Zamknij

Związek na odległość. Jak przetrwać rozłąkę i utrzymać relację?

29.06.2020
Aktualizacja: 29.06.2020 12:30
Związek na odległość
fot. Shutterstock

Związek na odległość. Jak przetrwać utrzymującą się rozłąkę i nie stracić relacji, na której nam zależy? Jak poradzić sobie z wszechogarniającą tęsknotą i wyjść obronną ręką z takiego doświadczenia? Oto kilka sposobów, które pomogą parze w rozłące!

Jak przetrwać związek na odległość?

Czy związek na odległość może przetrwać? Początkowo zwykle jesteśmy pełni nadziei i wiary w to, że się nam uda. Po pewnym czasie mogą jednak przyjść chwile zwątpienia, zwłaszcza jeśli dzieli nas znaczna odległość, a spotkania są bardzo rzadkie.

Nie oznacza to, że związek nie przetrwa. Swoją początkową wiarę i nadzieję dobrze jest przekuć na kilka praktycznych zachowań, które nie tylko dadzą nam większą szansę na utrzymanie relacji, ale także sprawią, że rozłąka będzie mniej bolesna.

Co więcej, związek na odległość można potraktować jako cenne doświadczenie, które pozwoli nam rozpoznać, czy nasza relacja jest naprawdę silna i głęboka.

Zobacz także: Niebezpieczne związki. Jak je rozpoznać i jak można ich uniknąć?

Utrzymywanie kontaktu w związku na odległość

Utrzymywanie stałego kontaktu z ukochaną osobą w związku na odległość to niezaprzeczalnie jeden ze sposobów na to, by nasze uczucie nie wygasło.

Warto jednak tu zaznaczyć, że formy i czas kontaktu ustalamy już na samym początku. Ciągłe wysyłanie wiadomości czy też niezliczona ilość telefonów o różnych porach dnia może zdezorganizować (a raczej na pewno zdezorganizuje) plan dnia obu osób znajdujących się w związku.

Jak temu zaradzić, skoro kontakt jest dla nas tak ważny? Warto umówić się na codzienne „Dzień dobry” i „Dobranoc” oraz na stałą godzinę i formę kontaktu (na przykład Skype o 21.30).

Zobacz także: Szantaż emocjonalny. Co warto wiedzieć i jak nie ulec manipulacji?

Ustalenia w związku na odległość

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysyłać zdjęcia i filmiki, które pozwalają podtrzymać i urozmaicić kontakt w związku na odległość.

Dobrym pomysłem jest jednak, jeśli chcemy przesyłać ich dużo, wykorzystać do tego celu skrzynkę e-mail, którą każdy otwiera w momencie, gdy ma na to czas.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że nie przeszkodzimy ukochanej osobie w pracy czy w innych ważnych zajęciach.

Czułość w związku na odległość

Czułość w związku, gdy jesteśmy blisko siebie, przychodzi nam z łatwością. Duża odległość dzieląca kochających się ludzi zabiera nam ogromną część przyjemności płynącej z drobnych gestów takich jak czułe słówka, przytulanie, pocałunki czy choćby trzymanie się za rękę na spacerze.

Jak wyrażać czułość w związku na odległość? Zwracajcie się do siebie zdrobniale, mówcie o swojej tęsknocie, dzielcie się swoimi przeżyciami i nie zapominajcie o... emotikonkach!

Jasne i dokładne wytyczanie granic w związku na odległość

Jedną z trudniejszych spraw w związku na odległość jest mierzenie się z uczuciem zazdrości. Konieczne będzie tu dokładne, wspólne ustalenie granic, których absolutnie nie wolno przekroczyć w kontaktach z płcią przeciwną.

Preferujecie związek na wyłączność, czy też otwartą relację? Nawet niewielkie nieścisłości i niedopowiedzenia w tym temacie mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Erotyczne napięcie w związku na odległość warto podtrzymać poprzez pikantne rozmowy telefoniczne czy też wysyłanie dwuznacznych esemesów.

Osobno, ale razem. Związek na odległość może zbliżać!

Jak przetrwać związek na odległość, gdy nie możemy dzielić swoich pasji, rozmawiać i wykonywać codziennych czynności w bliskości z drugą osobą? Na szczęście obecnie z dużą pomocą przychodzi nam tu technologia.

Co można robić razem, będąc w związku na odległość?

  • Oglądać w tym samym czasie serial, wymieniając się komentarzami na jego temat,
  • Łączyć się poprzez komunikator i spędzać razem czas podczas wykonywania codziennych czynności, jak sprzątanie czy gotowanie,
  • Czytać sobie nawzajem książki poprzez komunikator,
  • Porównywać trasy biegów lub jazdy na rowerze (jeśli lubicie biegi i jazdę na rowerze!).
  • Czytać tę samą książkę i wymieniać się uwagami na jej temat,
  • Umówić się na „wspólny” posiłek lub randkę.

Jak przetrwać związek na odległość? Dbać o siebie!

Tęsknota za drugą osobą w związku na odległość może być przytłaczająca. Nie wolno jednak jej się poddać! Nic nie stoi na przeszkodzie, by w momencie rozłąki spotykać się z przyjaciółmi i rodziną.

Wolny czas warto poświęcić na uprawianie sportu, pielęgnowanie swoich pasji i dbanie o siebie. Chcesz wciąż intrygować i ciekawić swoją drugą połówkę?

Potraktuj związek na odległość nie tylko jako czas oczekiwania, ale także jako czas, w którym życie toczy się dalej.