Zamknij

Związek partnerski - czym jest, jakie rodzaje związków rozróżniamy?

19.03.2021
Aktualizacja: 19.03.2021 19:25

Związek partnerski jest pojęciem określającym relacje między dwójką (bądź większą) liczbą osób. Zazwyczaj definicja tego określenia sprowadza się do opisania więzi powstałej między określonymi osobami. Więź ta może być bardzo różnorodna i zależna od tego, o jakim rodzaju związku mówimy. Najczęściej opiera się ona na nawiązaniu bliskości i dbaniu o wspólne dobro.

Czym jest związek partnerski?
fot. Shutterstock

Związek partnerski jest rodzajem relacji, która ma najbardziej zróżnicowaną definicję. Jest ona ściśle zależna od państwa, w którym taki związek jest tworzony. W niektórych krajach związek partnerski będzie bardzo podobny do relacji małżeńskiej, w innych natomiast  w ogóle nie będzie uznawany za formalny.  

Zobacz także: Związek na odległość - czy jest możliwy? Jak go utrzymać?

Czym związek partnerski różni się od innych związków? 

Związki różnią się one między sobą wewnętrznymi zasadami, a także regulacjami prawnymi. Poniżej przedstawiamy rodzaje związków, które obecnie rozróżniamy

  • związek małżeński, 
  • związek w konkubinacie, 
  • związek monogamiczny, 
  • związek partnerski, 
  • związek poligamiczny. 

Przede wszystkim związek partnerski zależy wyłącznie od dobrowolnej chęci życia razem dwójki osób. To, czy jest uznany za formalny, czy nie, nie sprawia, że nie może on istnieć. 

Związki partnerskie powstają między osobami heteroseksualnymi, ale także homoseksualnymi.  

Zobacz także: Poczucie bezpieczeństwa - czym jest i jak wpływa na związek?

Na czym polega związek partnerski? 

Głównym założeniem takiej relacji jest przede wszystkim partnerstwo w związku. Przejawia się to we wspólnym pielęgnowaniu przyjaźni i miłości między ludźmi. Osoby będące w relacji partnerskiej dbają o wzajemny szacunek i zawsze dążą do porozumienia

Kolejną istotną kwestią w związku partnerskim jest wspólne podejmowanie decyzji i szukanie kompromisu. Obie strony mają prawo do wyrażenia swojej opinii na dowolny temat. Sztuką porozumienia w takiej relacji jest chęć zrozumienia i wysłuchania drugiej strony.  

Obie osoby dobrowolnie chcą coś razem stworzyć i starają się, aby ich relacja była jak najbardziej zdrowa. Tak jak zakłada idealny związek - każda ze stron stara się dać od siebie to, co najlepsze, i w zamian dostaje to samo od drugiej osoby. 

Teoretycznie związek partnerski można określić mianem idealnego związku. Z założenia chodzi w nim o to, aby każda strona otrzymywała szczere komunikaty, szacunek, miłość, przyjaźń i aby potrzeby każdej ze stron były spełnione. 

Zobacz także: Zauważyłaś te znaki już na pierwszej randce? To znaczy, że wasz związek ma przyszłość

Związek partnerski a małżeństwo 

Związek małżeński i związek partnerski, będące formalnie uznanymi relacjami, wciąż różnią się, jeżeli chodzi o ich specyfikę. Bardzo często sprowadza się do tego, że parom tworzącym związek małżeński przysługuje więcej praw i zabezpieczeń niż tym trwającym w legalnych związkach partnerskich. 

Forma związku partnerskiego i jego założeń wciąż się zmienia. Definicja tego, jak mogą wyglądać związki partnerskie, jest niestety ściśle związana ze społecznym nastawieniem do takich relacji. Zazwyczaj nie mogą one zostać zaakceptowane ze względu na poglądy większości społeczeństwa. 

Jeżeli chodzi o realne różnice, oto najczęściej porównywane kwestie: 

  • Kiedyś w Niemczech uznawano formalnie związki partnerskie jednopłciowe, ale nie pozwalano im na adopcję dzieci tak, jak parom w związku małżeńskim. Obecnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii związki partnerskie i małżeńskie stają na równi. Pary takie mogą wspólnie adoptować dzieci. 
  • Kwestia wspólnego rozliczania się, które mogą prowadzić pary w małżeństwie cywilnym. Do tej pory w wielu krajach, mimo że akceptują one formalnie związki partnerskie, pary tworzące je nie mogą prowadzić wspólnego rozliczania. 

Zobacz także: Kłótnie w związku - czy muszą się pojawiać i jak sobie z nimi radzić?

Status prawny związków partnerskich w Polsce 

Na dany moment związki partnerskie w Polsce nie są uznawane za formalne. Nie są one również akceptowane prawnie, nawet jeśli zawarto je w krajach uznających takie relacje formalnie. 

Ustawa o związkach partnerskich w postaci projektu była składana do Sejmu wielokrotnie, jednak za każdym razem nie była uchwalana. 

Osoby, którym zależy na sformalizowaniu związku partnerskiego, a nie mogą tego zrobić w swoim własnym kraju, mogą skorzystać z różnych rozwiązań. Istnieją państwa, które dają możliwość zawarcia związku partnerskiego parom, które nie są ich obywatelami. Dla takich par jest to jedyna szansa na formalne uznanie ich relacji. Wśród tych krajów znajdują się Chorwacja, Irlandia, Malta, Niemcy, a także Wielka Brytania. 

Aby uzyskać ważność związku formalnego w ojczystym kraju, po zawarciu go w innym państwie można zdecydować się na taką próbę poprzez drogę sądową. Nie zawsze kończy się to sukcesem, ale jest to jedyna możliwość na uzyskanie akceptacji. 

Zobacz także: Czy związek zmienia się po ślubie? Największe rozczarowania par młodych

Jak stworzyć szczęśliwy związek?  

Zanim zdecydujesz się wejść w związek z drugą osobą, przyjrzyj się sobie. Zastanów się, jakim jesteś człowiekiem i co możemy dać od siebie. 

Staraj kierować się rozumem i racjonalnym postrzeganiem drugiej osoby. Dzięki temu będziesz mogła trafniej dobrać partnera i uniknąć niepotrzebnych sytuacji z kimś, kogo oceniłaś wyłącznie na podstawie uczuć. 

Jeżeli jesteś już w relacji, licz się z tym, że będzie ona przechodziła przez różne wyzwania. Szukaj wtedy w sobie jak najwięcej wyrozumiałości i cierpliwości. 

Niekiedy po wielu latach okazuje się, że na którymś etapie we wspólnym życiu o czymś zapomniałaś. Z czasem nawet najmniejsze niewyjaśnione nieporozumienia osiągają niewyobrażalne rozmiary i powodują wiele przykrości w relacji. Aby unikać takich sytuacji, warto regularnie rozmawiać z partnerem/partnerką i przypominać sobie wzajemnie, co jest dla nas najważniejsze w związku. 

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że związek przechodzi przez różne etapy. Każdy zmienia się pod wpływem różnych czynników. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby jak najwięcej rozmawiać i dążyć do komunikacji. Nawet jeżeli wydaje ci się, że wydarzyło się coś, o czym ciężko rozmawiać, powinnaś spróbować się przemóc. 

Jeżeli mimo starań nie potrafisz się porozumieć, warto zasięgnąć pomocy psychoterapeuty. Bardzo często po wspólnej terapii wiesz już, jak poprawić relacje w związku. To pozwala także na otworzenie się na partnera i ponowne stworzenie bliskości. 

Zobacz także: Czym są luźne związki? Czy warto się na taki zdecydować?

Jak powinien wyglądać związek partnerski? 

Przede wszystkim to, jak powinien wyglądać związek partnerski, zależy od założeń i potrzeb stron, które chcą go stworzyć. 

Zasady w związku partnerskim są jasno ustalone. Nie ma odgórnego podziału na obowiązki. Strony wzajemnie mówią o tym co chcą od siebie dać i starają się, jak najlepiej dopasować wszystkie elementy życia. Dotyczy to wspólnego prowadzenia domu, sposobu wychowania dzieci czy relacji z innymi ludźmi poza związkiem. 

Związek partnerski jest jak współpraca, w której chcemy dążyć do wspólnego celu.