Zamknij

Życie po rozwodzie - jak krok po kroku poukładać wszystko na nowo?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 15:42

Rozwód przewraca życie do góry nogami, nie tylko pod względem psychicznym, ale i czysto praktycznym. Życie po rozwodzie trzeba ułożyć na nowo i zdecydować o podziale tego, co jeszcze niedawno było wspólne. Mając dzieci, należy też ustalić kwestię opieki i alimentów. Jak to wszystko zorganizować?

Jak żyć po rozwodzie?
fot. Shutterstock

Podział majątku, kwestia opieki nad dziećmi, alimenty, zmiana nazwiska - życie po rozwodzie to duże wyzwanie logistyczne. Do tego dochodzi kryzys emocjonalny i konieczność zaakceptowania faktu, że partner, z którym mieliśmy spędzić całe życie, nie okazał się tym właściwym. Chociaż jest to trudny czas dla obu stron, warto jak najszybciej podjąć potrzebne decyzje, aby móc zacząć na nowo układać swoje życie uczuciowe. Jak żyć po rozwodzie? 

Zobacz także: Śnił Ci się rozwód? Koniecznie sprawdź znaczenie tego snu!

Życie po rozwodzie - jak zadbać o swoje emocje? 

Kiedy mamy już za sobą rozwód, krok po kroku musimy wrócić do normalnego życia. Rozstanie to ogromny stres, a dodatkowo czujemy rozczarowanie, że źle ulokowaliśmy uczucia. Nie można zagłuszać w sobie tych trudnych emocji, trzeba dać sobie czas na przeżycie bólu. W takich chwilach ważne jest, aby nie odsuwać się od ludzi i szukać wsparcia, którego potrzebujemy. Układając sobie życie po rozwodzie, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże nam wszystko przepracować, aby w przyszłości wejść w nowy związek bez obciążeń. Po rozwodzie stajemy też przed dylematem, jak ułożyć sobie relacje ze wspólnymi znajomymi i rodziną partnera. Wiele zależy od tego, co było powodem rozwodu i kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. Zwykle mamy świadomość, kto jest po naszej stronie, a kto nie będzie chciał utrzymywać z nami przyjaznych stosunków. 

Również dla przyjaciół jest to trudna sytuacja, bo czują przymus, żeby opowiedzieć się po którejś ze stron, a nie zawsze tego chcą. Zmiana w relacjach towarzyskich może powodować dodatkowy stres, tym bardziej gdy odsuwają się od nas ludzie, którzy byli ważną częścią naszego życia. Trzeba jednak uświadomić sobie, że nowe życie po rozwodzie weryfikuje też stare znajomości i nie warto dodawać sobie stresu, przeżywając zakończenie bliskich relacji z osobami, które się od nas odsunęły. 

Zobacz także: Jak dostać rozwód kościelny? Procedura krok po kroku

Podział majątku po rozwodzie - warto się porozumieć 

Podział majątku po rozwodzie to trudny temat, szczególnie wtedy, gdy jest się czym dzielić. Zwykle bywa też tak, że wkład w budowanie majątku nie był równy. Osoba, która z racji wyższych zarobków miała większy wkład finansowy we wspólne życie, czuje się pokrzywdzona koniecznością dzielenia wszystkiego na pół. Może to prowadzić do wielu kłótni, a jeśli nie uda się dojść do porozumienia, podziałem majątku zajmie się sąd. O ile to możliwe, warto porozmawiać spokojnie i zastanowić się, co jest składnikiem majątku i jak chcecie to podzielić. Zawsze warto próbować się porozumieć i podzielić wszystko sprawiedliwie, co nie zawsze oznacza po równo. Jeśli będziecie zgodni w tej kwestii, sąd może podzielić majątek wspólny już w wyroku rozwodowym. Jest to możliwe w sytuacji, gdy nie przedłuży to zbytnio postępowania. Warto skorzystać z tego rozwiązania, bo oszczędzi ono konieczności udziału w kolejnym postępowaniu sądowym dotyczącym podziału majątku. 

A co w sytuacji gdy zamierzacie dalej dzielić mieszkanie? Rozwód nie zawsze oznacza wyprowadzkę. Często wspólny dom jest na tyle duży, że przynajmniej przez jakiś czas będziecie musieli razem mieszkać. Jeśli obawiacie się, że wspólne dzielenie przestrzeni może powodować problemy, w pozwie rozwodowym można żądać, aby sąd rozstrzygnął o tym, w jaki sposób będziecie mogli korzystać ze wspólnego mieszkania. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o podział majątku po rozwodzie, przedawnienie w tej sytuacji nie występuje i można wystąpić z takim żądaniem w dowolnym czasie. 

Zobacz także: Sprawdzono, w jakim wieku jest największe ryzyko wzięcia rozwodu. Różnica w zależności od płci

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie - jak ją zorganizować? 

Kwestia opieki nad dzieckiem po rozwodzie to najważniejszy temat, do którego trzeba podejść dojrzale. Warto odłożyć na bok wzajemne pretensje i zastanowić się, jak wszystko zorganizować, żeby dzieci ucierpiały jak najmniej. Byli małżonkowie często próbują robić sobie na złość, wykorzystując do tego dzieci, a to zła droga. Prawa ojca po rozwodzie się nie zmieniają, a dla dzieci rozwód rodziców jest wystarczająco stresującą sytuacją, żeby jeszcze musiały uczestniczyć w rozgrywkach między rodzicami. Trzeba się postarać, żeby ich dziecięca codzienność zmieniła się jak najmniej. 

Konieczne będzie ustalenie, z kim zamieszkają dzieci oraz jak będą wyglądały kontakty z drugim rodzicem. Należy też szczegółowo rozpisać te kontakty, uwzględniając konkretne terminy. Jak będą wyglądały święta, wakacje, kto będzie chodził na wywiadówki i odbierał dzieci ze szkoły - to ważne kwestie, które lepiej ustalić na początku zamiast później niepotrzebnie się o to sprzeczać. Warto też uwzględnić kwestię kontaktów z rodziną drugiego rodzica, a w szczególności z dziadkami. Dzieci powinny bowiem mieć możliwość utrzymywania kontaktów rodzinnych w taki sposób jak do tej pory. Warto też pamiętać o możliwości stosowania opieki naprzemiennej. Co prawda w Polsce nie jest ona popularna, ale jak najbardziej możliwa. Wymaga ona jednak zgody obojga rodziców i musi zostać rozpisana szczegółowo. 

Bardzo istotną kwestią są też alimenty na dzieci. To temat, który budzi silne emocje, a małżonkowie, którzy nie potrafią się porozumieć, twierdzą zwykle, że kwota alimentów jest nieodpowiednia. Warto pamiętać, że ma ona zaspokoić faktyczne potrzeby dziecka. Oczekiwanie byłych małżonków, żeby była ona - w zależności od tego, po której stronie się znajdują - bardzo niska lub bardzo wysoka, nie ułatwi utrzymywania pozytywnych stosunków, które są bardzo ważne dla dobra dziecka. 

Zobacz także: Separacja – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Alimenty po rozwodzie dla byłego małżonka 

Alimenty to temat, który dotyczy nie tylko dzieci. Również byli małżonkowie mogą starać się o pomoc finansową w określonych sytuacjach. Istotne jest tu, kto został uznany za winnego rozpadu małżeństwa. Jeśli były małżonek został obarczony całkowitą winą za rozstanie, możemy żądać od niego alimentów, jeżeli nasza sytuacja po rozwodzie się pogorszy. I nie musi ona być tragiczna. Jeśli strona niewinna zarabia dużo mniej lub w ogóle nie pracowała, tylko zajmowała się domem, wyegzekwowanie alimentów nie powinno być trudne. Natomiast w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie został obarczony wyłączną winą za rozpad małżeństwa, oboje mogą żądać alimentów dopiero wtedy, gdy znajdą się w niedostatku. Alimenty nie przysługują, kiedy uprawniona do nich osoba wejdzie w nowy związek małżeński. 

Najczęściej to mężczyźni płacą alimenty na żonę po rozwodzie, ale może być też odwrotnie. W końcu były mąż też może znaleźć się w trudnej sytuacji i ma prawo skorzystać z pomocy finansowej żony, która jest lepiej usytuowana. 

Zobacz także: Myślisz o rozwodzie coraz częściej, ale go nie chcesz? Dzięki temu uratujesz związek

Zmiana nazwiska po rozwodzie - czy musimy się na to decydować? 

Choć obecnie na zmianę nazwiska po ślubie coraz częściej decydują się też mężczyźni, w większości przypadków sytuacja wygląda tak, że to kobieta przyjmuje nazwisko męża. A jak zmienić nazwisko po rozwodzie? Jest to bardzo proste. W ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie należy złożyć stosowne oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed konsulem, gdy ktoś przebywa za granicą. Ta czynność wystarczy, żebyśmy mogli szybko i łatwo wrócić do nazwiska używanego przed ślubem. 

Zmiana nazwiska po rozwodzie nie zawsze jest jednak łatwą decyzją. I chociaż część osób nie chce mieć nic wspólnego z nazwiskiem byłego małżonka, niektórzy nie widzą powodu, żeby je zmieniać. Najczęstszą tego przyczyną są dzieci. Chcemy nosić takie samo nazwisko jak one. Innym powodem jest pozycja zawodowa, jaką uzyskaliśmy w czasie trwania małżeństwa. Zdarza się, że jesteśmy dobrze znani w środowisku, a zmiana nazwiska przyniosłaby tylko niepotrzebne komplikacje. Czasem też nie chcemy nic zmieniać z wygody, a to, jakie nosimy nazwisko, jest dla nas niezbyt istotną kwestią. 

Bez względu na powód jest to nasza decyzja i nie musimy rezygnować z nazwiska, które przyjęliśmy po ślubie. Jeśli jednak po latach zmienimy zdanie, nadal będzie to możliwe, tylko w innym trybie. Wtedy należy wystąpić o administracyjną zmianę nazwiska i złożyć wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego. 

Zobacz także: Co według sennika oznacza sen o imieniu i nazwisku? Sprawdź!

Kto powinien spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie? 

Kredyt hipoteczny wiąże lepiej niż małżeństwo - to stwierdzenie nie jest pozbawione racji. Biorąc wspólny kredyt, szczęśliwi małżonkowie nie zastanawiają się zwykle, co będzie, jeśli związek się rozpadnie. A fakty są takie, że nawet jeśli małżeństwo się skończy, obie strony nadal będą zobowiązane do spłaty rat na dotychczasowych zasadach. Jak to rozwiązać? 

Jeśli jedno z małżonków chce zatrzymać mieszkanie, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku, który przyznał kredyt. Trzeba poprosić o zwolnienie jednej ze stron z kredytu. Bank sprawdzi zdolność kredytową osoby, która chce sama spłacać kredyt, aby dowiedzieć się, czy da radę sama spłacać raty. Jeśli okaże się, że zdolność kredytowa jest za mała, może zasugerować przystąpienie dodatkowej osoby do kredytu lub poprosić o zabezpieczenie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bank przygotuje aneks do umowy, w którym dana osoba zostanie wskazana jako jedyny kredytobiorca. Wartym rozważenia rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niskiej zdolności kredytowej małżonka, jest nadpłacenie kredytu. Jest też możliwość spłaty kredytu na podstawie przejęcia długu, co reguluje kodeks cywilny. Polega to na tym, że jeden z małżonków po prostu przejmuje długi drugiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej spłacać kredyt wspólnie. Jest to sensowne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy ze związku są dzieci i to one dostaną w przyszłości mieszkanie. 

Zobacz także: Sen o pożyczaniu pieniędzy to nie zawsze dobry znak. Zobacz, co mówi o tym sennik

Życie po rozwodzie - o czym jeszcze warto pamiętać?  

Poza kluczowymi kwestiami, takimi jak opieka nad dziećmi, podział majątku, alimenty i zmiana nazwiska, po rozwodzie napotykamy na wiele spraw, z którymi musimy sobie poradzić. O ile wiemy, że możemy wrócić do nazwiska rodowego, zastanawiamy się, jak wygląda zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie. Czy może ono zmienić je wraz z matką? Rozwód nie ma żadnego wpływu na to, jak nazywają się dzieci. Nie ma podstawy do zmiany nazwiska dziecka nawet wtedy, gdy matka wraca do nazwiska panieńskiego. 

Zobacz także: Co oznacza sen o pannie młodej? Poznaj różne interpretacje!

Ulga na dziecko po rozwodzie 

Inną ważną sprawą są kwestie podatkowe. Kiedy przychodzi czas na złożenie rocznej deklaracji PIT, rodzice zastanawiają się, komu po rozwodzie przysługuje ulga na dziecko. W tej sytuacji ważne jest to, kto faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, bo temu z rodziców będzie przysługiwała ulga prorodzinna po rozwodzie. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, żeby można było skorzystać z ulgi. Rodzice mogą odliczyć ulgę od podatku w dowolnej ustalonej przez siebie proporcji. Jednak w przypadku rozwiedzionych rodziców urząd skarbowy może zweryfikować prawo do ulgi i wezwać do złożenia wyjaśnień dotyczących zaangażowania w wychowanie dziecka. 

Nie można też zapomnieć, że stan cywilny po rozwodzie się zmienia, co może mieć znaczenie w wielu sytuacjach. Informację o swoim stanie cywilnym trzeba zamieścić w wielu drukach urzędowych, jest to też istotne podczas ubiegania się o kredyt. Stan cywilny po rozwodzie to też kwestia sporna, bo chociaż osoba po rozwodzie jest rozwodnikiem, to jednocześnie jest wolna, czyli może nazywać się panną czy kawalerem. Jednak z punktu widzenia prawa, drugie rozwiązanie jest nieprawidłowe, dlatego osoby po rozwodzie powinny posługiwać się pojęciami: rozwodnik, rozwiedzionyJeśli chcesz wziąć ślub cywilny po rozwodzie, podczas wizyty w urzędzie stanu cywilnego musisz przedstawić dokument potwierdzający zakończenie wcześniejszego małżeństwa.