Zamknij

Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania, by przewidzieć rozwód. Ekonomiści nie mają wątpliwości

Agnieszka Moczyróg
06.04.2017 13:06
Para
fot. Pixabay

Tylko szczere odpowiedzi pozwolą ocenić, jak bardzo szczęśliwi jesteśmy w związku. 

Ekonomiści z Uniwersytetu Virginia twierdzą, że wystarczy zadać sobie tylko dwa pytania, żeby sprawdzić, czy nasze małżeństwo wisi na włosku. 

Leora Friedbierg i Steven Stern dla tych, którzy zastanawiają się nad sensem związku, mają jedną radę. Zamiast rozmyślać, co by było gdybyśmy związali się z zupełnie inną osobą, powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania.

Jak podaje Businessinsider.com.pl, należy zastanowić się i ocenić, jak szczęśliwi bylibyśmy, gdybyśmy zakończyli swój związek. Do wyboru mamy skalę od 1 do 10, przy czym 1 oznacza mniej szczęśliwy, a 10 znacznie bardziej. Drugie pytanie dotyczy partnera i brzmi: Jak szczęśliwy byłby twój partner, gdyby doszło do rozstania. Oceniając należy skorzystać z tej samej skali, co w przypadku pierwszego pytania. 

Ekonomiści powyższe pytania zadali dwukrotnie 3597 parom. Drugi raz po upływie sześciu lat. Po przeanalizowaniu wyników doszli do dość ciekawych wniosków. 

Okazuje się, że około 7 procent par, w trakcie tych sześciu lat, podjęło decyzję o rozwodzie. Co zrozumiałe, w przypadku osób, które odpowiedziały, że byłyby mniej szczęśliwe, gdyby doszło do rozwodu, do rozstania dochodziło rzadziej, bo tylko w 4,8 procent przypadków. 

Zaskakujący wniosek

Jedna rzecz szczególnie zaskoczyła naukowców. Jak podaje Businessinsider.com.pl, pary, które odpowiedziały błędnie na pytanie o poziom szczęścia ich partnera, rozwodziły się znacznie częściej. Co ciekawe, do rozwodów najczęściej dochodziło w przypadku tych par, które poważnie rozminęły się w ocenie uczuć partnera, a więc pomyliły się o na przykład dwa punkty. 

Jak zauważa Steven Stern, gdy jesteśmy przekonani, że nasz partner jest z nami szczęśliwy, zdarza się, że jesteśmy wobec niego bardziej wymagający, a nawet mniej troskliwi. Pozwalamy sobie na więcej, bo jesteśmy przekonani, że w naszym związku wszystko układa się doskonale. Tymczasem, nasz partner może w rzeczywistości nie czuć się z nami szczęśliwy, a nasze zachowanie odbierać mylnie i jeszcze bardziej upewniać się w przekonaniu, że rozwód to najlepsze wyjście z tej męczącej sytuacji.  

Wniosek? Dość oczywisty. Jeśli nie mamy pewności, jak czuje się partner w związku musimy liczyć się z możliwymi, dość przykrymi konsekwencjami. O swoich uczuciach najlepiej powiedzieć wprost i dowiedzieć się, jak to z tym szczęściem jest naprawdę.