Zamknij

Zespół Adele to niebezpieczne zjawisko. Taka miłość może doprowadzić do tragedii

19.09.2022 20:01

Wielu ludzi wie, czym jest nieszczęśliwa miłość. Czasami jednak to tak silne uczucie, że kończy się tragicznym zjawiskiem, jakim jest... zespół Adele. 

Zespół Adele wynika z niespełnionej miłości. Może prowadzić do tragedii
fot. Shutterstock

Nie każda miłość jest usłana różami. Niektórym z nas przytrafia się uczucie niemożliwe do spełnienia, ponieważ jest nieodwzajemnione. Tego typu sytuacje mają miejsce zwłaszcza wśród młodych ludzi. Często takie uczucie jest na tyle silne, że może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Taką przypadłością jest zespół Adele, który nie ma nic wspólnego z popularną wokalistką. Zobaczcie, na czym polega i skąd wzięła się nazwa tego schorzenia.

Zobacz także: Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet

Zespół Adele wynika z niespełnionej miłości. Może prowadzić do tragedii

Większość z nas kojarzy francuskiego pisarza Victoria Hugo. Twórca "Nędzników" miał córkę Adele, która była nieszczęśliwie zakochana. To właśnie jej imieniem został nazwany syndrom znany w psychologii. 

Jak donosi "Wirtualna Polska", Adele była jednym z pierwszych przykładów tzw. urojonej miłości. Kobieta zadurzyła się w mężczyźnie, który nie odwzajemniał jej uczuć. Ona jednak zaczęła wyobrażać sobie, że również jest w niej zakochany i stworzyła z nim związek... w swojej głowie. 

Tego typu zachowanie to zaburzenia psychiczne o charakterze urojeniowo-obsesyjnym, które zdarzają się dość często. Psycholodzy nazywają je zespołem Adele. 

W przypadku takich urojeń, czyli myśli niezgodnych z rzeczywistością, żadne racjonalne argumenty nie są w stanie przekonać osoby do ich porzucenia - powiedziała psychoterapeutka Anna Jerzak w rozmowie z portalem kobieta.wp.pl. 

Ludzie dotknięci tą przypadłością pogrążają się w marzeniach i zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością. Tworzą scenariusze przypominające fabułę filmu romantycznego i tym samym wyobrażają sobie siebie u boku osoby, którą darzą uczuciami. Przez to tracą dotychczasowe zainteresowania i przyjaciół, bowiem wolą żyć marzeniami. 

Tego typu zjawisko może mieć jednak poważne przyczyny. 

Zobacz także: Stonewalling to niebezpieczne zjawisko w związku. Tiktokerka przed nim ostrzega

Zespół Adele - przyczyny

Zespół Adele, podobne jak inne zaburzenia psychiczne, nie bierze się znikąd. Osoby dotknięte tym syndromem, często już wcześniej mają problemy, które nieszczęśliwa miłość tylko pogłębia. Portal kobieta.pl donosi, że mogą to być: 

  • przeżyte doświadczenia, 
  • słaby charakter,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej, 
  • dysfunkcje mózgu, 
  • czynniki genetyczne. 

A wam przytrafiła się kiedyś nieszczęśliwa miłość? 

Zobacz także: Nieodwzajemniona miłość - jak się z niej wyleczyć?

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: kobieta.pl/kobieta.wp.pl