi? 

Szczególnie istotna jest świadomość tego, jak alkoholik manipuluje żoną. Kobieta przygotowana na typowe zachowania manipulacyjne nie będzie na nie podatna. Działania takie mogą być czasami nieświadome, ale zawsze mają na celu ułatwić alkoholikowi sięgnięcie po kolejną dawkę substancji. Dla przykładu przedstawiamy działania, których używa alkoholik: 

 • Kłamanie, co do ilości spożytego alkoholu. 
 • Szantaż emocjonalny, który w skrajnych przypadkach sprowadza się do grożenia samookaleczeniem. 
 • Racjonalizowanie problemu
 • Zrzucanie odpowiedzialność za nałóg na żonę lub inne osoby. 

Aby ustrzec się przed wpływami powyższych technik, nie wolno na nie reagować. Osoba uzależniona może zupełnie nie panować nad tym, że z nich korzysta. W momentach, kiedy widzisz, że chory stara się nami manipulować, próbuj spokojnie poinformować go o tym, że widzisz jego działania. Warto stworzyć wtedy grunt do szczerej rozmowy i zakomunikować choremu, że chcesz mu pomóc. 

Szukając odpowiedniego wsparcia, możesz pomóc bliskiej osobie, którą jest dla nas na przykład mąż będący uzależniony od alkoholu. Gdzie szukać pomocy? Najlepiej skontaktować się z publicznym lub prywatnym ośrodkiem terapii uzależnień. 

Zobacz także: Jak poradzić sobie po toksycznym związku? Dzięki temu wrócisz do normalności

Co robić w sytuacji, kiedy mąż nie chce przestać pić?  

W sytuacji, kiedy osoba uzależniona nie chce podjąć się terapii odwykowej, a jesteś z nią związana np. małżeństwem, możesz złożyć pozew o rozwód. W takich momentach nikt nie ma prawa nas oceniać, ponieważ nikt za nas w tej relacji nie żyje.  

Czasami rozwód jest ostatecznością, dzięki której uwolnisz się od toksycznej osoby, którą w tym przypadku jest mąż alkoholik. Rozwód może także stać się szansą na otrząśnięcie dla uzależnionego. Dzięki niemu może zrozumieć, że alkohol zniszczył mu życie i zabrał to, co kiedyś było najcenniejsze. 

Wiele kobiet, które przechodziły przez podobną sytuację i uporały się z nią, postanowiły służyć pomocą tym, które nie wiedzą, jak postępować. W Internecie znajdziesz wiele źródeł, które pokierują ciebie w tym, jak odejść od męża alkoholika.  

Życie po rozwodzie z alkoholikiem dla niektórych wydaje się niewyobrażalne. Większość czasu, będąc w związku z osobą uzależnioną, poświęcasz na dostosowanie swojego trybu do niej. Niekiedy nie wiesz nawet, w jaki sposób najlepiej odejść od alkoholika. Oznaczałoby to przecież ogromną zmianę w naszym życiu i nowy początek. 

Mimo strachu przed nowym warto pamiętać, że zawsze każda nowa sytuacja wywoływała w nas nawet najmniejszy lęk, a mimo to radziliśmy sobie z nią. Tak samo dzieje się w tym przypadku. Rozstanie może okazać się dla ciebie nową szansą na odzyskanie wolności i dawnego życia. 

Zobacz także: Poczucie bezpieczeństwa - czym jest i jak wpływa na związek?

Jak radzić sobie ze skutkami alkoholizmu bliskiej osoby? 

Negatywne skutki alkoholizmu nie dotyczą wyłącznie osoby uzależnionej. Przez to zjawisko cierpi zazwyczaj szersze grono ludzi. Najczęściej są to najbliżsi - żona, mąż, dziewczyna, chłopak, rodzice lub dzieci. Każda z tych osób jest narażona na różne sytuacje. To potęguje stres i może przyczynić się do rozwoju różnych zaburzeń, jakimi są nerwica lub depresja. Wyodrębniono także konkretne syndromy, które objawiają się u osób mających w swoim otoczeniu osobę bliską, uzależnioną od alkoholu. 

Syndrom żony alkoholika 

Jednym z nich jest syndrom żony alkoholika - zwany inaczej syndromem współuzależnienia. Jak nazwa wskazuje, najczęściej cierpi na niego osoba będąca najbliżej, czyli żona alkoholika. Cechy, jakie zaczyna ona wykazywać w trakcie trwania syndromu, zostały wyodrębnione i konkretnie opisane. 

Współuzależniona żona alkoholika przestaje prowadzić swoje własne życie. Zaczyna dostosowywać się do rytmu życia pijącego męża i zupełnie nie zauważa tych zmian. Najbardziej typowymi cechami, jakie zaczynają przejawiać żony alkoholików cierpiące z powodu współuzależnienia, są: 

 • Przede wszystkim zaprzeczanie istniejącemu problemowi. 
 • Ich emocje są uzależnione od emocji męża alkoholika - dzieje się tak przez silne przeżywanie stanów chorego. 
 • Jednym z typowych objawów jest obarczanie siebie odpowiedzialnością za istniejącą sytuację. 
 • Warto wiedzieć, że żona alkoholika zaczyna być dużo bardziej podatna na wszelkie manipulacje. Przez to jeszcze bardziej zastyga w toksycznej relacji. 
 • Samoocena osoby współuzależnionej staje się drastycznie niska.  
 • Żonie alkoholika wydaje się, że panuje nad sytuacją. Stara się tłumaczyć zachowanie męża. Kiedy nie jest pijany, cieszy się z chwilowego spokoju i jest przekonana, że ma nad nim kontrolę. 
 • Przeżywanie skrajnych emocji - od nadmiernego przeżywania sytuacji po kompletne bagatelizowanie jej. 
 • Oprócz typowych objawów pojawia się także ogromny strach i lęk. 

Niestety niekiedy bliscy przykładają się do alkoholizmu uzależnionej osoby. Dzieje się to w przypadku, kiedy osoba pijąca nie ponosi konsekwencji za swoje czyny. Działań takich jest bardzo wiele i zazwyczaj osoba, która je robi, tak naprawdę chce dobrze. 

Sprowadza się to do tego, że wszelkie szkody materialne czy niematerialne są usuwane przez otoczenie. Alkoholik dostaje tym samym ogromny komfort picia, ponieważ nie musi się martwić o konsekwencje. Wszelkie jego potrzeby zostaną spełnione przez kogoś innego. Przez to pozwala sobie na coraz więcej, ponieważ nie widzi szkód, które są spowodowane jego stanem nietrzeźwości. 

Zobacz także: Jak rozpoznać, że związek zmierza w złym kierunku? Te trzy symptomy pomogą rozpoznać toksyczną relację

Gdzie szukać pomocy dla siebie i uzależnionego? 

To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ alkoholik dostaje w takich sytuacjach pośrednią akceptację. Dlatego jednym z ważniejszych kroków, jakie należy podjąć, kiedy zastanawiamy się, jak pomóc mężowi alkoholikowi, powinno być zaprzestanie podtrzymywania komfortu jego życia. Dopóki nie zetknie się on z negatywnymi efektami picia, nie będzie miał powodów do zaprzestania. 

W momencie, kiedy zorientuje się, że nagle nie dostanie szklanki wody do łóżka, po całonocnym piciu i będzie musiał sam po nią wstać lub żona nie będzie czekała na niego z ciepłym obiadem, zrozumie, że sam musi w końcu zadbać o te kwestie. Alkohol, który odbiera wolę i moc do dbania o podstawowe potrzeby, zacznie być postrzegany jako wróg. 

Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, które nagle pozwoli nam się uporać z problemem. To dużo bardziej złożona kwestia, która wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i wiary.  

Osoba współuzależniona lub bliscy, którzy żyją z alkoholikiem, mogą szukać pomocy w konkretnych placówkach. W tym, jak postępować z mężem alkoholikiem pomogą specjaliści, pracujący w poradniach odwykowych lub specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień.  

Ukojeniem może stać się także modlitwa za męża alkoholika, która będzie pozwalała nam na podtrzymanie nadziei w zmianie na lepsze. 

Zobacz także: Myślisz o rozwodzie coraz częściej, ale go nie chcesz? Dzięki temu uratujesz związek

Życie z alkoholikiem w trakcie nałogu i po odwyku 

Historie związane z uzależnieniem alkoholowym kończą się bardzo różnie. Kiedy dotyczą małżeństw, słyszymy o dwóch typowych scenariuszach - wspólna terapia obojga i uporanie się z nałogiem lub rozstanie, kończące się rozwodem. Każda z tych ścieżek jest na swój sposób trudna i pozostawia swoje ślady w przeszłości. 

Nawet jeżeli alkoholik po odwyku stara się wprowadzić zmiany w swoim życiu, nie zawsze jest to łatwe dla niego i otoczenia. W takich momentach bardzo potrzebne jest wsparcie. Ciężko je uzyskać, jeżeli w trakcie trwania uzależnienia zawiodło się najbliższych i nadużyło się ich zdrowia psychicznego. 

Będąc w takim położeniu, warto szukać środowiska, w którym znajdziemy osoby w takiej samej sytuacji. Rozmowa z kimś, kto przechodzi podobny problem, może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim jest to pierwszy krok do ponownego włączenia się do społeczeństwa. 

Bardzo pomocna dla kobiet, które uwolniły się ze związku z alkoholikiem, będzie odpowiednia terapia. Żona alkoholika wolna jak ptak może w końcu zacząć spokojne życie. Podczas terapii odpowiednia osoba wytłumaczy wiele niewiadomych. Dzięki temu, próbując zrozumieć różne rzeczy, uwolnisz się od nich, ponieważ poznasz ich przyczynę. Wtedy dużo łatwiej będzie nam zacząć od nowa. Oprócz tego szukaj osób, które zmagały się z tym samym, ponieważ rozmowa zawsze jest ważna i może pozwolić dostrzec nowe rzeczy.