Zamknij

Zespół złamanego serca istnieje naprawdę. Sprawdź, czym się objawia

08.03.2021 11:15
Smutna kobieta siedzi na krześle z kubkiem herbaty i wygląda przez okno
fot. Shutterstock

Często mówi się o złamanym sercu, ale wszyscy traktują to jako przenośnię. W rzeczywistości takie zjawisko istnieje naprawdę.

Rozstania bywają bolesne. Niektórym ludziom po zakończeniu związku towarzyszy wyjątkowy stres, który nie jest korzystny dla zdrowia. To może skutkować poważnymi chorobami. Jedną z nich jest zespół złamanego serca. Choć wydawać się może, że o "pękniętym sercu" mówimy tylko w przenośni, w rzeczywistości istnieje takie zjawisko i może być bardzo niebezpieczne nawet dla naszego życia. Zobaczcie sami, na czym dokładnie polega i czym objawia się zespół złamanego serca.

Zobacz także: Tych rzeczy nigdy nie rób po rozstaniu. Chyba że chcesz być histerycznym ex

Zespół złamanego serca: co to takiego?

Zespół złamanego serca to inaczej zespół takotsubo. To słowo pochodzenia japońskiego oznacza dzban. I właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

Jest to schorzenie, które polega na silnym skurczu fragmentu lewej komory serca. Dzięki temu, że jego druga część pozostaje rozkurczona, mięsień zaczyna przypominać dzban. 

Profesjonaliści nazywają tę przypadłość także kardiomiopatią stresową. Właśnie w zaawansowanym stadium nerwowości upatruje się źródła tej choroby. 

Wśród pacjentów, którzy cierpią na tę dolegliwość, przeważają osoby po rozstaniu, które mają "złamane serce". Na tę przypadłość skarżą się jednak także ludzie, którzy utracili bliską osobę, ale również ci, którzy nagle stracili pracę lub doznali wypadku. 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jakie są objawy zespołu złamanego serca. Mogą bowiem pojawić się nagle i zagrażać naszemu życiu. 

Zobacz także: Co się stanie, gdy na dłużej zrezygnujesz z seksu? To może źle wpłynąć na twoje zdrowie

Zespół złamanego serca: objawy

Przedstawiamy najczęstsze objawy zespołu złamanego serca. Okazuje się, że mogą one przypominać zawał. Są to bowiem: 

  • ból w klatce piersiowej, 
  • kołatanie serca,
  • omdlenie, 
  • duszność, 
  • wymioty.

To pierwsze objawy, które mogą doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. W tej sytuacji najważniejszy jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. 

Zobacz także: Kim jest heteroromantyk? Tego typu osoba nie musi być heteroseksualna

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Niektóre związki w show-biznesie są tak temperamentne, że ich późniejsze zakończenia także stają się huczne. Te rozstania gwiazd odbiły się szerokim echem w mediach. 

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl, Poradnikzdrowie.pl