Zamknij

Z jakich powodów kobiety unikają seksu? A z jakich mężczyźni? Seksuolog mówi o najczęstszych przyczynach

Katarzyna Leszczyńska
16.01.2018 12:23
Dlaczego nie mamy ochoty na seks?
fot. pixabay.com

Nie zawsze musimy mieć ochotę na zbliżenie.

Seks powinien być przyjemnością, w wielu związkach jednak podchodzi się do niego jak do obowiązku. Bywają takie sytuacje, gdy partner może mieć prawo do tego, żeby nie mieć ochoty na zbliżenie. Druga strona zawsze powinna to uszanować. Uprawianie seksu wyłącznie z obowiązku nie da satysfakcji żadnemu partnerowi, a może jedynie popsuć dotychczasowe relacje, które scalały dany związek.

W związkach utarło się, że seks powinien być ich nieodłącznym elementem, a prokreacja jest zapisana wręcz jako obowiązek małżeński. Takie podejście do zbliżenia z partnerem może prowadzić do zmniejszenia satysfakcji czerpanej z niego. Na ten temat wypowiedziała się seksuolog w programie „Dzień Dobry TVN”, w której rozmowa dotyczyła właśnie obowiązkowego seksu.

Ani związek, ani seksualność nie powinny być obowiązkami małżeńskimi. Chociaż faktycznie takie określenie jest często używane w nawiązaniu do relacji – twierdzi Izabela Jądarek, seksuolog.

Wymuszanie seksu na którejś ze stron może prowadzić do wielu problemów, zwłaszcza na podłożu psychicznym. Zdaniem seksuolog, mogą być to kłopoty związane z emocjonalnością, poczuciem poniżenia i lekceważenia i ogromnym poczuciem winy. W takich sytuacjach zazwyczaj osoba, na której stosunek jest wymuszony, czuje się odpowiedzialna za to, że w danym momencie nie ma ochoty na zbliżenie. Stąd coraz częściej mówi się o molestowaniu w małżeństwie.

Każdy z nas ma prawo do tego, żeby nie chcieć seksu – dodaje seksuolog.

Według rozmówców dużą rolę w przymusowym seksie mogą odgrywać media, które wskazują zbliżenie jako gwarancję udanej relacji. W związku z tym mężczyźni boją się, że nie sprostają nakreślonym w społeczeństwie normom, a kobiety dla świętego spokoju zgadzają się, żeby uniknąć zdrad.

Dlaczego partner nie ma ochoty na seks?

Dlaczego nie mamy ochoty na seks?

Brak ochoty na seks okazuje się zatem całkiem ludzkim zjawiskiem. Istnieje wiele powodów, dla których z jakiejś przyczyny nie mamy ochoty na zbliżenie i wobec których nie warto się do tego zmuszać. Większość badań wskazuje na to, że najczęstszym powodem ku temu jest zmęczenie i przepracowanie. Codzienne troski mogą powodować, że tracimy ochotę na seks z partnerem. Ale nie tylko.

Badania wskazują na to, że mamy jakieś trudności ze zdrowiem, czyli przyczyny fizyczne, ale również kontekst relacyjny, czyli np. to, że w związku są długo chowane urazy, nieporozumienia, konflikty, które negatywnie wpływają na atmosferę seksualną – wymienia Jądarek.

W takich sytuacjach zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą wzbraniać się przed seksem, z którego każdy chciałby czerpać przede wszystkim przyjemność. Związek intymny powinien w dużej mierze tworzyć więzi. Gdy decydujemy się na zbliżenie na siłę, może to jedynie negatywnie wpływać na relację. Seksuolog zwraca też uwagę na to, czym w istocie jest seks i to, że ludzie często błędnie go odbierają.

Seks to jest czułość, bliskość, pocałunki, to są jakieś pieszczoty. To jest nawet 10, albo kilka minut w ciągu dnia, które można sobie poświęcić na takie głaskanie, przytulanie, buziaki. To jest nawet wspólna kąpiel połączona z jakimiś pieszczotami. (…) I nie musi kończyć się od razu na stosunku – dodaje seksuolog.

Ekspertka wyraźnie wskazuje, że brak chęci na seks może występować niezależnie od płci oraz nacji. Każdemu może się przytrafić i nie ma w tym powodów do zmartwień. Inną sprawą natomiast jest to, że partner powinien wspierać nas w takich chwilach i absolutnie nie wymuszać zbliżenia. W takim związku na pewno będziemy czuć się bezpiecznie i będziemy czerpać o wiele większą satysfakcję z seksu.