Zamknij

Dwie rzeczy gwarantują udany związek. Po 40 latach mamy wyniki badań

Adrianna Olejnik
21.10.2016 14:24
Sekret udanego związku
fot. Pixabay

John Gottman z zespołem naukowców przyjrzeli się zachowaniem 130 par. Teraz już wiemy, jakie związki rozpadną się z 94% pewnością.

John Gottman, założyciel The Gottman Institute, od lat 70. zajmuje się badaniem relacji damsko-męskich. Wraz z zespołem naukowców, po czterdziestu latach pracy, badacz stwierdził, że teraz wie, jakie związki na 94% nie przetrwają próby czasu. Okazuje się, że są to relacje, w których brakuje spokoju i zainteresowania drugą połówką. 

Profesor poddał 130 par dwóm eksperymentom. Spokój osób w relacji zdiagnozował, analizując ich reakcje na zadawane pytania. Wiele par, które denerwowały się podczas rozmów o swoim związku, rozstało się niedługo później. Zainteresowanie między partnerami John Gottman zbadał, zostawiając ich na jedną dobę w hotelu i obserwując, jak się zachowują. Okazało się, że ci, którzy wykazywali oznaki zainteresowania tym, co mówi druga osoba, mieli większą szansę na zbudowanie udanej relacji w przyszłości.

Dobre zestrojenie relacji dwóch dorosłych osób jest możliwe, gdy mamy chęć, zdolność do zrozumienia i szanujemy intymną przestrzeń drugiej osoby - tłumaczy profesor.

Portal Psychologytoday.com nazwał Johna Gottmana Einsteinem miłości. Jego metoda, którą zbudował przez lata działalności jako terapeuta i badacz, cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, a kilka jego książek, między innymi "Siedem zasad udanego małżeństwa", jest dostępnych w Polsce i jest chętnie kupowanych.

Optymistyczna terapia, którą proponuje badacz, daje nadzieję, że walka o udany związek nie musi być trudna, wystarczy po prostu chcieć nad nim pracować. Jak mówi stare i znane przysłowie, dla chcącego nic trudnego. Ale warto pamiętać, że cały w tym ambaras, żeby dwoje chciało na raz. Cóż, warto się starać, ale nic na siłę.