Zamknij

Dlaczego w niektórych przypadkach wybaczamy zdradę, a w innych nie? Naukowcy odkryli, że na tę decyzję wpływa jedna rzecz

Anna Respondek
01.02.2018 13:29
Zdrada - wybaczenie
fot. EAST NEWS

Naukowcy przeprowadzili badania, które dały jednoznaczny wynik.

Zdrada to coś, co niszczy nie tylko związek i miłość, ale także wszystkie osoby w nią zaangażowane. Psychologowie podkreślają, że ma destrukcyjny wpływ na to, jak postrzegamy siebie. W zależności od tego, którą stroną jesteśmy, doprowadza albo do wyrzutów sumienia, albo do głębokiego obniżenia samooceny. Pojawiają się pytania o to, kto zawinił i co doprowadziło do takiej sytuacji. Doktorzy psychologii wielokrotnie starali się znaleźć odpowiedź na te pytania, a co z kwestią wybaczenia? 

Zobacz także: Z tego powodu kobiety najczęściej zdradzają partnerów

Naukowcy z Uniwersytetu w Newadzie, Rosie Shrout i Daniel Weigel, postanowili spojrzeć na zdradę z innej perspektywy. Swoje badania ukierunkowali nie na to, dlaczego w ogóle do zdrady dochodzi, ale na to, dlaczego jedni potrafią ją wybaczyć, a inni nie.

Jak możemy przeczytać na stronie Psychologytoday.com, naukowcy zaangażowali 200 studentów obu płci i poprosili ich, aby wyobrazili sobie, że po kłótni partner wychodzi na imprezę i tam uprawia seks z inną osobą. Później przyznaje się do zdrady, jednak mimo wszystko chce pozostać w związku. Połowa ankietowanych miała sobie wyobrazić, że ich znajomi przekonują ich, że warto walczyć o związek i wybaczyć, druga połowa, że rodzina i przyjaciele doradzają zakończyć związek. 

giphy-downsized (82)

Wybaczyć zdradę, czy odejść - co wpływa na decyzję?

Po tych wizualizacjach studenci zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, która badała ich zdolność wybaczenia partnerowi i to, kogo obarczają winą za zaistniałą sytuację, siebie czy ukochanego. 

Po ostatecznych analizach okazało się, że decyzję o tym, czy wybaczyć zdradę, czy odejść, można przyrównać do sekwencji zachodzących procesów. Ci studenci, którym doradzano pozostanie w związku, winą za sytuację obarczali siebie i częściej przebaczali. Ci, którym rodzina doradzała zakończenie związku, częściej odchodzili od partnera. 

W drugim badaniu wzięły udział osoby, które zostały zdradzone w prawdziwym życiu i ujawniły, co doradzali im najbliżsi. Wyniki w całości pokryły się z wcześniejszym eksperymentem. Jak podkreślają naukowcy, każda zdrada jest inna i ważny jest również kontekst, wiek, założenie rodziny, dzieci. Starsze osoby przed rozstaniem muszą zastanowić się nad dużo bardziej poważnymi konsekwencjami swojej decyzji. 

Mimo wszystko wygląda na to, że po pierwsze, kiedy w życiu człowieka dzieje się coś złego, wpływ na jego decyzję mogą mieć osoby najbliższe. Po drugie, to czy czujemy się współwinni zdrady partnera, może rewidować nasze poglądy na temat wybaczenia. 

Zobacz także: Jacy mężczyźni najczęściej zdradzają partnerki

Zagłosuj

Czy potrafilibyście wybaczyć zdradę?

Liczba głosów:

Zobacz także, po czym poznać, że partner traktuje nas przejściowo: