Zamknij

Zmiany po śmierci królowej Elżbiety. Księżna Kate i książę William otrzymali nowe tytuły

09.09.2022 12:42

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w zamku Balmoral otoczona ukochaną rodziną. Po jej śmierci królem został jej najstarszy syn, Karol. Z kolei jego syn, William, stał się automatycznie następcą tronu i otrzymał nowe tytuły. Wraz z żoną, księżną Kate, zaktualizował informacje m.in. w mediach społecznościowych.

Księżna Kate i Książę William
fot. Pool The Telegraph/Associated Press/East News

Śmierć królowej Elżbiety II wstrząsnęła całym światem. Monarchini odeszła 8 września 2022 roku w swojej szkockiej posiadłości, w zamku Balmoral. Towarzyszyli jej najbliżsi. Rodzina, poddani, a także sympatycy rodziny królewskiej opłakują odejście 96-letniej głowy Wielkiej Brytanii, ale część już zastanawia się, co dalej. Wiadomo, że królem automatycznie został Karol, który obecnie nosi tytuł króla Karola III. A co z pozostałymi?

Okazuje się, że po objęciu tronu przez Karola nowe tytuły otrzyma także następny z kolejki, czyli książę William. Dotyczy to również jego żony. Jakie tytuły noszą po śmierci Elżbiety II?

Zobacz także: Karol III królem Wielkiej Brytanii, a kim będzie jego żona? Decyzję podjęła królowa Elżbieta

Księżna Kate i książę William otrzymali nowe tytuły po śmierci królowej Elżbiety II

Książę William i księżna Kate zmienili nazwy kont w mediach społecznościowych. Po śmierci królowej Elżbiety i objęciu tronu przez króla Karola otrzymali bowiem zupełnie nowe tytuły. Chwilę po tym, jak Pałac Buckingham ogłosił, że monarchini odeszła w wieku 96 lat, oficjalne konta książąt Cambridge na Instagramie oraz Twitterze zostały zaktualizowane o nowe nazwy.

Wcześniej można było ich szukać pod tytułem "Książę i Księżna Cambridge". Od czasu śmierci królowej są to profile o nazwie "Książę i Księżna Kornwalii i Cambridge". Skąd taka zmiana?

Książę Kornwalii to tytuł, który tradycyjnie dzierży najstarszy syn panującego brytyjskiego monarchy, a jego żona otrzymuje tytuł księżnej. Nic więc dziwnego, że taką godność właśnie otrzymali. Przypominamy, że tytuły księcia i księżnej Cambridge William i Kate otrzymali w dniu ślubu, który odbył się w kwietniu 2011 roku. Nadała je im sama królowa.

Para odziedziczyła także tytuły księcia i księżnej Walii. Król Karol III, który nosił tytuł księcia Walii aż do czwartkowej śmierci królowej, wcześniej również znany był jako książę Kornwalii i Rothesay.

Tytuł księcia Walii jest zazwyczaj przyznawany męskiemu spadkobiercy. Edward VIII dzierżył go przez większość swojego życia, zanim wstąpił na tron (i w ciągu kilku miesięcy abdykował). Jednak tytuł księcia Walii nie przejdzie od razu na Wilhelma po śmierci jego babki: musi mu go nadać suweren. I tak też się stało. Sam król Karol otrzymał tytuł księcia Walii w wieku zaledwie 9 lat od swojej matki.

Śmierć królowej sprawiła, że Karol - wieku 74 lat - został królem Wielkiej Brytanii. Zmieniła się też kolejka następców tronu. Bezpośrednim spadkobiercą Karola został książę William. Następni w kolejności do tytułu króla lub królowej są dzieci Kate i Williama: George, Charlotte, a także Louis.

Konto Księcia Williama i księżnej Kate na Twitterze
fot.

twitter.com

Zobacz także: Tylko oni zdążyli pożegnać Elżbietę II. Dotarli do Balmoral przed jej śmiercią

Źródło: People/mirror.co.uk

loader
Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS