Zamknij

Co dzieje się z ciałem, gdy się zakochujemy? Zachodzi w nim cała reakcja chemiczna

27.04.2022 13:58
Zakochanie to reakcja chemiczna. Zobacz, co dzieje się z twoim ciałem z miłości
fot. Shutterstock

Zastanawialiście się kiedyś, co odpowiada za uczucie zakochania i popularne "motyle w brzuchu"? Okazuje się, że to reakcja chemiczna w naszym organizmie.

Wszyscy uwielbiamy uczucie zakochania. Te pierwsze momenty u boku sympatii, gdy odczuwamy szybsze bicie serca i tzw. motyle w brzuchu. Wydawać się może, że jest to uczucie, które rodzi się w głowie, ale w rzeczywistości odpowiada za nie cała reakcja chemiczna. Zobaczcie, czym tak naprawdę jest stan zakochania i od czego zależy.

Zobacz także: Niezręczne momenty na pierwszych randkach. Tym stresujemy się najbardziej

Zakochanie to reakcja chemiczna. Zobacz, co dzieje się z twoim ciałem z miłości

Analizą tego, co dzieje się z ludzkim ciałem w momencie zakochania, zajął się portal papilot.pl. To właśnie tam możemy przeczytać o reakcji chemicznej, która wówczas zachodzi w naszym organizmie. 

Okazuje się, że kluczowy pod tym względem jest zapach. To właśnie na niego przede wszystkim zwracamy uwagę, gdy jesteśmy kimś zainteresowani. W zapachu zawarte są feromony, które sprawiają, że ktoś jest dla nas atrakcyjny lub nie. 

Gdy uznajemy, że chcemy dalej spotykać się z tą osobą, wówczas możemy być pewni, że w naszym organizmie zaszła konkretna reakcja chemiczna. Co ona ma wspólnego z zapachem? 

Zobacz także: Fake relationship to bardzo niebezpieczne zjawisko. Zobacz, jak je rozpoznać

Skąd się biorą "motyle w brzuchu"?

Zapach trafia do narządu lemieszowo-nosowego. Impuls dociera do mózgu i aktywuje podwzgórze. Według badań wykonanych pozytronową tomografią emisyjną tam dochodzi do reakcji chemicznej, dzięki której nasz mózg wytwarza fenyloetyloaminę. To właśnie dzięki niej odczuwamy przyjemność związaną z pierwszym spotkaniem, pocałunkiem czy złapaniem za rękę. 

Idąc tym tropem, trudno powiedzieć o miłości od pierwszego wejrzenia. Zanim bowiem zajdzie powyższa reakcja, musi minąć trochę czasu. 

Zobacz także: Dieta twoja i partnera powinna wyglądać inaczej. Te błędy popełniacie najczęściej

Jessica Biel w kraciastej marynarce i z czerwonymi ustami oraz Justin Timberlake w garniturze
15 Zobacz galerię
fot. Rodin Eckenroth/Getty AFP/East News

Źródło: papilot.pl