Zamknij

Zaufanie. Jak je zbudować, jak go nie stracić? Oto kilka podpowiedzi

29.07.2020 16:07
związki
fot. Shutterstock

Zaufanie, bez względu na to, czy mowa o związku, o przyjaźni, o pracy czy o biznesie, jest równie ważne. Jak je zbudować, by stało się podstawą relacji? Jak go nie stracić, by nie przekreśliło naszych starań? Lepiej dowiedz się zawczasu!

Co nam daje zaufanie?

Zaufanie jest potrzebne w wielu obszarach naszego życia: w związku, w przyjaźni, w pracy i w biznesie. Brak zaufania sprawia, że czujemy ciągły dyskomfort. Konieczność kontroli lub choćby wrażenie, że ciągła kontrola jest potrzebna, stanowi dla nas duże obciążenie, jest męczące i na dłuższą metę nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala rozwinąć skrzydła. Chociaż buduje się je powoli i powstaje z czasem, można je stracić w jednej chwili, często nieodwołalnie. Zaufanie trudno odbudować i niekiedy nawet mimo dobrej woli z obu stron nie da się wrócić do stanu sprzed jego nadwyrężenia. Co więcej, osoby, których zaufanie uległo zniszczeniu, mogą mieć duże trudności z budowaniem zaufania w innych sytuacjach. Dlatego też warto dbać o to, by je stale podtrzymywać.

Jak zbudować zaufanie? O szczerości

Jedną z podstaw budowania zaufania jest szczerość, która ma znaczenie w każdej relacji: zarówno w przyjaźni, jak i w związku czy w pracy i biznesie. W przyjaźni warto dbać o to, by jakiekolwiek nieporozumienia rozwiązywać od razu i by swobodnie mówić o tym, co nas zraniło czy zabolało. Podobnie ma się sprawa w związku. Jeśli mamy złe doświadczenia, warto również się nimi podzielić z partnerem lub partnerką. Szczere wyznanie, że się boimy zaufać, może okazać się tu konieczne i najlepiej, by miało miejsce już na początku relacji. W pracy i w biznesie z kolei przyda się jasne stawianie swoich granic, informowanie o swoich wątpliwościach i rozwiązywanie konfliktów w momencie, gdy się pojawią.

Zobacz także: Doświadczyłaś bolesnego rozstania? Trzymaj się zasady 90 dni

Jak zbudować zaufanie w związku? O wzajemnym zainteresowaniu

Zaufanie w związku zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jego nadszarpnięcie może okazać się fatalne w skutkach. Zwykło się mówić, że nie ma miłości bez zazdrości, jednak i tutaj warto zastosować złoty środek. Nadmierna zazdrość o partnera lub partnerkę jest wyniszczająca dla obu stron. W tym, kto jest zazdrosny, wywołuje ciągły niepokój i potrzebę nieustannego kontrolowania. W tym, o kogo partner jest zazdrosny, wywołuje poczucie osaczenia i frustracji. Zazdrość, u której podstaw leży brak zaufania, to strach przed utratą drugiej osoby, który w skrajnej postaci może w rzeczywistości doprowadzić do rozpadu związku. Jak temu zaradzić? Oboje partnerów powinno dbać o siebie nawzajem i zapewniać, że są dla siebie atrakcyjni i ważni.

Jak nie stracić zaufania?

Szacunek dla prywatności drugiej osoby to podstawa budowania zaufania. W ten sposób sami dajemy znać drugiej osobie, że mamy do niej zaufanie. Próby kontrolowania partnera lub partnerki przyniosą z pewnością skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli podejrzewamy, że partner czy partnerka nie są z nami szczerzy, najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości jest rozmowa i pytanie wprost. Domysły i tworzenie czarnych scenariuszy często okazują się tylko wytworem naszej bujnej wyobraźni.

Jak zbudować zaufanie w biznesie?

Zaufanie nazywane jest przez niektórych walutą przyszłości. Choć biznes rządzi się swoimi prawami i nie może się obejść bez jasno sprecyzowanych, pisemnych umów, to mimo wszystko i tutaj potrzebne jest zaufanie. Jak je zdobyć?

  • Przechodząc bezzwłocznie od słów do czynów. Przeciąganie podjęcia działania może mocno nadwyrężyć zaufanie.
  • Formułując jasno swoje oczekiwania. Dzięki temu partnerzy wiedzą, czego się spodziewać.
  • Szanując cudze wartości. Tylko w ten sposób damy do zrozumienia, że bierzemy pod uwagę także dobro drugiej strony.
  • Ufając innym ludziom. Brak zaufania rodzi brak zaufania.

Dotrzymywanie umów i obietnic a budowanie zaufania

Zarówno związek, jak i przyjaźń czy stosunki ze współpracownikami, nigdy nie będą trwałe i oparte na zaufaniu, jeśli wcześniej ustalone umowy (w przypadku pracy) i obietnice (w przypadku życia prywatnego) nie będą dotrzymane. Już jednokrotne niedotrzymanie słowa może całkowicie zburzyć dalszą relację lub współpracę. Nie mamy przecież pewności, czy był to incydent, czy też osoba, która złamała umowę, zrobi to ponownie. W relację wkrada się podejrzliwość i wiara w to, że dalsze ustalenia zostaną dotrzymane, maleje. W efekcie maleje również zaufanie.

Zobacz także: Czy angażujesz się za bardzo? Te cechy twojej osobowości świadczą o tym, że jesteś związkowym ryzykantem