Zamknij

Związek ze starszym mężczyzną - zalety i wady takiej relacji

28.03.2021
Aktualizacja: 28.03.2021 12:23

Związek ze starszym mężczyzną niezmiennie wzbudza wiele emocji. Mimo że powinniśmy przywyknąć do widoku kobiety z 10, 15 lub 20 lat starszym partnerem u boku, gdyż coraz częściej możemy go obserwować w show-biznesie i zwykłym życiu, nadal rodzi to nienaturalne zainteresowanie.  

Związek ze starszym mężczyzną.
fot. Shutterstock

Związki ze starszymi mężczyznami nie są współczesnym wymysłem. W historii Polski takie małżeństwa były normą. Król Władysław Jagiełło był starszy od królowej Jadwigi 11 lat, a jak podają inne źródła, nawet 20 lat. Dlaczego więc miłość do starszego mężczyzny postrzegana jest jak rodzaj wyrachowania i chłodnej kalkulacji? Co właściwie oznacza sformułowanie „starszy partner”? Dlaczego podobają ci się starsi mężczyźni? Poszukaj odpowiedzi na dręczące cię pytania. 

Zobacz także: Związek partnerski - czym jest, jakie rodzaje związków rozróżniamy?

Związek ze starszym mężczyzną - kim jest „starszy partner”? 

Związek ze starszym mężczyzną może być niezwykle udaną relacją lub chybionym wyborem. Wyraźnie należy podkreślić, że nie ma tutaj jednej reguły, tak jak nie ma złotej recepty na udany związek. Jak mówi stare przysłowie - serce nie sługa. Z życiowego doświadczenia wiemy, że nie zwraca ono uwagi na pozycję społeczną, wygląd, a także na metrykę. Prawdziwe uczucie może narodzić się bez względu na wiele różnic. Dlaczego więc taka relacja damsko-męska nas dziwi? 

Punktem wyjścia powinno być określenie, kim jest starszy partner. Tutaj również nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych związek z 15 lat starszym mężczyzną to coś niedopuszczalnego, inni zaś przesuwają tę granicę do różnicy wieku wynoszącej 20 lat, a nawet więcej. Powszechnie przyjmuje się jednak, że mężczyzna o dziesięć lat starszy od kobiety to maksimum. Każdy rok więcej uznaje się za kontrowersję. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie tyle różnica wieku, co wiek partnerów może mieć większe znaczenie dla związku. Łatwo uświadomić sobie, że rozwój emocjonalny, ale i potrzeby kilkunastoletniej dziewczyny będą zgoła odmienne niż trzydziestokilkuletniego mężczyzny. Ważne jest także, z jakim bagażem doświadczeń każda ze stron wchodzi w nową relację. 

Zobacz także: Związek z młodszym partnerem może mieć wiele plusów. Jak na ciebie wpłynie?

Zalety związku ze starszym mężczyzną 

Bez względu na to, o ile lat więcej niż ty ma twój partner, związek ze starszym facetem może nieść ze sobą wiele zalet. Bezsporne jest, że starsi mężczyźni są dojrzalsi emocjonalnie. Nie jest tajemnicą, że kobiety osiągają dojrzałość emocjonalną dużo wcześniej niż ich rówieśnicy. Jeśli zatem obawiasz się, że kiedy ty będziesz planować powiększenie rodziny lub z przyjemnością spędzać czas w domowym zaciszu twój partner-rówieśnik będzie rozmyślał o zdobyciu nowych poziomów w grach komputerowych lub imprezach na mieście, wybierz dojrzałego partnera. 

Jeśli nie szukasz tylko romansu ze starszym mężczyzną, ale chcesz zbudować z nim trwały związek, ogromną zaletą będzie także to, że znacznie częściej będzie cieszył się drobiazgami z życia codziennego. Mając za sobą wiele doświadczeń, starsi mężczyźni potrafią cieszyć się życiem, korzystać z niego i jednocześnie nie przejmować drobnymi przeciwnościami. Starszy partner docenia również stabilizację, a jeśli nie jesteś dla niego tylko przelotną znajomością - z pewnością nie będzie szukał przygód u boku kolejnych partnerek. 

Dojrzali mężczyźni mają etap scen zazdrości za sobą. Na ogół bardziej pewni siebie, świadomi swoich zalet i wartości są znacznie mniej zaborczy, co nie oznacza, że nie są zazdrośni o swoje partnerki. Ich spokój i życiowa mądrość pozwalają im jednak panować nad swoimi emocjami. 

Nie sposób nie zauważyć, że związek ze starszym mężczyzną daje także duże poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Ich ugruntowana sytuacja zawodowa i finansowa pozwala na ogół przewidzieć, jakimi zasobami będziecie dysponować. 

Dla wielu problemem może być seks z dużo starszym mężczyzną. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do kobiet, u których atrakcyjność seksualna wiąże się często z możliwością posiadania dzieci, u mężczyzn wiek nie odgrywa w tej sferze aż tak dużej roli. Co więcej, dojrzały partner swoje doświadczenie przekłada także na sferę intymną. Dlaczego więc starsi mężczyźni wolą młodsze kobiety? To właśnie sfera seksualna odgrywa tutaj niemałą rolę. Uznaje się, że potrzeby seksualne kobiet są w młodym wieku dużo większe. Mężczyźni zaś aktywni pozostają przez długi czas. 

Zobacz także: Tę zmianę w partnerze trudno zauważyć. Uważaj, może świadczyć o końcu związku

Wady związku ze starszym mężczyzną 

Związek ze starszym partnerem pociąga za sobą także szereg konsekwencji, które można postrzegać jako wady takiej relacji. Przede wszystkim posiada on na ogół bagaż doświadczeń, często w postaci byłej żony, partnerki lub dzieci. Jeśli więc zakochałaś się w starszym mężczyźnie, musisz być gotowa na stworzenie rodziny patchworkowej i akceptować jego zobowiązania wynikające z przeszłości. 

Dojrzały mężczyzna posiada także wiele swoich przyzwyczajeń, nawyków i upodobań. Niestety będzie mu je dużo trudniej zmienić niż jego młodszemu odpowiednikowi. Z rówieśnikiem z pewnością łatwiej jest wspólnie wypracowywać wzorce zachowań, dojrzewać i docierać się nawzajem. 

Podczas wyboru partnera na życie bardzo ważne jest, aby wasze zainteresowania się pokrywały. Szczególnego znaczenia nabiera to, gdy wchodzisz w związek z 20 lat starszym mężczyzną. Spotkania z jego przyjaciółmi nie mogą cię nudzić, a wspólny czas z twoimi rówieśnikami w klubie nie może być dla niego udręką. Dlatego ważne, aby zwrócić uwagę na temperament i pasje drugiej osoby. Dojrzali mężczyźni nie lubią tylko rozwiązywania krzyżówek czy spotkań przy brydżu z kolegami. Starszy partner może z powodzeniem uprawiać z tobą sport czy chodzić na lekcje tańca. 

Jedną z największych uciążliwości w dużej różnicy wieku między partnerami jest zdrowie. Nie chodzi tu o stereotypowe zaburzenia erekcji u starszych mężczyzn, które mogą utrudniać wasze życie intymne. Dojrzały wiek to często problemy z sercem, sprawnością fizyczną i psychiczną. Decydując się na taką relację, musisz mieć tego świadomość. 

Zobacz także: Związek na odległość jest trudny, ale niesie za sobą korzyści. Będziecie zaskoczeni

Związek ze starszym mężczyzną a psychologia 

Usilnie szukasz starszego mężczyzny na swojego partnera? Według psychologii może mieć to związek z twoimi relacjami z ojcem. Tzw. daddy issues, czyli skomplikowane relacje ojca z dzieckiem lub ich brak mogą zdaniem lekarzy przełożyć się na różne problemy i decyzje w dorosłym życiu. Pojęcie „głodu ojca” wywołane jego nieobecnością w dzieciństwie może wpłynąć na poszukiwanie źródeł własnej wartości i oparcia w życiu w dużo starszym partnerze. Wypełnia on wówczas w życiu kobiety pewną przestrzeń, którą we właściwych relacjach powinien zapełnić ojciec. Poszukiwane poczucie bezpieczeństwa i doświadczenie przestają być zatem cechami dobrego partnera, a stają się niezaspokojoną potrzebą z dzieciństwa.  

Związek młodszego mężczyzny ze starszą kobietą 

Równie dużo kontrowersji budzi w społeczeństwie związek młodszego mężczyzny ze starszą kobietą. Jaki jest tego powód? Przyczyn należy upatrywać w sferze intymnej. Według stereotypów kobiety tracą bowiem na atrakcyjności fizycznej z wiekiem. Dlatego też mężczyzn decydujących się na takie związki określa się negatywnym mianem „utrzymanków”. W naszym społeczeństwie to mężczyzna jest bowiem nadal postrzegany jako podstawowy żywiciel rodziny. Pozycja finansowa i zawodowa dojrzałej kobiety jest zaś na ogół dużo silniejsza niż młodszego partnera. 

Zobacz także: Jak zerwać z chłopakiem, żeby go nie zranić?

Związek ze starszym partnerem w kulturze 

Związki partnerów o dużej różnicy wieku wzbudzają tyle emocji, że chętnie sięgają po ten temat twórcy filmowi i pisarze. Do najbardziej popularnych filmów o starszej kobiecie i młodszym mężczyźnie można zaliczyć film „Nauczycielka” czy „Malena”. W literaturze najbardziej rozpoznawalną powieścią o takiej relacji jest zaś opowieść „Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona. 

A co o śnie z dojrzałym mężczyzną w roli głównej mówi sennik? Według sennika starszy mężczyzna oznacza, że otrzymasz od kogoś dobrą radę, którą powinieneś zapamiętać na całe życie.