Zamknij

Pandemia przyczyniła się do niebezpiecznego zjawiska. Przez to rozpadają się związki

08.01.2021 10:20
Para pokłócona w piżamach w sypialni
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na różne dziedziny naszego życia. Spopularyzowała zjawisko, przez które zaczęły rozpadać się związki.

Pandemia koronawirusa wybuchła nagle i nikt z nas nie spodziewał się wówczas, że na tak wiele miesięcy będziemy musieli całkowicie przewartościować nasze życie. Rządy wielu krajów wprowadziły lockdown, który odbił piętno na różnych sferach, a w dużej mierze na naszych związkach. Niektóre osoby zostały zmuszone do rozpoczęcia relacji living apart together, która od lat zyskuje na popularności. Nie każdy jednak nadaje się do takiego związku, co sprawiło, że wiele par zdecydowało się na rozstanie. Eksperci przewidują, że po pandemii nastąpi jeszcze większy skok rozwodów. Jak koronawirus wpłynął na nasze relacje?

Zobacz także: Na te cechy partnera zwracamy uwagę podczas pandemii. Królują w aplikacjach randkowych

Związki w czasach pandemii. Przez to rozstaje się coraz więcej par

Living apart together to pojęcie, które po raz pierwszy pojawiło się w 1978 roku. Zostało użyte przez holenderskiego dziennikarza Michela Berkiela, który określił w ten sposób swoją relację. Pojęcie to oznacza, że jesteśmy z kimś, łączy nas uczucie, ale nie zakładamy wspólnego gospodarstwa domowego.

Do niedawna pozostawanie w takiej relacji było kwestią wyboru obojga partnerów. Jak podaje portal F5.pl, izolacja, którą wymusił na nas koronawirus, sprawiła, że coraz więcej par utkwiło właśnie w tego typu związku, choć ich wola mogła być zupełnie inna. 

Zdaniem wielu psychologów ta relacja może mieć swoje plusy, ponieważ nie jesteśmy od nikogo zależni, nawet gdy łączy nas szczere uczucie. Zdecydowanie jednak trudno utrzymać taki związek, zwłaszcza gdy mieszkamy daleko od siebie. Nie od dziś wiadomo, że związki na odległość są skomplikowane. W przypadku lockdownu, gdy mieliśmy większe problemy z przemieszczaniem się, było to jeszcze bardziej utrudnione. 

To działa także w drugą stronę. Niektóre pary zostały zmuszone do zamieszkania ze sobą i spędzania sporej ilości czasu razem. I choć niektórzy dzięki temu umocnili swoje relacje, inni nie nauczyli się żyć w takich warunkach i się rozstali.

Zobacz także: Chcesz przezwyciężyć konflikt w związku? Sprawdź enneagram swojego partnera

Kryzys finansowy wpłynął na relacje

Kwestie mieszkaniowe to jednak nie wszystko. Wiadomo, że duży wpływ na nasze relacje mają również finanse. To właśnie pieniądze od lat są jedną z głównych przyczyn rozwodów, a kryzys gospodarczy tego nie ułatwia. 

Jak podaje portal Businesswomanlife.pl, pandemia koronawirusa sprawiła, że ten problem jeszcze bardziej się nasilił. Aż 62% polskich konsumentów stwierdziło, że ich sytuacja materialna uległa pogorszeniu, a aż 7 na 10 gospodarstw domowych odnotowało niższe dochody. To ma ogromny wpływ na nasze relacje. W całej Europie jest coraz więcej rozwodów, a specjaliści już przewidują, że po pandemii ich liczba może być jeszcze większa. 

Zobacz także: Te gwiazdy przełożyły ślub z powodu koronawirusa. Kto musi poczekać z przysięgą? 

Związki bywają burzliwe. Te gwiazdy dobrze o tym wiedzą. Oto znani, którzy rozstali się, żeby do siebie wrócić i dać miłości drugą szansę. 

Stylzycia.radiozet.pl/F5.pl/Businesswimanlife.pl